PikoškyCestovanie

TOP 10: Svetové rekordy Číny

Čína sa teší z obrovskej návštevnosti turistov z celého sveta. Krajina s najvyšším počtom obyvateľov každoročne prekvapuje mnohými technickými vychytávkami a pokrokmi, ktorými predbieha zvyšok sveta. Pripravili sme si pre vás 10 Guinessových rekordov, ktorými sa môže Čína právom pochváliť.

1. Najdlhšia stena – Veľký čínsky múr

Veľký čínsky múr je najobľúbenejšou turistickou atrakciou krajiny, pričom toto historické opevnenie každoročne navštívi približne 10 miliónov ľudí a jeho dĺžka je 21 196 kilometrov.

Veľký čínsky múr (zdroj obrázku: canva.com)
Veľký čínsky múr (zdroj obrázku: canva.com)

2. Najväčší producent energie

Rekord bol oficiálne uznaný v roku 2016, keď sa v Číne vyrobilo 1 749 Mtoe (milión ton ropného ekvivalentu), najmä zo spaľovania uhlia. V týchto číslach je však zahrnutá aj energia vytvorená prostredníctvom vodnej energie a to je niečo, o čo sa Čína snaží zužitkovať čo najviac. Čína stále viac investuje do udržateľných zdrojov energie. V súčasnosti je najväčším výrobcom solárnych panelov, veterných turbín a lítium-iónových batérií, ktoré pomáhajú uchovávať vyrobenú energiu. Musíme ale tiež povedať, že Čína je ešte stále najväčším znečisťovateľom životného prostredia.

3. Najväčšia vysokorýchlostná železničná sieť

Čína má najväčšiu sieť vysokorýchlostných železníc a je domovom najrýchlejšieho železničného spojenia (medzi Guangzhou a Wuhanom) a najrušnejšej železničnej siete pre nákladnú dopravu. Sieť doteraz meria viac ako 22 000 kilometrov a stále pribúdajú ďalšie.

V Číne majú najvyššiu spotrebu medu na obyvateľa (zdroj obrázku: canva.com)
V Číne majú najvyššiu spotrebu medu na obyvateľa (zdroj obrázku: canva.com)

4. Najvyššia spotreba medu na obyvateľa

Vedeli ste, že Číňania sú veľkými milovníkmi medu? Med, ktorý sa používa pri varení, ako antibakteriálny liek a dokonca aj v boji proti nespavosti, je často oveľa jednoduchšie nájsť v čínskom supermarkete ako cukor, čo je možno aj dôvod prečo sa Číňania dožívajú dosť vysokého veku. Krajina spotrebuje približne 300 000 ton tohto sladidla ročne a dopyt neustále rastie.

5. Najstarší alkoholický nápoj

Chemické zvyšky, ktoré sa našli v nádobách objavených v dedine v údolí Žltej rieky poukazujú na skutočnosť, že fermentované nápoje sa pili už v roku 7 000 pred Kristom. Analýza ukázala, že tekutina bola zmesou medoviny, ryžového piva a vína vyrobeného z plodov hlohu a hrozna.

6. Najväčšie domino s ľudskými matracmi

Úspech pre najväčšie ľudské matracové domino je niečo, čo bolo v minulosti mnohokrát vylepšené, ale v súčasnosti patrí skupine Ayd, Stylution Int’l (China) Corp. – spoločnosti, ktorá vyrába matrace. Spolu 2 016 zamestnancov stálo v rade s matracmi pripútanými na chrbte a padali jeden po druhom tak, ako to robia domino kocky. Trvalo takmer 15 minút, kým boli postupne zrazení všetci účastníci.

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

7. Najväčší palác

Ak sa chystáte navštíviť Peking zaraďte na svoj zoznam pamiatok, ktoré treba vidieť cisársky palác. Postavený bol v 15. storočí, navrhli ho až traja architekti a na jeho výstavbe bolo potrebných viac ako milión robotníkov. Palác pozostáva z 980 budov, takmer 9 000 izieb a rozprestiera sa na ploche 178 akrov.

8. Najvyššia vinica

Vineyard s výstižným názvom Pure Land & Super-High Altitude Vineyard v Lhase momentálne drží rekord za titul “najvyššia vinica sveta”. Zjazdovky, na ktorých rastie hrozno sa nachádzajú v nadmorskej výške 3 563 metrov a vinica dala prácu mnohým ľuďom v miestnej oblasti.

Zhangjiajie svojou krásou inšpirovalo aj Jamesa Camerona
Zhangjiajie svojou krásou inšpirovalo aj Jamesa Camerona

9. Najvyšší vonkajší výťah

Výťah Bailong v národnom lesnom parku Zhangjiajie, Hunan, je zabudovaný do kremencového útesu a dosahuje výšku 326 metrov. Hlavným účelom výťahu je poskytnúť návštevníkom úchvatný výhľad. Celá cesta trvá len jednu minútu a 58 sekúnd a do dvojposchodových kabín sa zmestí až 46 osôb.

10. Najväčšia snehová socha

Na záver sa trochu schladíme. Na festivale snehu a ľadu v čínskom meste Harbin bol v roku 2007 vytvorený komplex pozostávajúci z rôznych budov z celého sveta, čím vytvoril koláž s olympijskou tématikou. Meral 35 metrov na výšku a 200 metrov na dĺžku.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button