CestovaniePikošky

Výjav ako z rozprávky: Dúhové hory v Číne lákajú čoraz viac turistov

Dúhové hory sa stali ikonou, ktorá výborne vyzerá na fotkách a často zdobí sociálne siete cestovateľov. Svoje Dúhový hory má viacero krajín sveta a jedny nájdete aj v geologickom parku Zhangye Danxia Landform na severe Číny. Ten sa nachádza len 30 km západne od centra mesta Zhangye a každoročne je obrovským lákadlom pre turistov.

Dúhové hory sú netradičným prírodným úkazom (zdroj obrázku: canva.com)
Dúhové hory sú netradičným prírodným úkazom (zdroj obrázku: canva.com)

Ako vznikli Dúhové hory? 

 

Dúhové hory sú známe po celom svete vďaka svojmu netradičnému sfarbeniu. Odhaduje sa, že Dúhové hory vznikli ešte pred 55 miliónmi rokov, kedy sa zrazila eurázijská a indická platňa. Pri tomto procese došlo k odhaleniu sedimentárnych hornín a zdvihnutiu pohoria, ktoré bolo dovtedy hlboko skryté pod povrchom Zeme. 

 

Svoje neobvyklé farby získali skaly ukladaním vrstiev červeného pieskovca a ďalších nerastných surovín. Odhaduje sa, že celý tento proces začal pred viac ako 24 000 rokmi. Výsledná hora sa tiež ohýbala v dôsledku pohybu tektonických dosiek a svoju prácu odviedol aj vietor a dážď. Ich vplyvom vznikli viaceré prírodné veže, ale aj vodopády, rokliny a údolia v okolí. 

 

Dúhové hory v Číne sú súčasťou národného parku Zhangye Danxia Landform (zdroj obrázku: canva.com)
Dúhové hory v Číne sú súčasťou národného parku Zhangye Danxia Landform (zdroj obrázku: canva.com)

 

Krása národného parku Zhangye Danxia Landform neunikla ani svetovej organizácii UNESCO a od roku 2010 je oblasť China Danxia zapísaná v zozname svetového dedičstva. Toto miesto zahŕňa šesť oblastí (Chishui, Taining, Langshan, Danxiashan, Longhushan a Jianglangshan) nachádzajúcich sa v subtropickom pásme juhozápadnej Číny vo vzdialenosti približne 1700 km v tvare polmesiaca od provincie Guizhou na západe po provinciu Zhejiang na východe. Vyznačujú sa veľkolepými červenými útesmi a množstvom eróznych tvarov krajiny, vrátane dramatických prírodných stĺpov, veží, roklín, údolí a vodopádov. Táto drsná krajina pomohla zachovať subtropické širokolisté vždyzelené lesy a hostí mnoho druhov fauny a flóry, z ktorých asi 400 sa považuje za vzácne alebo ohrozené.

 

Dúhové hory v Číne sa stávajú obľúbenou turistickou atrakciou (zdroj obrázku: canva.com)
Dúhové hory v Číne sa stávajú obľúbenou turistickou atrakciou (zdroj obrázku: canva.com)

Dúhové hory sú populárnou turistickou atrakciou 

 

Dúhové hory sa stávajú čoraz väčším lákadlom pre turistov, ktorí sa ich krásu rozhodnú obdivovať na vlastné oči. Záujem o národný park si všíma aj čínska vláda a preto tu v priebehu niekoľkých rokov neustále pribúdajú nové turistické chodníky, lávky a vyhliadkové plošiny. 

 

V okolí mesta Zhangye sa nachádza viacero jedinečných prírodných krás, ale aj chrámov a rôznych pamiatok. Výlet do národného parku si môžu turisti spojiť s návštevou Chrámu Dafo, inak známeho ako Chrám veľkého Budhu, ktorý sa nachádza priamo v meste Zhangye. Vo vnútri chrámu sa nachádza najväčšia socha ležiaceho Budhu v Číne, ktorá má dĺžku 34,5 metra, pričom len dĺžka jeho ramien je 7,5 m, nohy majú 4 m a uši 2 m. 

 

Približne 80 km od mesta Zhangye sa nachádza Chrám Mati, ktorý je zdobený budhistickými motívmi, maľbami a vytesanými sochami Budhov. Rozdelený je na Južný chrám, Severný chrám, Jaskyňu tisícky Budhov, Jaskyne Avalokitesvara a Chrám Zlatá Pagoda. Ide o jedno z najvýznamnejších budhistických miest v krajine a pre turistov je dostupné celoročne. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button