CestovaniePikošky

Hora Kinabalu: Klenot Malajzie a prírodný skvost Bornea

Hora Kinabalu je klenotom Malajzie a stáva sa obrovským turistickým lákadlom. Ako súčasť národného parku Kinabalu ponúka návštevníkom prehliadku jedinečnej fauny a flóry, ktorú sem ročne prídu obdivovať tisíce turistov. Aké zaujímavosti skrýva táto hora a čo musíte vedieť pred jej návštevou?

Hora Kinabalu a jej prvenstvá 

 

Hora Mount Kinabalu je so svojou nadmorskou výškou 4 092,5 metra najvyššou horou v Malajzii a 3. najvyššia v juhovýchodnej Ázii. Na prvom mieste sa nachádza Mount Hkakabo Razi v Mjanmarsku (5 881 metrov) a Puncak Jaya v Indonézii (4 884 metrov). 

 

Tento majestátny vrchol sa nachádza na ostrove Borneo v Juhovýchodnej Ázii, konkrétne v malajzijskom štáte Sabah, kde tvorí súčasť chráneného územia Národného parku Kinabalu. Svojím vrcholom dominuje pohoriu Banjaran Crocker na ostrove Borneo, a takisto je najvyšším vrchom na celom Malajskom súostroví (bez ostrova Nová Guinea).

 

Hora Kinabalu je súčasťou národného parku Kinabalu (zdroj obrázku: canva.com)
Hora Kinabalu je súčasťou národného parku Kinabalu (zdroj obrázku: canva.com)

 

Hora Kinabalu je súčasťou národného parku 

 

Hora Kinabalu je súčasťou národného parku Kinabalu, ktorý je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO, pretože má zachovaný pôvodný biotop. Od tropických nížin a kopcovitých dažďových pralesov až po tropické horské lesy, tu dokonca nájdete aj subalpínske lesy a kroviny, ktoré sa nachádzajú vo vyšších nadmorských výškach. 

 

Národný park Kinabalu bol UNESCO označený ako centrum rastlinnej diverzity pre juhovýchodnú Áziu, s odhadovanými 5 000 – 6 000 druhmi rastlín. Je domovom pre viac ako polovicu všetkých druhov rastlín na Borneu, vrátane druhov z Himalájí, Austrálie, Číny a Malajzie. V parku sa nachádza približne 1000 druhov orchideí, takmer 80 druhov fikusov a asi 60 druhov papradí. Rastliny tu preukazujú vysokú úroveň endemizmu, pričom mnohé z týchto druhov nenájdete nikde inde na svete.

 

Z vrchu hory sú nádherné výhľady (zdroj obrázku: canva.com)
Z vrchu hory sú nádherné výhľady (zdroj obrázku: canva.com)

 

Park Kinabalu je tiež domovom bohatej fauny. Zaznamenal sa tu približne 326 druhov vtákov, medzi ktorými sú zoborožce, mucháriky, krajčíre a penice. Medzi cicavce, ktoré sa v parku vyskytujú, patria leopard obláčikový, bengálska mačka, šupinavce, útlone, dikobrazy, cibetky a jelene. Okrem toho tu žije viacero druhov žiab, hadov a slimákov.

 

Predpokladá sa, že vysoká nadmorská výška hory Kinabalu prispela k bohatej biodiverzite oblasti tým, že poskytovala útočisko pre druhy rastlín a živočíchov dobre prispôsobené na chladné podmienky počas obdobia klimatických zmien.

 

Ako navštíviť Mount Kinabalu? (zdroj obrázku: canva.com)
Ako navštíviť Mount Kinabalu? (zdroj obrázku: canva.com)

 

Návšteva hory Kinabalu 

 

Ak vás táto hora zaujala natoľko, že by ste ju radi pridali na zoznam vašich cestovateľských snov, odporúčame vám cestu si vopred poriadne naplánovať. Hora Kinabalu totiž patrí k obľúbeným turistickým cieľom, avšak výstup na ňu je obmedzený. Denne na jej vrchol môže vystúpiť len 130 ľudí, kvôli čomu je nutné rezervovať si termín výstupu vopred.

 

Najkrajších výhľad z hory je spolu s východom slnka, na túru by ste preto mali vyraziť ešte v noci. Turistický sprievodcovia odporúčajú ubytovanie v Laban Rata, ktoré je skvelým východiskovým bodom. Horu Kinabalu môžete samozrejme navštíviť aj počas dňa, všeobecne sa odporúča vyhradiť si na návštevu niekoľko dní, aby ste stihli preskúmať okolitú prírodu a ďalšie trasy vedúce parkom.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button