TechPikošky

Japonské záchody vás prekvapia svojimi funkciami

Prvá vec, ktorá vás šokuje pri príchode do Japonska budú rozhodne toalety. Miesto, ktoré každý z nás pozná však vo veľa krajinách sveta vyzerá úplne rozdielne.  Ako teda vyzerajú záchody v Japonsku? 

Tri druhy záchodov 

Japonské toalety by sme mohli opísať slovami ako inovatívne, užitočné a šetriace čas. V Japonsku sa záchody rozdeľujú do troch veľkých kategórií a je dosť možné, že pri jeho návšteve narazíte na všetky tri. 

Prvou kategóriou sú záchody nazývané washiki toire a jedná sa o klasické japonské toalety. Na prvý pohľad pripomínajú umývadlo zabudované v zemi. Potreba sa vykonáva v podrepe nad pisoárom. Môžete ich nájsť na verejných toaletách, turistických miestach alebo v starých budovách. V nových moderných domoch sú neobvyklé. 

Ďalší typ toalety je označovaný ako western-style čo v preklade znamená západný štýl. Tento typ sa najviac podobá tomu u nás. V Japonsku sa tento druh toalety využíva najčastejšie. V niektorých prípadoch má záchod v hornej časti zabudované malé umývadlo. Do neho tečie čistá recyklovaná voda, v ktorej si môžete umyť ruky. 

Posledným typom sú multifunkčné toalety. Tie sú primárne určené pre telesne postihnutých ľudí, rodičov s malými deťmi alebo s kojencami. 

Takmer všetky toalety v Japonsku sú udržiavané v bezchybnej čistote, aby tak návštevníkom z iných krajín zaistili komfort. Na záchodoch nechýba ani toaletný papier a pre ľudí je ich použitie väčšinou zadarmo. 

Jednoduchší model toalety v Japonsku
Jednoduchší model toalety v Japonsku (zdroj: Freepik)

Špeciálne funkcie

Japonské záchody majú niekoľko špecifických funkcií, ktoré ich odlišujú od ostatných. Po vykonaní potreby máte možnosť využiť miesto toaletné papiera sprchu s teplou vodou. Každá toaleta má ovládací panel na ktorom si zvolíte funkciu sprchovania. Na ovládacom paneli je tiež špeciálne tlačidlo pre ženy a nechýba ani funkcia zastavenia vody. Tlačidlom si môžete pustiť na spríjemnenie času stráveného na toalete aj hudbu. 

Existuje taktiež funkcia vyhrievania záchodovej dosky alebo program na úsporu energie. Ten zabezpečí, že sa voda zohrieva len keď je toaleta v prevádzke a ohrieva sedadlo len vtedy, keď sa používa. Tieto funkcie má väčšina toaliet v Japonsku a ak tam budete určite ich neváhajte vyskúšať. 

Splachovanie

Spôsob splachovania záleží na type toalety, ktorú ste použili. Ak má toaleta nádrž môžete ju spláchnuť pomocou rukoväte na jej boku. V prípade, že záchod nádrž nemá musíte potiahnuť páčku, ktorá je umiestnená za ním. Existujú taktiež modely, pri ktorých je možné spláchnuť záchod stlačením vypínača na stene alebo priložením ruky k dotykovému senzoru. 

Japonské toalety majú veľa tlačidiel, ktoré si je potrebné naštudovať (reprofoto WAO RYU!ONLY in JAPAN)
Japonské toalety majú veľa tlačidiel, ktoré si je potrebné naštudovať (reprofoto: WAO RYU!ONLY in JAPAN)

Dostupné aj na Slovensku

Toalety, ktoré majú funkcie charakteristické pre japonské toalety je možné zakúpiť aj na Slovensku. Nazývané sú u nás ako sprchovacie toalety alebo sedátka. Záleží na tom, či sa rozhodnete kupovať celú toaletu alebo len sedaciu časť. Ich cena je však omnoho vyššia a preto si kúpu dobre zvážte. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

One Comment

  1. Spätné upozornenie: Anime je populárne po celom svete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button