Chute ÁziePikošky

Príde vám pizza hawai zvláštna? Neuveríte, čo za prísadu dávajú na pizzu v Hongkongu

Ázijská kuchyňa ponúka množstvo šialených jedál a kombinácií, a keď už by sme si mysleli, že nás nemôže ničím prekvapiť, predsa len zostanú mnohí z vás šokovaní. Známy reťazec rýchleho občerstvenia Pizza Hut spojil svoj recept na pizzu so známou reštauráciou Ser Wong a zákazníkom pripravili netradičnú pizzu z hadej polievky.

Hadia polievka má dlhú históriu 

 

V reštaurácií Ser Wong sa recept na hadiu polievku traduje už štyri generácie. Svoju históriu má jedlo v Guangdong v južnej Číne a jej recept sa traduje viac ako 2 000 rokov. Mnohými je hadia polievka považovaná za sezónu pochúťku a konzumuje sa najmä v zime. 

 

Hadia polievka je v kantónčine známa ako seh gung a jej základom je hustý vývar z uvareného bravčového a kuracieho mäsa. V polievke samozrejme nechýba ani hadie mäso, zvyčajne sa v nej varí 2 až 5 hadov rôznych plemien, najčastejšie jedovatej čínskej kobry, medenohlavej užovky alebo jedovatá zmija Deinagkistrodon. Okrem nich sa do polievky pridávajú aj bambusové výhonky, huby shiitake, oskvetné lístky chyzantémy a vyprážané kožky wonton. 

 

Hadia polievka má v Číne dlhú históriu (zdroj obrázku: canva.com)
Hadia polievka má v Číne dlhú históriu (zdroj obrázku: canva.com)

 

Čo je výnimočné na konzumácii hadov? 

 

Podľa jedného z čínskych prísloví je najlepší čas na konzumácia hada, keď začne fúkať jesenný vietor. V tomto období pred zimou sú totiž hady najviac vykŕmené a pripravujú sa na zimný spánok. 

 

Čítajte tiež: 10 Šialených vecí, ktoré nájdete len v Ázii

 

Nielen v Číne, ale aj v mnohých ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie ľudia veria, že hadie mäso má liečivé vlastnosti. Ľudia veria, že hadie mäso dokáže zlepšiť stav pokožky, pozitívne pôsobí na krvný obeh a zároveň dokáže zohriať telo. Iní naopak veria, že si dokáže poradiť s bolesťami chrbta alebo liečiť reumatizmus. V krajinách ako sú Thajsko a Vietnam fungujú farmy, kde sú chované hady ku konzumácií a spomenúť musíme aj hadí alkohol, ktorý patrí medzi ázijské špeciality. 

 

Netradičná pizza s hadím mäsom sa stala v Hongkongu špecialitou (reprofoto yotutube.com/WION)
Netradičná pizza s hadím mäsom sa stala v Hongkongu špecialitou (reprofoto yotutube.com/WION)

 

Ako vyzerá netradičná hadia pizza? 

 

Nová netradičná pizza od Pizza Hut kombinuje strúhané hadie mäso, čierne huby a čínsku sušenú šunku. V spojení so syrom a kuracím mäsom nakrájaným na kocky dokonale vyniká chuť hadieho mäsa. Mnohí jeho chuť prirovnávajú k morským plodom a rybám, textúrou však viac pripomína kuracie mäso. 

 

Táto netradičná pizza sa zatiaľ predáva len v Hongkongu, oficiálne bola predstavená 22. novembra 2023 a jej veľkosť je 9 palcov (cca 23 centimetrov). 

 

 

Sieť reštaurácií Pizza Hut nešokovala svojich zákazníkov prvýkrát 

 

Taktika zaujať a stať sa virálnym spoločnosti Pizza Hut funguje a hadia pizza nie je jej prvým výstrelkom. Už v minulosti prekvapila Pizza Hut na Taiwane, kde bola v predaji pizza z durianu, bravčovej krvi alebo konzervovaných vajec. V Japonsku naopak mala úspech ramen pizza, pokrytá rezancami a ďalšími ingredienciami z tradičnej japonskej polievky Tonkotsu ramen. Spoločnosť už prehovorila aj o ďalších plánoch, v blízkej budúcnosti by na trh radi uviedli pizzu z čínskych konzervovaných párkov. 

 

Na záver treba spomenúť aj konkurenciu, pretože Pizza Hut nie je jedinou prevádzkou, kde dostávajú priestor šialené nápady. Jedným z najväčších konkurentov Pizza Hut sú prevádzky Dominos, ktoré svoju pizzu ponúkali s tapiokovými guľôčkami, aké sa dávajú do nápojov Bubble Tea

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button