Kultúra

Vďaka náhodnému objavu pred niekoľkými rokmi má Čína stále dôvod na radosť

Čína je známa vďaka Čínskemu múru, ktorý ju preslávil po celom svete. Svojou bohatou históriou a krásnymi miestami sa stala obrovským turistickým lákadlom ľudí po celom svete. Na prilákanie nových turistov do krajiny stavajú čínsky architekti úžasné budovy, mosty a atrakcie, ktoré zvyšujú povedomie o Číne vo svete. V tomto prípade, však Čína nič neplánovala a objav Terakotovej armády prišiel úplnou náhodou. Ako bola Terakotová armáda odhalená a aký je jej súvis s čínskou históriou?

Kopali studňu, ale vodu nenašli 

V blízkosti západočínskeho mesta Xi´an, ktoré leží približne 1 200 kilometrov od Pekingu bol úplnou náhodou objavený čínsky poklad – Terakotová armáda. Písal sa rok 1974 keď partia robotníkov dostala za úlohu vykopať studňu. Miesto vody však objavili niekoľko sôch vojakov a koní. Celé miesto začali preskúmavať archeológovia a dnes je objav týchto robotníkov považovaný za jeden z najvýznamnejších archeologických objavov 20. storočia. 

Každá socha je odlišná (zdroj obrázku: canva.com)
Každá socha je odlišná (zdroj obrázku: canva.com)

Výstavba hrobky 

Robotníci pri kopaní studne neobjavili len Terakotovú armádu, ale aj hrobku cisára Čchin Š´-chuang-tiho, ktorý ju dal zároveň vystavať. Odhaduje sa, že na tejto podzemnej hrobke pracovalo približne 800 tisíc poddaných, pričom väčšinou išlo o vojnových zajatcov a otrokov. Stavebné práce trvali 36 rokov a ich ukončenia sa cisár nedožil. Hrobka bola dokončená až po jeho smrti spolu s viac ako 8 000 sochami hlinených bojovníkov. Váha jednej sochy je zhruba pol tony, pričom dosahujú výšku 1,6 až 1,8 metra. Dá sa teda povedať, že sú bojovníci zobrazení v životnej veľkosti. Okrem sôch bojovníkov sa v hrobke našli aj sochy koní, vozov, umelcov, akrobatov či úradníkov. Význam terakotovej armády spočíva v posmrtnom sprievode cisára a zároveň chráni jeho odpočinok. 

Ľuďom je sprístupnené prvé poschodie (zdroj obrázku: canva.com)
Ľuďom je sprístupnené prvé poschodie (zdroj obrázku: canva.com)

Zaujímavosti 

Terakotová armáda dostala svoj názov podľa terakoty. Ide o hnedočervenú pálenú hlinu, z ktorej sú všetky sochy vyrobené. V minulosti boli sochy pomaľované žiarivými farbami, ale tie postupom času odpadli. Nájdené sochy sa od seba odlišujú pózou, oblečením aj výrazom tváre. Sochy bojovníkov držia skutočné zbrane v podobe lukov, mečov alebo oštepov. 

Výraz tváre jednotlivých bojovníkov je rozdielny (zdroj obrázku: canva.com)
Výraz tváre jednotlivých bojovníkov je rozdielny (zdroj obrázku: canva.com)

Sochy bojovníkov boli nájdené v troch podzemných halách. Prvá z nich je v súčasnosti sprístupnená turistom. Nájdených tu bolo približne 6 000 vojakov, medzi ktorými sa nachádzali najmä pešiaci a lukostrelci, ktorí boli zoradení v štvorstupoch. V druhej hale sa našlo niekoľko stoviek jazdcov, lukostrelcov a bojových vozov s koňmi. Posledná tretia hala skrývala len 68 sôch, medzi ktorými sa nachádzal veliteľský štáb pozostávajúci z generálov a dôstojníkov. 

Terakotová armáda je spolu s hrobkou považovaná za ôsmy div sveta. Od roku 1987 je zapísaná v svetovom zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button