PikoškyTech

Jedinečné vynálezy šikovných domácich majstrov z Číny

Čína je známa svojimi vynálezmi, ktorými výrazne pomohla zlepšiť náš svet a fungovanie v ňom. Medzi najznámejšie patrí papier, porcelán, kompas, čaj, tlač alebo dáždniky. Okrem veľmi užitočných vynálezov však bolo v Číne objavených aj veľa netradičných a menej potrebných strojov a vecí. Aké napríklad?

(zdroj obrázku: Reuters/China Photos ASW)
(zdroj obrázku: Reuters/China Photos ASW)

Netradičná jednokolka 

Jednokolky sú častou súčasťou rôznych akrobatických predstavení a existuje len veľmi málo ľudí, ktorých sa na nich dokážu voziť. Čínsky vynálezca Li Yongli sa rozhodol vyrobiť jednokolku, ktorej ovládanie by malo byť pre väčšinu ľudí jednoduché. Ide o obrovské koleso, v ktorom uprostred sedí jazdec, ktorý svojim šliapaním koleso otáča a tak ho núti k pohybu. Li Yongli sa vyjadril, že ide o vozidlo číslo jedna na svete, aj keď s jeho výrokom nemôžeme úplne súhlasiť. Aj napriek tomu, že pravdepodobne ide o užitočné vozidlo, jeho skladovanie zaberie neuveriteľne veľa priestoru a taktiež nie je príliš bezpečné. Je teda otázne, či niekedy na Slovensku uvidíme niekoho v niečom podobnom jazdiť. 

Jedinečný robot, ktorý však nemôže opustiť svoju izbu 

(zdroj obrázku: REUTERS/Kim Kyung-Hoon)
(zdroj obrázku: REUTERS/Kim Kyung-Hoon)

Šikovný vynálezca Tao Xiangli, ktorý je samoukom vyvinul a postavil diaľkovo ovládaného humanoidného robota z rôznych častí kovu a elektrických drôtov, ktoré zohnal z druhej ruky. Rok práce a početné investície do potrebných súčiastok sa vyplatili a on má dnes doma obrovského fungujúceho robota. Jedinou chybou však je, že si neuvedomil vopred jeho veľkosť, kvôli ktorej ho nemôže dostať von z izby, v ktorej ho staval. 

Ukážku fungujúceho robota spolu s jeho vynálezcom nájdete vo videu nižšie: 

Hrebeň s bonusovou funkciou 

Jedným z veľmi netradičných a menej užitočných vynálezov je špeciálny drevený hrebeň, ktorý okrem česania vlasov zvláda ešte jednu vec. V prípade, že si ním nechcete vlasy česať, slúži ako malý hudobný nástroj, na ktorom si môžete zabrnkať vaše obľúbené tóny. Aj napriek tomu, že ide o veľmi málo potrebnú vec, šesťdesiattri ročný vynálezca Han Yuzi je so svojim objavom maximálne spokojný. 

(zdroj obrázku: Reuters)
(zdroj obrázku: Reuters)

Netradičný lietajúci dopravný prostriedok 

Čínskemu farmárovi menom Shu Mansheng sa podarilo vytvoriť stroj, ktorý sa dokáže vznášať nad zemou. Mnohým svojim tvarom pripomína zvláštne ufo alebo dron a jeho bezpečnosť je vcelku otázna. Na videu nižšie si môžete pozrieť jeho testovaciu jazdu: 

Špeciálny bicykel miesto motorového člna 

Originálneho vynálezcu menom Lei Zhiqian pravdepodobne prestalo baviť obchádzanie rieky Yangtze vo Wuchane a tak sa rozhodol zostrojiť prostriedok, vďaka ktorému by sa po rieke mohol plaviť. Tradičný bicykel postavil na podložky, ktoré ho na vode nadnášajú a šliapaním do pedálov vytvoril pohon, tak aby sa na rieke mohol pohybovať a nielen plaviť. Nejde však o jediný vodný bicykel na svete a jeho vynálezu sa približujú aj mnohé ďalšie spoločnosti, ktoré sa snažia myšlienku vodných bicyklov neustále inovovať.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button