PikoškyChute ÁzieSlovensko a Ázia

Plánujete navštíviť ázijskú reštauráciu? Tieto jedlá musíte vyskúšať!

Ázijská kuchyňa patrí medzi najobľúbenejšie kuchyne sveta a svojich fanúšikov má aj na Slovensku. V každom veľkom meste preto nájdete hneď niekoľko ázijských reštaurácií. Vybrať si môžete z luxusne vyzerajúcich podnikov na úrovni, ale aj prevádzok s rýchlym občerstvením. Jednotlivé podniky sa líšia nielen ponukou jedál, ale aj ich prevedením a celkovou chuťou. Ak teda ochutnáte to isté jedlo v jednej reštaurácií a nebude vám to chutiť, neznamená to, že v ďalšej ázijskej reštaurácii bude výsledok rovnaký. V našom článku sme si pre vás pripravili tipy na najlepšie ázijské jedlá, ktoré vám pri návšteve ázijskej reštaurácie odporúčame vyskúšať.

Pre mnohých ľudí sú čínske paličky strašiakom, kvôli ktorému sa radšej ázijskú reštauráciu rozhodnú obísť. Možno vás to prekvapí, ale v každej ázijskej reštaurácii sú pripravení na to, že nie každý vie čínske paličky používať a svojim zákazníkom ponúkajú aj klasické príbory. Záleží teda len na vás, pre aký druh príboru sa rozhodnete. Dôležité je nebáť sa a aj keď vám to s čínskymi paličkami nepôjde na prvýkrát, pri stole sedíte len vy, takže sa nemusíte hanbiť a miesto toho môžete v kľude trénovať. 

 

Vždy začnite predjedlom 

 

Ázijskú reštauráciu vždy navštívte hladní, aby ste mali dostatok priestoru pre všetky delikatesy. Určite vám odporúčame začať predjedlom, ktoré dokonale naštartuje vaše chuťové bunky. V prípade, že máte chuť na niečo ľahké, pochutiť si môžete na vietnamských jarných rolkách, ktoré sú často dostupné aj vo verzii s mäsom. 

 

Jarné rolky chutia výborne s omáčkou (zdroj obrázku: canva.com)
Jarné rolky chutia výborne s omáčkou (zdroj obrázku: canva.com)

 

Ako predjedlo môžete zvoliť aj dusené knedličky Dim sum, ktoré bývajú plnené krevetami, kuracím alebo bravčovým mäsom a zeleninou. Obľúbenou voľbou sú aj japonské kuracie špízy Yakitori, ktoré sa pripravujú grilovaním na drevenom uhlí. 

 

Miso polievka (zdroj obrázku: canva.com)
Miso polievka (zdroj obrázku: canva.com)

 

Existuje aj iná polievka ako ostrokyslá 

 

Najznámejšou ázijskou polievkou na Slovensku je bezpochyby ostrokyslá a snáď nenájdete reštauráciu, ktorá by ju u nás nemala v ponuke. Samozrejme, ostrokyslá polievka je skvelá, ale niekedy vôbec nie je na škodu ochutnať aj niečo iné. Vyskúšať môžete napríklad japonskú miso polievku, krevetovú polievku alebo kuraciu polievku s bambusovými výhonkami a hubami. 

 

Čítajte tiež: TOP 10: Najlepších ázijských jedál

 

Niektoré ázijské polievky sú natoľko sýte, že dokážu nahradiť aj hlavné jedlo. Vyskúšať môžete napríklad čínsku polievku s wonton knedličkami, ktoré bývajú plnené krevetami alebo mletým kuracím, či bravčovým mäsom. Mimoriadne populárny je ramen, ktorý predstavuje dokonalú súhru chutí. Základom je silný mäsový vývar a vaječné rezance, v polievke nechýba ani mäso (zvyčajne bravčové karé), vajíčka, jarná cibuľka a bambusové výhonky. 

 

Ramen (zdroj obrázku: canva.com)
Ramen (zdroj obrázku: canva.com)

 

Hlavné jedlo nemusíte jesť len paličkami 

 

Z hlavných jedál vám určite odporúčame vyskúšať pečenú kačicu, ktorú je možné pripraviť na viacero spôsobov. V ponuke nájdete aj pokrmy z hydiny, bravčového alebo hovädzieho mäsa, a na svoje si určite prídu aj vegetariáni. Aby však pre vás bola návšteva ázijskej reštaurácie skutočným zážitkom, vyskúšať môžete BBQ alebo hot pot v pravom ázijskom štýle. Na stôl si môžete objednať BBQ gril, na ktorom si budete opekať mäso podľa vášho výberu alebo si vybrať hot pot, teda veľký hrniec s vývarom, v ktorom si vybrané prílohy necháte po dobu niekoľkých minút variť. 

 

Hot pot v pravom ázijskom štýle (zdroj obrázku: canva.com)
Hot pot v pravom ázijskom štýle (zdroj obrázku: canva.com)

 

Ak ste ešte nevyskúšali sushi, odporúčame vám ho všetkými desiatimi. Na výber sú vždy menšie porcie obsahujúce pár kúskov alebo sety, v ktorých nájdete sushi rôznych príchutí. Čoraz populárnejšími sa stávajú aj poké bowl. Ide o misky, v ktorých nájdete zmes rôznych surovín, napríklad kúsky rýb, čerstvej zeleniny, ryžu, šalát zaliate teriyaki alebo ponzu omáčkou. 

 

Japonský mochi koláčik skrýva sladkú náplň (zdroj obrázku: canva.com)
Japonský mochi koláčik skrýva sladkú náplň (zdroj obrázku: canva.com)

 

Dezerty sú sladkou bodkou na záver 

 

V ázijskej reštaurácii by ste krémeš, veterník alebo tiramisu hľadali márne. Ak vám po výdatnom jedle ešte zostalo miesto, odporúčame vám zakončiť obed alebo večeru sladkou bodkou. Vychutnať si môžete napríklad tradičný japonský mochi koláčik, sezamové guľôčky alebo vyprážaný banán v mede. V niektorých prevádzkach pre vás čašník oflambuje aj zmrzlinu, vďaka čomu budete mať okrem plného brucha aj gastronomický zážitok. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button