CestovaniePikošky

Filipíny sú domovom Čokoládových vrchov

Na ostrove Bohol sa na ploche 50 kilometrov štvorcových rozprestierajú kopce so špecifickým tvarom, ktorých farba sa počas obdobia sucha mení na hnedú. Kvôli tomuto javu boli pomenované ako Čokoládové vrchy a stali sa známymi po celom svete. Kopce sa nachádzajú v mestách Carmen, Batuan a Sagbayan a pozostávajú z približne 1 776 kopcov rovnakého všeobecného tvaru. Prečítajte si o nich niekoľko zaujímavostí.

Čokoládové vrchy sú opradené legendami 

 

Tak ako väčšina známych miest, aj Čokoládové vrchy sú spájané s rôznymi legendami, ktoré napovedajú viac o ich vzniku. Aj napriek tomu, že sa vznik Čokoládových vrchov na Filipínach snažia vedci vysvetliť, legendy o ich vzniku sa medzi domácimi obyvateľmi tradujú dodnes. 

 

Čokoládové kopce s priemernou výškou od 30 do 50 metrov (pričom najvyšší dosahuje až 120 metrov), majú podľa jednej legendy pôvod v neopätovanej láske pozemšťanky Aloji k obrovi Arogovi, ktorý ju uniesol. Keď nakoniec pozemšťanka zomrela, obra to veľmi zasiahlo a celý svoj smútok vyplakal. Jeho slzy sa zmenili na kamene, ktoré sú dnes známe ako Čokoládové vrchy.

 

Podľa inej legendy vznikli Čokoládové vrchy po hádke dvoch obrov, ktorí po sebe hádzali obrovské balvany, až sa nakoniec vysilili a opustili bojisko. Balvany však zostali na svojom mieste a v súčasnosti sú pomenované ako Čokoládové vrchy. 

 

Vedecké vysvetlenie pôvodu tohto geologického úkazu však dodnes nie je jednoznačné. Podľa jednej teórie sú kopce výsledkom erupcie podmorskej sopky. Ďalšia teória hovorí o tom, že kopce sú súčasťou koralového útesu, ktorý vplyvom počasia a erózie nadobudol súčasný tvar. Preto ak budete hľadať viac informácií o vzniku týchto vrchov, môžete sa stretnúť s rôznymi informáciami. Jedno je však isté, takéto jedinečné usporiadanie kopcov nenájdete nikde inde na svete! 

 

O vzniku čokoládových vrchov koluje niekoľko legiend (zdroj obrázku: canva.com)
O vzniku čokoládových vrchov koluje niekoľko legiend (zdroj obrázku: canva.com)

 

Súčasťou UNESCO od roku 2006 

 

Čokoládové vrchy majú pre domácich obyvateľov veľký význam, preto boli 18. júna 1988 vyhlásené za 3. národnú geologickú pamiatku krajiny, ako uznanie ich vedeckej hodnoty a geomorfnej jedinečnosti. Ich krása a jedinečnosť neunikla ani zvyšku sveta, preto boli 16. 5. 2006 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO

 

Čítajte tiež: TOP 10 Zaujímavostí o Filipínach

 

Čokoládové vrchy nie sú jediným lákadlom 

 

Čokoládové vrchy patria medzi obľúbené turistické destinácie na Filipínach. Desiaty najväčší ostrov Filipín – Bohol, kde sa tieto vrchy nachádzajú však návštevníkom ponúka aj ďalšie zážitky skutočnej exotiky. Nájdete tu krásne biele, široké a takmer ľudoprázdne pláže s jemným koralovým pieskom, pôsobivé ryžové terasy, malebné osady a mestečká s historickými španielskymi koloniálnymi kostolmi. Okrem toho na ostrove Bohol môžete stretnúť aj najmenšiu opicu na svete – tarsiera. S návštevou preto dlho neváhajte a pri plánovaní cesty na Filipíny určite nezabudnite na Čokoládové vrchy. 

 

Pohľad na čokoládové vrchy je nezabudnuteľný (zdroj obrázku: canva.com)
Pohľad na čokoládové vrchy je nezabudnuteľný (zdroj obrázku: canva.com)

 

Zaujímavosť na záver: Na ostrove Bohol bola podpísaná Pokrvná zmluva 

 

Bohol je jeden z Visayských ostrovov, ktoré sa nachádzajú v centrálnej oblasti Filipín. Tento ostrov, veľký asi ako Malorka, má významné miesto vo filipínskej histórii. V roku 1565 bola na tomto ostrove uzavretá prvá formálna dohoda medzi miestnymi obyvateľmi a španielskym kráľovstvom. 

 

Miestny náčelník Datu Sikatua podpísal zmluvu o priateľstve s Miguelom Lopezom de Legazpi, vyslancom kráľa Filipa II., po ktorom bolo celé súostrovné pomenované. Títo dvaja muži spečatili zmluvu vypitím vína zmiešaného so svojou vlastnou krvou, ktorú nakvapkali do pohára zo svojich prerezaných zápästí. Tento dokument je dodnes známy ako Pokrvná zmluva. Pre súčasných Filipíncov je však Bohol najmä krajinou Čokoládových vrchov. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button