KultúraPikošky

10 Zaujímavostí o dobrodruhovi menom Marco Polo

Marco Polo bol cestovateľ a dobrodruh. Je jedným z prvých, ktorý podrobne zmapovali východnú Áziu a navštívili Čínu. Jeho poznatky pomohli pri ďalších plavbách a známym sa stal vďaka knihám, ktoré o nich napísal. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Začiatky jeho ciest

Námorník, objaviteľ, dobrodruh a najmä benátsky kupec, ktorý absolvoval niekoľko ciest po celom svete a stretol sa s mongolským cisárom Kublajchánom. Svoju prvú cestu do Číny absolvoval ako 17-ročný. Stalo sa tak v roku 1271 kedy opustil rodný domov spolu so svojim otcom a strýkom, ktorí už predtým cestovali po svete. 

24 rokov strávil na cestách

Marco Polo strávil na mori 24 rokov a preplával niekoľko tisíc míľ. Jeho častou trasou bola najmä Hodvábna cesta, preskúmal viacero častí Ázie a navštívil aj Aljašské pobrežie. 

Cestovanie bolo jeho život (zdroj obrázku: canva.com)
Cestovanie bolo jeho život (zdroj obrázku: canva.com)

Ovládal niekoľko cudzích jazykov 

Na svojich cestách potreboval komunikovať s cudzincami a tak sa mu podarilo naučiť niekoľko jazykov. Odhaduje sa, že vie tieto štyri – mongolský, turecký, arabský a perzský. 

The Travels of Marco Polo

Tak znel názov prvého rukopisu, ktorý napísal Rustichell z Pisy. Marco Polo ho spoznal ako spoluväzňa keď bol zajatý Janovmi po morskej potyčke. Rustichellovi vyrozprával svoje zážitky z ciest a ten ich všetky spísal. Známe sú pod názvom Cesty Marca Pola. 

Európanom popísal papierové peniaze

Predtým ako európania začali tlačiť svoje peniaze v Číne už boli dávno. Marco Polo bol z ich vynálezu úplne unesený a podrobne ich opísal vo svojej knihe. Fascinovala ho myšlienka, že niekto dokáže premeniť výrobok zo stromu na platidlo. Papierovým peniazom sa vo svojej knihe venoval natoľko, že popísal aj systém proti ich falšovaniu. 

Čo všetko priniesol do Európy? 

Marco Polo je taký populárny, že sa mu pripisuje možno až príliš veľa zásluh za to, čo bolo do Európy dovezené. Medzi príbehy o ktorých pravdivosti sa diskutuje patria napríklad cestoviny a zmrzlina. Čo však do Európy priviezol určite bolo nespočetné množstvo dovtedy neznámych korenín. 

Vďaka jeho cestám bolo vytvorených niekoľko máp a popísaných veľa ciest (zdroj obrázku: canva.com)
Vďaka jeho cestám bolo vytvorených niekoľko máp a popísaných veľa ciest (zdroj obrázku: canva.com)

Veril poverám

V dobe kedy žil Marco Polo ľudia verili mnohým poverám a preto mu nemôžeme vyčítať, že medzi nich patril aj on. Veril napríklad v zlých duchov, ktorí údajne prenasledujú púšť Gobi a mučia cestujúcich ilúziami. Vo svojich knihách opisoval stretnutia s astrológmi, ktorí zo striech palácov dokázali ovládať počasie. Veril tiež v mágiu, kúzla a iné nezvyčajné javy.  

Pravdivosť jeho príbehov 

Mnohí vedci spochybňujú viaceré príbehy Marca Pola a Rustichella. Našli sa dokonca aj takí, ktorí polemizujú o tom, že vôbec v Číne nebol. Dôkazom je napríklad fakt, že nikdy nespomenul, že v Číne jedia ľudia paličkami. Niektoré z príbehov sú zase také nereálne, že im viacerí odmietajú veriť. 

Inšpiroval Kolumbusa 

Keď Krištof Kolumbus začínal svoje cesty inšpiroval sa pútavými príbehmi Marca Pola. Dokonca si so sebou na palubu zobral kópiu výtlačku. V príbehoch nachádzal odvahu, ktorú pri svojich vlastných dobrodružstvách potreboval. 

Život po cestovaní 

V Ríme má Marco Polo vystavenú svoju bustu (zdroj obrázku: canva.com)
V Ríme má Marco Polo vystavenú svoju bustu (zdroj obrázku: canva.com)

V roku 1295 sa vrátil do Benátok kde sa vrátil k obchodnému štýlu života. Veľa informácií sa o ňom nezachovalo, ale viaceré zdroje popisujú, že bol ženatý. Spolu so ženou vychoval tri dcéry – Bellelu, Fantinu a Morettu. Dožil sa úctyhodných 70 rokov. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button