PikoškyBiznisCestovanie

TOP 10: Zaujímavostí o najvyššej veži sveta Tokyo Skytree

Tokyo Skytree je jednou z najvýraznejších a najznámejších výškových veží na svete. Nachádza sa japonskom hlavnom meste Tokiu a stala sa významným symbolom mesta a celej krajiny. Prečítajte si niekoľko zaujímavosti o tejto jedinečnej stavbe.

1. S výstavbou sa začalo v roku 2008

Na výstavbe veže sa začalo pracovať 14. júla 2008 a dokončená bola o štyri roky neskôr. Oficiálne otvorenie prebehlo 29. februára 2012 a celkové náklady na výstavbu sú odhadované na 600 miliónov dolárov. 

2. Veža svojim tvarom pripomína japonský meč 

Tokyo Skytree je výsledkom návrhu japonského sochára Kiichiho Sumikawy, ktorý svojou kreativitou a inšpiráciou zaujal svet. Veža sa vyznačuje výrazným a pôsobivým dizajnom, ktorý reflektuje japonskú kultúru a estetiku. Jej tvar je inšpirovaný krivkou japonského meča, symbolu samurajov a histórie, ktorý v japonskej kultúre zohráva dôležitú úlohu. 

Okrem toho, veža zahŕňa prvky stĺpov, ktoré sú bežné v japonských svätyniach a chrámoch. Tento dizajn nie je iba esteticky príťažlivý, ale tiež nesie dôležitý symbolický význam pre japonský národ. Tokyo Skytree vytvára harmonickú spojitosť medzi modernou architektúrou a tradičnou japonskou kultúrou, čím sa stal dôležitým symbolom mesta a celej krajiny. Jej jedinečný dizajn je zároveň prejavom hrdosti na japonské dedičstvo a inovácie.

Pohľad na Tokyo Skytree v noci (zdroj obrázku: canva.com)
Pohľad na Tokyo Skytree v noci (zdroj obrázku: canva.com)

3. O názve veže sa hlasovalo 

Široká verejnosť mala možnosť zahlasovať za jedno zo šiestich mien, ktorými boli: Tokyo Skytree, Tokyo Edo Tower, Mirai Tower, Yumemi Yagura, Rising Tower a Rising East Tower. Následne v roku 2008 prebehlo hlasovanie a viac ako 30 % voličov volilo názov Tokyo Skytree. 

4. Najvyššia veža sveta 

V novembri 2011 bola veža Tokyo Skytree ocenená ako najvyššia veža na svete podľa Guinessovej knihy rekordov. So svojou výškou 634 metrov je takmer dvojnásobne vyššia v porovnaní s Tokijskou vežou, ktorú nahradila ako hlavnú rádiovú vežu v ​​Tokiu. 

5. Dve vyhliadkové plošiny 

Krásnu panorámu Tokia si môžu návštevníci vychutnať hneď z dvoch vyhliadkových plošín. Tie sa nachádzajú vo výške 350 a 450 metrov, pričom prvá má kapacitu 2 000 ľudí, zatiaľ čo druhá “len” 900. 

6. Každý výťah je iný 

Na vyhliadkovú plošinu vozí návštevníkov 13 výťahov, pričom každý je navrhnutý podľa inej témy. Počas krátkej jazdy si tak môžete všimnúť rozdielne detaily po stenách. 

Na vyhliadkovú vežu vozí návštevníkov 13 výťahov (zdroj obrázku: canva.com)
Na vyhliadkovú vežu vozí návštevníkov 13 výťahov (zdroj obrázku: canva.com)

7. Skytree má vlastnú farbu 

Na vonkajšie potretie konštrukcie veže bola vytvorená špeciálna farba s jedinečným odtieňom. Tento odtieň je nazvaný ako “Skytree White” a predstavuje kombináciu svetlo modrej a bielej farby. 

8. Veža je využívaná na niekoľko účelov 

Vežu Tokyo Skytree si väčšina ľudí spája predovšetkým s jej impozantnými vyhliadkovými plošinami a turistickými atrakciami, no v skutočnosti je v prvom rade tokijskou rádiovou vežou. Jej hlavným účelom je zabezpečiť stabilné rádiové vlny v oblasti Kanto, čo je región, ktorý zahŕňa Tokio a jeho okolie. Tokyo Skytree plní významnú rolu pri šírení signálov pre televízne a rozhlasové stanice v Tokiu a okolí, čo umožňuje divákom a poslucháčom prístup k ich obľúbeným programom.

Okrem toho, vzhľadom na svoju výšku a špecifický dizajn, má veža aj funkciu detekcie oblakov a bleskov. Táto technológia zhromažďuje cenné výskumné údaje o poveternostných podmienkach a meteorologických javoch v regióne. To z nej robí nielen kľúčový bod v oblasti komunikácií, ale aj dôležitý zdroj informácií pre výskumníkov a meteorológov v Japonsku.

Takže hoci veža Tokyo Skytree je určite známa svojimi turistickými atrakciami, jej primárnym poslaním je slúžiť ako kritický komunikačný uzol a výskumný nástroj, ktorý hrá významnú úlohu v každodennom živote a bezpečnosti obyvateľov Tokia a okolia.

9. Okolie veže ponúka množstvo atrakcií 

Veža Tokyo Skrytree je súčasťou komplexu s názvom „Tokyo Skytree Town,“ ktorý zahŕňa nákupné centrá, reštaurácie, múzeá a rôzne obchody. SkyTree Town zahŕňa niekoľko kľúčových budov a atrakcií, vrátane nákupného centra Tokyo Solamachi, 31-poschodovej administratívnej budovy, fascinujúceho Sumida Aquarium, Planetária Konica Minolta, Poštového múzea a parkoviska, ktoré obklopuje samotnú vežu. Tento komplex bol navrhnutý s ohľadom na pohodlie a pestrú ponuku pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

10. Niekoľko čísel na záver 

V komplexe Tokyo Skytree je k dispozícii celkovo 13 výťahov, ktoré umožňujú návštevníkom pohodlný a prístup na vyhliadkové plošiny. Cesta na dolnú vyhliadkovú plošinu je výrazne rýchlejšia, pretože vo vysokorýchlostnom výťahu trvá iba 50 sekúnd. Pre tých, ktorí si vyberú cestu na hornú palubu, trvá len ďalších 30 sekúnd. 

Avšak pre tých, ktorí by mali záujem o nezvyčajný výzvu, existuje aj možnosť vyliezť na vyhliadkové plošiny po núdzovom schodisku. Táto voľba si však vyžaduje prejsť až 2 523 schodov, čo odradí väčšinu záujemcov. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button