PikoškyAktuálne

Čínska tínedžerka minula na mobilných hrách životné úspory rodičov

Mobilné hry s in-game nákupmi, dostupné na platformách ako Google Play alebo App Store, sa stali populárnymi zábavami pre deti i dospelých. Mnohé z nich sú dostupné zdarma, no často obsahujú možnosť nákupov vo forme virtuálnych predmetov, zlepšení alebo postupov.

Mobilné hry vás môžu vyjsť poriadne draho

In-game nákupy v mobilných hrách sú rozmanité a môžu sa líšiť od hry k hre. Niektoré ponúkajú len “predmety”, ako napríklad nové oblečenie pre postavu alebo doplnky do hry, ktoré nemajú vplyv na samotný priebeh hry. Iné však umožňujú hráčom za skutočné peniaze získať výhody, ktoré im uľahčia postup alebo prinášajú výhru v súťažiach. Tieto mikrotransakcie môžu byť zdrojom zábavy, no zároveň predstavujú riziko, najmä pre deti, ktoré môžu bez vážnejšieho zváženia utratiť veľké sumy peňazí. Práve deti sú najzraniteľnejšie voči in-game nákupom, a to najmä v prípade, keď majú prístup k mobilu s pridanou platobnou kartou bez dozoru rodičov. Mnohí rodičia sa možno nevedomky stávajú obeťou tejto situácie, keďže často deťom požičiavajú mobil na hranie hier. Problém vzniká, keď deti nevedia plne pochopiť hodnotu skutočných peňazí a nakupovanie virtuálnych predmetov im príde nevinné. V skutočnosti však môže dôjsť k výrazným finančným stratám, ako to dokazuje prípad čínskej rodiny, ktorá prišla o svoje celoživotné úspory.
Závislosť dcéry na hraní hier stálo rodičov všetky úspory (zdroj obrázku: canva.com)
Závislosť dcéry na hraní hier stálo rodičov všetky úspory (zdroj obrázku: canva.com)

Ako sa podarilo 13-ročnému dievčaťu z Číny utratiť celé úspory rodičov?

Mladá tínedžerka z Číny si užívala hranie hier na mobile, avšak pri hraní si neváhala pomôcť rôznymi bonusmi, ktoré boli samozrejme spoplatnené. Závislosť dievčaťa na telefóne si všimol jej učiteľ, ktorý neváhal túto informáciu zdeliť rodičom. Tí zostali v obrovskom šoku po tom, čo zbadali stav svojho účtu s celoživotnými úsporami. Dievčaťu sa podarilo minúť takmer 60 000 eur, pričom jej rodičom zostalo na účte len 8 centov. Akonáhle rodičia zistili celú pravdu, tínedžerka skutočne priznala, že si maminu kartu prepojila s mobilom, avšak pri hraní úplne stratila pojem o tom, koľko peňazí skutočne utratila. Za peniaze totiž nenakupovala “bonusy” len pre seba, ale neváhala podporiť aj herné účty svojich kamarátov.

Čítajte tiež: TOP 10 – Svetové rekordy Číny

V súčasnosti hľadajú rodičia možnosti, ako svoje peniaze získať späť. Či sa im to skutočne podarí je otázne. Z celého prípadu však vzišlo dôležité poučenie, ktoré môže slúžiť ako varovanie pre rodičov, aby monitorovali aktivity svojich detí a vytvorili bezpečné prostredie pre hranie mobilných hier, napríklad obmedzením alebo vypnutím možnosti takýchto nákupov.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button