BiznisAktuálneSlovensko a Ázia

Obchodovanie s Čínou môžete naštartovať účasťou na veľtrhu Canton Fair

Čína ponúka množstvo príležitosti pre zahraničných podnikateľov, ktorí si tu môžu nechať vyrobiť doslova čokoľvek. Šikovní čínski dodávatelia sú schopní navrhnúť a vyrobiť výrobné linky, stroje alebo rôzne druhy tovarov presne podľa požiadaviek zákazníkov. Ak však neviete, s čím by ste chceli obchodovať, v Číne nájdete tisíce dodávateľov s pestrou ponukou tovarov od výmyslu sveta. Bez rozdielu toho, čo chcete z Číny dovážať, najdôležitejšie je nájsť spoľahlivého dodávateľa a vedieť, kedy je pre vás dovoz z Číny výhodný a kedy naopak nie.

Riešenia pre bezproblémový dovoz z Číny, ale aj ďalších ázijských krajín ponúka spoločnosť Infinity Standard, ktorá v roku 2023 prišla s unikátnym projektom Infinity Travel. Vďaka tomuto projektu môžete navštíviť najväčšie veľtrhy v Ázii a nájsť svojich dodávateľov osobne. Najviac majú klienti záujem o Čínu, kde sa pravidelne organizuje najväčší veľtrh vývozu a dovozu na svete – Canton Fair

Na Canton Fair vystavuje viac ako 35 000 dodávateľov so zameraním na rôzne odvetvia (zdroj: vlastný).
Na Canton Fair vystavuje viac ako 35 000 dodávateľov so zameraním na rôzne odvetvia (zdroj: vlastný).

Čo ponúka Canton Fair slovenským podnikateľom? 

Canton Fair, inak známy aj ako Kantónsky veľtrh je obrovské podujatie, na ktorom v priebehu 15-tich dní vystavuje viac ako 35 000 dodávateľov. Celý veľtrh je rozdelený do troch fáz, takže si môžete vopred vybrať o aké druhy strojov alebo tovarov máte záujem. Svoje zastúpenie majú na Canton Fair firmy z rôznych odvetví, vďaka čomu tu ľahko môžete nájsť svojich nových obchodných partnerov, alebo tiež inšpiráciu pre ďalšie podnikanie. 

Kantónsky veľtrh víta návštevníkov dvakrát ročne, na výber máte jarné alebo jesenné vydanie. „Na každom vydaní nás vedia dodávatelia prekvapiť svojimi technologickými inováciami a novinkami, ktoré by ste u európskych dodávateľov hľadali márne” hovorí Michaela Královičová, CEO Infinity Standard a autorka projektu Infinity Travel. 

Prekvapiť vedia aj samotní organizátori. Počas 134. vydania, ktoré sa konalo na jeseň 2023 pribudol k výstavným pavilónom jeden ďalší. Ten sa zameriaval na výstavu výrobných technológií, ktoré v minulosti na veľtrhu nemali dostatok priestoru. Celý veľtrh je výborne organizačne zvládnutý a každý účastník dostane mapu areálu, tak aby sa mu medzi jednotlivými pavilónmi dobre orientovalo. Návštevníci sa musia pripraviť najmä na to, že sa poriadne nabehajú, veľtrh sa rozprestiera na ploche 1,5 milióna metrov štvorcových. Vstup na veľtrh je pre návštevníkov bezplatný, pred vstupom je však nutné zaregistrovať sa. 

Canton Fair ponúka jedinečnú príležitosť pre vyhľadanie nových obchodných kontaktov, načerpanie novej inšpirácie pre podnikanie, ale aj získanie konkurenčnej výhody (zdroj: vlastné).
Canton Fair ponúka jedinečnú príležitosť pre vyhľadanie nových obchodných kontaktov, načerpanie novej inšpirácie pre podnikanie, ale aj získanie konkurenčnej výhody (zdroj: vlastné).

Prečo vyraziť na obchodnú cestu do Číny?

Nákupom tovaru v Číne môžete získať konkurenčnú výhodu a zaujať zákazníkov odlišnou ponukou, ako vaša konkurencia. Dovozom z Číny taktiež šetríte náklady, pretože nielen stroje, ale aj rôzne druhy tovarov sú tu oveľa lacnejšie ako v Európe. 

Jedným z najväčších problémov pri obchodovaní s Čínou je nájdenie spoľahlivého dodávateľa. Najčastejšie sa slovenskí podnikatelia spoliehajú na platformu Alibaba, na ktorej však môžete nájsť množstvo podvodníkov. Častým problémom je aj nejasné stanovenie ceny, minimálne odberné množstvá alebo zlé dodacie podmienky a komplikovaná preprava. 

„Bohužiaľ, často sa stáva, že nás kontaktujú ľudia, ktorí zaplatili zálohu do Číny a dodávateľ s nimi prestal komunikovať. Zákazník tak nemá ani tovar, ani peniaze, ktoré zaň zaplatil. Známe sú aj prípady, kedy bol zákazníkom dodaný nekvalitný tovar alebo bol vyhotovený v inom farebnom či materiálovom prevedení, ako požadoval klient“ dodáva Michaela, ktorej spoločnosť Infinity Standard sa snaží zlepšiť informovanosť o možnostiach obchodovania s Čínou a pravidelne varuje pred podvodnými praktikami čínskych obchodníkov. 

