TechAktuálneBiznisPikošky

Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi predstavil svoj prvý elektromobil

Spoločnosť Xiaomi je druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete, avšak koncom roka 2023 predstavila ambiciózne plány do budúcna, ktoré nemajú so smartfónmi nič spoločné. Novinkou je prvý elektromobil, ktorý očarí nielen dizajnom, ale aj výkonom, dojazdom a celkovým prevedením. Prečítajte si, aké sú ciele Xiaomi a zaujímavosti, ktoré o novom elektromobile SU7 musíte vedieť.

Aký je nový elektromobil od Xiaomi? 

 

Úplne prvý elektrický sedan predstavilo Xiaomi svetu 28.12.2023 a dostalo názov SU7, pričom skratka SU označuje “Speed Ultra”. Automobil využíva operačný systém infotainmentu Xiaomi HyperOS, ktorý spoločnosť sama vyvinula a nájsť ho môžete aj v jej najvýkonnejších zariadeniach. 

 

Čo sa týka rozmerov, SU7 je dlhý 4 997 mm, vysoký 1 455 mm a široký 1963 mm. Jeho veľkosť je preto porovnateľná s Posrche Taycan, avšak automobil SU7 je o niekoľko centimetrov vyšší a užší. Kufor v zadnej časti auta má objem 517 litrov a a úložný priestor vpredu má objem 107 litrov. 

 

Spoločnosť Xiaomi predstavila svoj prvý automobil (reprofoto youtube.com/Global Update)
Spoločnosť Xiaomi predstavila svoj prvý automobil (reprofoto youtube.com/Global Update)

 

Elektromobil SU7 bude dostupný v dvoch verziách 

 

Na trhu budú dostupné dve verzie tohto automobilu. Klasická verzia ponúka výkon 220 kW (krútiaci moment 400 Nm), pričom na stovku dokáže zrýchliť za 5,3 sekundy. Maximálna rýchlosť pri tomto výkone je 210 km/h a Li-ion LFP batéria s celkovou kapacitou 73,6 kWh zaručuje priemerný dojazd až 680 km. Vo výbave má aj 11 kamier, 12 rozličných senzorov a lidar. 

 

Dostupná bude aj výkonnejšia verzia SU7 s maximálnym výkonom 495 kW a pohonom 4×4. Na stovku dokáže toto auto zrýchliť pod tri sekundy a maximálna rýchlosť je 265 km/h. Výkonnejší model bude mať taktiež vyššiu kapacitu batérie, odhadovaný dojazd na jedno nabitie je až 800 km. 

 

Predstavitelia spoločnosti zámerne uviedli auto v zimných podmienkach, aby demonštrovali jeho schopnosť veľmi rýchleho nabíjania aj pri extrémne nízkych teplotách. Taktiež chcú osloviť zákazníkov pokročilou technológiou, ktorá umožňuje vozidlu rozpoznať prekážky v náročných podmienkach, ako napríklad husté sneženie.

 

Pozrite si ukážku nového automobilu Xiaomi  SU7: 

 

Aké ciele má Xiaomi v automobilovom priemysle?

 

Generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi Lej Ťün sa o budúcnosti spoločnosti vyjadril jasne: „vďaka tvrdej práci sa v nasledujúcich 15 až 20 rokoch staneme jedným z piatich najväčších výrobcov automobilov na svete a budeme sa snažiť podporiť celý čínsky automobilový priemysel.“

 

Aby bol tento cieľ pre spoločnosť dosiahnuteľný, v najbližších desiatich rokoch plánuje do automobilov investovať desať miliárd dolárov. Prvý oficiálny predaj SU7 plánuje Xiaomi na február 2024, jeho cena však zatiaľ známa nie je. 

 

Čítajte tiež: Čínska automobilka BYD šliape Tesle na päty

 

Ani konkurencia Xiaomi nespí 

 

Známy telekomunikačný kolos Huawei taktiež vidí potenciál v automobilovom priemysle. Spoločne s čínskou automobilovou značkou Seres chce v budúcnosti predstaviť svoj prvý automobil. Záujem o automobily prejavilo aj Sony, ktoré by na vývoji malo spolupracovať s Hondou.

 

Kým Xiaomi predstavilo svoj prvý automobil, naopak známy čínsky výrobca elektromobilov Nio predstavil svetu svoj prvý smartfón. Ten k fungovaniu využíva operačný systém Android a upravený je tak, aby sa dokázal ešte lepšie integrovať s ich vozidlami. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button