Prišiel o viac ako 70 miliárd, ale aj tak sa nevzdal. Aký je príbeh podnikateľa Masayoshi Son?
Príbehov o úspešných podnikateľoch je naozaj mnoho, ale tento je niečím výnimočný. Reč je o japonskom podnikateľovi Masayoshi Son, ktorého v roku 2001 takmer zničilo prasknutie internetovej bubliny, kvôli ktorej jeho akcie úplne stratili hodnotu. Na čom sa mu podarilo zbohatnúť, prečo takmer o všetko prišiel a čomu sa venuje teraz?
Prvý milión
Masayoshi Son je etnickým pôvodom kórejčan, narodil sa v Japonsku v roku 1957 kórejským prisťahovalcom. Tí museli prijať japonské priezvisko Yasumoto, aby tak predišli diskriminácií. Vo svojich šestnástich rokoch odišiel do Ameriky kde študoval počítačovú vedu, informatiku a ekonómiu. Fascinovali ho moderné technológie, mikročipy a veril, že počítačové technológie naštartujú komerčnú revolúciu.
Svoj prvý milión zarobil ako študent. Venoval sa rozmiestňovaniu videohier dovážaných z Japonska na internáty, do ubytovní, reštaurácií a práčovní. Tak zarobil svojich prvých 1,5 milióna dolárov. Pomocou profesorov sa mu na škole podarilo vyvinúť vreckový elektronický prekladač, ktorý následne predal spoločnosti Sharp Corporation za 1,7 milióna dolárov.
Založenie spoločnosti SoftBank Group
Po ukončení štúdia sa v roku 1981 vrátil do Japonska a prijal späť svoje kórejské priezvisko. V tomto roku založil telekomunikačnú spoločnosť SoftBank, ktorá mala v celej krajine obrovský úspech a v roku 1995 ho vystrelila medzi miliardárov. Dobre zvolené investície do viacerých spoločností sa stali kľúčovými. Jedným z prvých boli nákupy akcií spoločnosti Yahoo, ktorého z neho urobili najbohatšieho človeka na svete. Investovanie mu pomohlo k zisku väčšiny majetku, o ktorého väčšinu však v roku 2001 prišiel. čo sa stalo?
Zaujímavý rozhovor si môžete pozrieť tu:
Prasknutie bubliny Dot-com
Situácia, ktorá výrazne ovplyvnila životy mnohých podnikateľov a spoločností sa inak nazýva aj internetová bublina. Tá sa vytvorila kvôli rýchlemu nárastu oceňovania technologických akcií v USA, ktoré boli podporené investíciami do internetových spoločností koncom 90. rokov. Hodnota akcií výrazne rástla, pričom technologický index Nasdaq medzi rokmi 1995 až 2000 stúpol z 1000 na viac ako 5 000. Prvé zmeny prišli v roku 2000 kedy bublina praskla a akcie výrazne začali strácať svoju hodnotu. Index Nasdaq sa prepadol z maxima 5 048.62 na 1 139,90 čo spôsobilo pokles o 76,81%. Koncom roka 2001 sa väčšina akcií rozpadla, čo spôsobilo krach mnohých známych spoločností. Jedným z investorov bol aj Masayoshi Son, ktorého majetok sa z pôvodných 76 miliárd dostal na jednu miliardu dolárov.
Ako sa mu podarilo vstať z popola?
Aj keď sa niekomu môže zdať jedna miliarda ako dostatočne veľké množstvo peňazí, pre Masayoshi Sona to bola obrovská strata s ktorou sa potreboval vyrovnať. Kľúčovým sa pre neho a jeho spoločnosť SoftBank stal nákup akcií Alibaby. Ďalším skvelým krokom bol nákup spoločnosti Sprint a v roku 2013 nakúpili viacero robotických spoločností.
Jedným z významných plánov, ktoré rozhodnú o budúcnosti SoftBank po ďalšie roky je Fond vízií. Úlohou tohto fondu je investovanie do technologických startupov, ktoré zásadne zmenia svet. Fond podporuje spoločnosti Apple, Uber alebo Slack. V súčasnosti dosahuje od roku 2020 spoločnosť SoftBank obrovské zisky.