Saké – 8 vecí, ktoré musíte vedieť
Sake u nás nazývané ako saké je považované za japonský národný nápoj. Môžeme ho označiť za alkoholický nápoj kvasený z ryže. Väčšinou je však považované za ryžové víno. O saké už ste určite počuli a tak sme pre vás vybrali 10 zaujímavostí, ktoré by ste o saké mali vedieť.
1. Čo to je?
Nakoľko názvov saké v preklade znamená alkoholický nápoj, nie je úplne jasné o aký druh alkoholu ide. Mohlo by sa teda jednať o víno, likér, pivo alebo čokoľvek iné. Väčšina ľudí považuje saké za ryžové víno.
2. Aké poznáme druhy?
Existuje až osem druhov saké, ktoré sa líšia najmä tým, ako je pri výrobe ryža leštená. Všetky však spĺňajú základnú podmienku, že minimálne 15% ryže musí ísť na slad. Ich chuť sa môže výrazne líšiť. Saké tiež môžeme rozdeliť podľa ďalších charakteristík. Jedným z ukazovateľov je farba. Najčastejšie je saké úplne číre, ale existujú aj ďalšie druhy. Príležitostne býva saké sfarbené a taktiež môže byť bublinkové. Tento alkoholický nápoj sa rozdeľuje podľa jeho arómy, veku, chute a ceny. V Japonsku existuje obrovské množstvo výrobcov, ktorý svojim nápojom pridávajú na výnimočnosti a snažia sa odlíšiť od konkurencie.
3. Kvalitné suroviny
Výroba saké je zložitý a zdĺhavý proces, ktorého hlavnou zložkou sú kvalitné suroviny. Tie vo finále výrazne vplývajú na chuť a kvalitu saké. Hlavnými zložkami pre výrobu je špeciálna ryža, voda, koji a droždie. Ryža by mala obsahovať veľa škrobu a musí byť poriadne obrúsená. Podstatná je aj kvalita vody, pretože výrazne ovplyvňuje výslednú kvalitu saké. Pri výrobe sa do ryže pridáva pleseň s názvom koji. Droždie alebo kvasinky sa pridávajú v závere výroby.
4. Ako sa vyrába?
Celý proces výroby je pomerne komplikovaný. Saké sa vyrába procesom kvasenia, pri ktorom je dôležitý najmä podiel škrobu v ryži. Z ryže je výrobou odstránený tvrdý obal, aby tak saké dosiahlo svoju kvalitu. Následne sa necháva ryža nasiaknuť vodou a potom sa vkladá do naparovačky. Tá má za úlohu ryžu uvariť prostredníctvom horúcej pary. Keď je proces dokončený časť ryže je odobratá a ošetrená plesňou koji. Procesom kvasenia vzniká alkohol.
Následne sa spolu zmieša naparená ryža, ryža s plesňou, voda a kvasinky. Všetko sa spolu zavrie do nádoby, v ktorej všetky prísady kvasia približne mesiac. Potom nasleduje listovanie, filtrácia a pasterizácia. Posledným krokom pred uzatváraním do fliaš je ponechanie saké v nádobách z keramiky alebo nerezovej ocele. Tým sa docieli jeho nezameniteľná chuť. Hotový nápoj býva riedený vodou a obsahuje približne 16 % alkoholu.
5. Podávanie saké
Saké sa po celom svete predáva vo fľašiach rôznych tvarov a veľkostí. Ak si tento nápoj zakúpite, mali by ste ho vedieť správne podať. Saké sa pije z malých keramických alebo drevených pohárikov o objeme 5 cl, ktoré sa nazývajú “čoko”. V modernej gastronómií sa však tento alkoholický nápoj začal využívať aj k príprave rôznych drinkov, kde už etiketa podávania nie je dodržaná.
6. Aká situácia, taký názov
V Japonsku sa saké konzumuje pri rôznych príležitostiach. V špeciálnych prípadoch sa jeho názov mení podľa situácie, kedy tento alkoholický nápoj ľudia konzumujú.
Ak pijete saké v interiéry a sleduje ako vonku padá sneh nazýva sa Yukimi Zake. V prípade, ak si saké vychutnávate počas jesene pri splne mesiaca nesie názov Tsukimi Zake. Počas sezóny hanami si môžete saké vychutnať pod stromami sakury a vtedy sa bude jednať o Hanami Zake.
7. Teplé alebo studené saké?
Saké sa väčšinou konzumuje v lete studené a v zime teplé. Väčšinou počas zimy ľudia saké zohrievajú. Ohrieva sa pomocou ďalšej nádoby na sporáku podobne ako čokoláda. Pri ohrievaní treba dávať pozor na to, aby sa nápoj neprehrial. Pri konzumácií musíte byť opatrní a radšej počkať, kým nápoj trochu vychladne.
8. Dostupné aj na Slovensku
Saké sa teší obrovskej popularite a predáva sa dokonca aj na Slovensku. Aj napriek tomu, že je u nás výber veľmi obmedzený, kto chce ochutnať má možnosť. Zvyčajne u nás saké najdete v kategórií vín a cena začína od 7€ za fľašu.
One Comment