Biznis

Ktoré teritóriá predstavujú štyri ázijské tigre?

Štyri ázijské tigre predstavujú teritóriá s vyspelou rastúcou ekonomikou. Zamerané sú najmä na export a industrializáciu, pričom si od 60. rokov 20 storočia si trvale udržiavajú vysokú úroveň ekonomického rastu. Spoločne sa radia medzi najbohatšie zóny sveta. Kto sú ázijskí tigri?

Ázijské tigre 

Ako prvé ázijské tigre boli označené krajiny Hongkong, Singapur, Taiwan a Južná Kórea. Tieto teritóriá patria medzi najziskovejšie a najproduktívnejšie na svete. Do popredia sa dostali v šesťdesiatych rokoch vďaka využitiu rozvíjajúcich technológií a globalizácií. Kľúčovým sa stalo budovanie priemyselných parkov, rozvinutie námorných prístavov, daňové stimuly pre zahraničných investorov a vzdelávanie mladej populácie. Zavedenie protikorupčných opatrení, zlepšenie správy verejných vecí a vyhnutie sa verejnému dlhu sú dôvodom úspechu ázijských tigrov. 

Vlajky krajín ázijských tigrov (zdroj obrázku: canva.com)
Vlajky krajín ázijských tigrov (zdroj obrázku: canva.com)

Hongkong a Singapur patria k najväčším finančným centrám. Taiwan a Južná Kórea sú základnými uzlami globálnej výroby elektronických a automobilových komponentov, a tiež informačných technológií.

Hongkong

Hongkong je špeciálnym administratívnym regiónom Číny. Jeho ekonomika sa začala rozvíjať v 50. rokoch 20 storočia. V 70. a 80. rokoch nastala výstavba celého mesta, mrakodrapov, verejné domy a linky prímestských vlakov. Silná regulácia, podporujúca vláda a nedostatok verejného dlhu znamená, že má dobre predpoklady na ďalší rast.

Hongkong (zdroj obrázku: canva.com)
Hongkong (zdroj obrázku: canva.com)

Singapur

Rastúca ekonomika Singapuru má korene vo svete financií. Je považovaný za jednu z najmenej skorumpovaných krajín na svete. Má transparentné regulačné prostredie a zabezpečené vlastnícke práva, ktoré súkromnému sektoru ponúkajú cennú komerčnú bezpečnosť. Zo všetkých štyroch ázijských tigrov má Singapur najvyššie HDP.

Singapur (zdroj obrázku: canva.com)
Singapur (zdroj obrázku: canva.com)

Taiwan

Je spoľahlivým vývozcom tovaru a významným obchodným uzlom. V priebehu posledných rokov prijal veľa zahraničných investícií. Je plný mrakodrapov, vysokorýchlostných vlakov a silného vzdelávacieho systému. Zo všetkých štyroch tigrov zaznamenal Taiwan za posledných 50 rokov najvýraznejší rast.

Taiwan (zdroj obrázku: canva.com)
Taiwan (zdroj obrázku: canva.com)

Južná Kórea

Kedysi bola Južná Kórea jednou z najchudobnejších krajín. Venovala sa najmä poľnohospodárskej výrobe. V 20. storočí sa začala zaoberať modernizáciou priemyselných odvetví, ako je robotika, elektronika a vývoj softvérov. Úspech zaznamenala najmä vďaka systému úzkej vlády, dovozným obmedzeniam a riadeným úverom. V súčasnosti je Južná Kórea považovaná za jednu z najvyspelejších ázijských ekonomík.  

Južná Kórea (zdroj obrázku: canva.com)
Južná Kórea (zdroj obrázku: canva.com)

Niektoré zdroje uvádzajú aj piateho ázijského tigra, ktorým je Japonsko. Krajiny Thajsko, Malajzia, Indonézia a Filipíny sú považované za mláďaťa pôvodných ázijských tigrov. Ich ekonomiky sa rozvíjali síce pomalšie, ale stále rástli stabilným tempom.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button