Biznis

S čím podnikajú najbohatší muži Číny?

Úspech, závideniahodný majetok a prosperujúci biznis sú kľúčom k bohatstvu. Svoje o tom vedia aj najúspešnejší muži Číny, ktorým sa počas ich podnikania podarilo stať najlepšími. Aká je hodnota ich majetku a čomu zasvätili svoje podnikanie?

Najbohatší muži Číny v poslednom roku zbohatli ešte viac a tak sa netreba čudovať, že ich majetky majú obrovskú hodnotu. Prinášame Vám zoznam najbohatších podnikateľov Číny, do ktorého sa podarilo dostať aj jednej žene. Uvedené hodnoty majetku sú zisťované k 21. máju 2021 z portálu Bloomberg.com

Zhong Shanshan 

Podnikateľ sa venuje výrobe nápojov a predaju balenej vody. Spoločnosť Nongfu Spring založil v roku 1996 a stále vlastní 84%. Je tiež väčšinovým vlastníkom spoločnosti Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise. So svojim majetkom 66,9 miliárd dolárov je právom radený ako najbohatší muž Číny. Je len ťažko uveriteľné, že tento muž kedysi pracoval ako stavebný robotník a školskú dochádzku ukončil keď mal 12 rokov.  

Ma Huateng 

Podnikateľ známy tiež ako Pony Ma je druhým najbohatším podnikateľom v Číne. Je spoluzakladateľom gigantickej spoločnosti Tencent a taktiež vlastní podiely v spoločnosti Tesla, Spotify alebo Snap. Tencent stojí za najúspešnejšom aplikáciou v Číne WeChat, ktorá je spolu s herným priemyslom hlavným zdrojom príjmov spoločnosti. Hodnota jeho majetku je 65,8 miliárd dolárov. 

(reprofoto youtube.com/ Alux.com)
(reprofoto youtube.com/ Alux.com)

Jack Ma 

Kedysi najbohatší muž Číny sa dnes nachádza na treťom mieste v rebríčku s hodnotou majetku 49,2 miliardy dolárov. Jack Ma je dokonalou ukážkou toho ako sa v živote netreba vzdávať a napredovať svoje vízie a sny. Je spoluzakladateľom úspešnej spoločnosti Alibaba Group, pod ktorú spadá niekoľko dcérskych spoločností vrátane známeho Aliexpressu. Aktuálne je jeho gigantické internetové impérium pod veľkým tlakom, pretože čínske regulačné úrady začali protimonopolné vyšetrovanie spoločnosti. 

Jack Ma (zdroj obrázku: flickr/UNCTAD)
Jack Ma (zdroj obrázku: flickr/UNCTAD)

Colin Zheng Huang 

Vyštudoval informatiku, stážoval v Microsofte, po škole sa zamestnal v Googli a o pár rokov neskôr založil spoločnosť Pinduoduo. Dnes Colinovi právom patrí štvrté miesto najbohatšieho človeka v Číne. Jeho hodnota majetku je 46,2 miliárd dolárov. 

Colin Huang pri jednom z rozhovorov (reprofoto youtube.com/ Anivestor)
(reprofoto youtube.com/ Anivestor)

Zhang Yiming

Podnikateľ Zhang Yiming stojí za populárnou aplikáciou TikTok najmä vďaka ktorej sa dnes nachádza v rebríčku najbohatších podnikateľov Číny. V roku 2012 založil spoločnosť ByteDance, ktorej mnohé ďalšie aplikácie sa v Číne stali veľmi populárnymi. Hodnota jeho majetku je 44,5 miliárd dolárov. 

Wiliam Lei Ding 

Tento podnikateľ sa venuje najmä online hrám, ktorých využívanie zvýšila pandemická situácia. Dopyt po online hrách sa zvýšil a jeho spoločnosť NetEase má za sebou naozaj úspešný rok. Známymi hrami spoločnosti sú napríklad Harry Potter: Magic Awakened, The Lord of the Rings: Rise to War alebo Pokémon Ques. Hodnota Wiliamoveho majetku je odhadovaná na 37,4 miliardy dolárov. 

(reprofoto youtube.com/CGTN)
(reprofoto youtube.com/CGTN)

Yang Huiyan

Jedinou ženou v tomto rebríčku je dedička Yang Huiyan, na ktorú jej otec prepísal akcie developerskej spoločnosti Country Garden Holdings. Stala sa tak zároveň najbohatšou ženou v Ázii. Odhadovaná hodnota jej majetku je 32,8 miliárd dolárov. 

(reprofoto youtube.com/ CBS News)
(reprofoto youtube.com/ CBS News)

He Xiangjian 

V rebríčku najbohatších podnikateľov Číny sa tesne drží za Yang Huiyan. Hodnota jeho majetku je 32,1 miliárd dolárov. Je spoluzakladateľom spoločnosti Midea, ktorá sa zaoberá výrobou domácich elektrických spotrebičov. V roku 2012 z nej odstúpil, ale aj tak vlastní kontrolný balík financií. 

Qin Yinglin 

Podnikateľ Qin Yinglin je bezpochyby najväčších chovateľom ošípaných v Číne. Je tiež najbohatším farmárom v Číne a do svojho podnikania zasvätil aj svoju rodinu. Spoločne s manželkou založili spoločnosť Muyuan Foodstuff, ktorá začínala len s 22 ošípanými. Podnik začal obchodovať s bravčovým mäsom, pričom najväčší zlom prišiel až v roku 2019 kedy ceny bravčového mäsa prudko narástli. Stalo sa tak z dôvodu prepuknutia afrického moru ošípaných. Ten sa spoločnosti podarilo dostať pod kontrolu a neutrpeli také straty ako konkurencia. Dokonca sa im podarilo navýšiť počet ošípaných a zlepšiť automatizáciu. Ročne táto spoločnosť zabije približne 5 miliónov ošípaných. Qin Yinglin je predsedom a zároveň prezidentom spoločnosti. Jeho majetok je odhadovaný na 30,1 miliardy dolárov. 

(reprofoto youtube.com/ Sara Sasime)
(reprofoto youtube.com/ Sara Sasime)

Pang Kang 

Zoznam desiatich najúspešnejších podnikateľov uzatvára Pang Kang. Hodnota jeho majetku je odhadovaná na 27,8 miliardy dolárov. Svoje podnikanie sústredí na potravinársky priemysel a stojí za výrobou omáčok Hai Tian. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button