Účasťou na veľtrhu môžete podobným problémom predísť. Tovar a stroje vidíte na vlastné oči a máte možnosť priamo komunikovať s dodávateľom. Spýtať sa môžete na rôzne technické detaily, možné úpravy, dodacie podmienky alebo minimálne odberné množstvá. Vďaka tomu budete presne vedieť, kto je váš dodávateľ a za aký tovar alebo stroje ste zaplatili. 

Obrovským zážitkom je aj samotná cesta do Číny. Čaká vás nielen kultúrny šok, ale aj veľký gastronomický zážitok. Vyskúšať môžete špeciality, ktoré by ste v ázijských bistrách na Slovensku hľadali márne a voľný čas môžete stráviť spoznávaním okolia.

Michaela Královičová a Tatiana Dzurišová s maskotom 134. vydania Canton Fair (zdroj: vlastné).
Michaela Královičová a Tatiana Dzurišová s maskotom 134. vydania Canton Fair (zdroj: vlastné).

Kedy sa dovoz z Číny oplatí? 

Nie všetky druhy tovarov sa vzhľadom k cenám prepravy oplatí dovážať. Okrem toho je dôležité, aby ste pred uzatvorením obchodu s čínskym dodávateľom mysleli aj na colné poplatky a daň, ktorým sa pri dovoze z Číny nevyhnete. Celková cena, ktorú vo finále reálne za tovar zaplatíte sa od ponuky čínskeho dodávateľa môže značne líšiť. 

Ako teda zistíte, či sa dovoz z Číny oplatí? Spoločnosť Infinity Standard sa rozhodla pomôcť podnikateľom zo Slovenska a Českej republiky a zároveň im priblížiť príležitosti obchodovania s Čínou. „Zákazníci majú možnosť poslať nám ukážku stroja alebo tovaru, ktorý by z Ázie chceli doviezť a my pre nich zadarmo vypracujeme kompletnú cenovú ponuku” vysvetľuje Michaela v skratke. Tú si následne môžu podnikatelia porovnať s ponukami európskych dodávateľov a zvážiť možnosti, ktoré majú. 

Svoje asistenčné služby ponúka Infinity Standard aj priamo na veľtrhu Canton Fair. V prípade, že do Číny vyrazíte prostredníctvom projektu Infinity Travel, počas celej obchodnej cesty budete môcť využívať služby odborníkov na obchodovanie s Čínou. Tí vám pomôžu nielen s organizačnými vecami, ale aj pri jednaní s novými dodávateľmi. Asistenčné služby na veľtrhu zahŕňajú komunikáciu s dodávateľmi, čo môžu využiť aj klienti, ktorí neovládajú cudzí jazyk. Okrem toho, že hovoria plynule anglicky, zároveň ovládajú aj čínštinu, vďaka ktorej nemajú žiadny problém sa s dodávateľmi dorozumieť. 

Ak sa na veľtrhu rozhodnete pre konkrétny druh tovaru, odborníci z Infinity Travel vám pomôžu vyjednať najlepšie dodacie podmienky. Zároveň pre vás do niekoľkých hodín pripravia kompletnú cenovú ponuku, aby ste vedeli, či sa vám dovoz daného tovaru alebo stroja skutočne oplatí. 

Obchodná cesta do Číny s Infinity Travel však nie je len o návšteve veľtrhu. Účastníci sa tiež môžu tešiť na prehliadku zaujímavých miest a spoznávanie miestnej kultúry. “Každý večer sa tiež všetci stretneme na tradičnej večeri, aby sme celý deň zhodnotili a podelili sa o naše zážitky” dodáva Tatiana, ktorá má na starosti prípravu sprievodného programu. 

Plán obchodnej cesty s Infinity Travel zahŕňa aj bohatý sprievodný program. Táto fotka je z celodenného výletu na Foshan Dafo (zdroj: vlastné).
Plán obchodnej cesty s Infinity Travel zahŕňa aj bohatý sprievodný program. Táto fotka je z celodenného výletu na Foshan Dafo (zdroj: vlastné).

135. vydanie Canton Fair sa blíži 

Tento rok bude jarné vydanie Canton Fair prebiehať od 15. apríla do 5. mája 2024. Záujemcovia o obchodnú cestu si môžu vybrať, ktorá fáza veľtrhu najviac vyhovuje ich podnikateľskému zámeru, prípadne sa zúčastniť viacerých. 

V prvej fáze sa vystavuje najmä elektronika, domáce spotrebiče, osvetlenie, vozidlá, stroje, stavebné materiály, chemické výrobky, železiarske nástroje a veľa ďalšieho. Táto fáza je naplánovaná od 15. 4. do 19. 4. 2024. 

Druhá fáza prebieha od 23. 4. do 27. 4. a dodávatelia v nej predstavia predmety každodennej spotreby, dekorácie, keramiku, kuchynské náčinie, domáce potreby, kozmetiku, rôzne darčekové predmety a iné. Canton Fair končí treťou fázou, ktorá je naplánovaná od 1. do 5. mája a účastníci majú možnosť pozrieť si ponuku textilu, odevov, obuvi, kancelárskych potrieb, batožiny, výrobkov pre voľný čas a veľa ďalších. 

Aj napriek tomu, že obchodná cesta do Číny predstavuje pre podnikateľov nemalé finančné náklady, príležitosti, ktoré Čína ponúka sú na nezaplatenie. Ide tak o investíciu, ktorá sa každému, kto možnosti obchodovania s Čínou využije určite vráti. Pozrite si ponuku obchodných ciest Infinity Travel a využite príležitosti, ktoré ponúka nielen Čína, ale aj ďalšie ázijské krajiny. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button