BiznisTech

Vďaka TikToku miliardárom. Prečítajte si príbeh podnikateľa Zhang Yiming

Zhang Yiming je napriek svojmu mladému veku jedným z najvýznamnejších podnikateľov v Číne. Známy je predovšetkým ako internetový podnikateľ, dynamický vodca a človek, ktorý sa nikdy nevzdáva. Aký je jeho kľúč k úspechu?

Začiatky kariéry 

Zhang Yiming sa narodil 10. apríla 1983. O jeho detstve veľa dostupných informácií nie je a tak prejdeme rovno k začiatkom jeho kariérneho života. Študoval na Univerzite Nankai v Tianjine, odbor mikroelektronika. Počas štúdia prešiel na softvérové inžinierstvo a úspešne získal titul v roku 2005. Jeho prvým zamestnaním bola spoločnosť v Kuxune, ktorá vlastnila webovú stránku o cestovaní. Táto spoločnosť bola veľmi mladá a on bol piatym človekom, ktorého prijali. Za rok ho povýšili a stal sa technickým riaditeľom, ale aj napriek tomu sa po čase rozhodol z firmy odísť. Svoje šťastie skúsil na malú chvíľku aj v Microsofte, z ktorého rýchlo odišiel kvôli pocitu potláčania kreativity. Na malú chvíľku sa pridal k startupu Fanfou, ktorý bohužiaľ zlyhal. V roku 2009 založil svoju prvú spoločnosť 99fang.com, ktorá ľuďom pomáhala vyhľadávať nehnuteľnosti. Po dvoch rokoch odstúpil z postu riaditeľa a nechal viesť skúsenejších manažérov. Bola to jeho prvá významná podnikateľská skúsenosť, ktorá mu dala základy do ďalšieho podnikania. 

(reprofoto youtube.com/ CHOSEN3)
(reprofoto youtube.com/ CHOSEN3)

Rok 2012 a spoločnosť ByteDance 

Zlomovým v jeho kariére bol určite rok 2012. V tomto roku totiž založil spoločnosť ByteDance, ktorá sa stala jedným z najúspešnejších startupov v Číne. Prvou víziou spoločnosti bolo sprostredkovať užívateľom relevantný obsah informácií prostredníctvom umelej inteligencie. S hľadaním investorov bol veľký problém a nie každý tomuto nápadu veril. Prvým významným investorom bola skupina Susquehanna International. Ďalším skvelým krokom bolo vyvinutie spravodajskej aplikácie Toutiao, ktorá za dva roky fungovania pritiahla 13 miliónov denných užívateľov. Zhang mal zaujímavý štýl riadenia a trval na tom, že sa spoločnosť nebude zameriavať na domáci trh, tak ako to robili ostatní hráči, ale že budú viac globálny. Pôsobisko svojej spoločnosti teda zameral aj na japonský, americký a európsky trh, čo sa mu v konečnom dôsledku veľmi osvedčilo. 

TikTok 

V septembri 2015 prišla na trh spoločnosť ByteDance s úplne novou aplikáciou TikTok, ktorej úlohou je zdieľanie videí. V Číne je známa pod názvom Douyin a okamžite sa tam stala hitom. O rok neskôr odkúpilo ByteDance aplikáciu Musical.ly a jeho prvky vložili do TikToku. Z aplikácie sa stal svetový hit a sťahujú si ju milióny ľudí po celom svete. Celkovému úspechu aplikácie pomohla aj pandemická situácia, ktorá ľudí prinútila zostať doma a tak mohli venovať viac času svojim telefónom. 

Súčasnosť 

V súčasnosti je ByteDance najcennejším startupom sveta a v číslach dokonca predbehol aj Uber. Zhang Yiming sa právom radí medzi najbohatších ľudí sveta a jeho majetok stále rastie. V máji 2021 oznámil, že sa do konca roka stiahne z vedenia spoločnosti a jeho miesto nahradí spoluzakladateľ Rubo Liang. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button