Čínska vláda ešte v minulom roku oznámila možnosť väčšieho počtu detí, ktorá by sa z jedného mala zmeniť na rovno tri deti. Reakcie médií a najmä žien v Číne sú veľmi ostré a z návrhu vlády nie sú vôbec nadšené. Nový návrh sa tak stretol s nečakanou kritikou. Prečo je tomu tak?
Politika jedného dieťaťa
Viac ako 35 rokov vládna komunistická strana v Číne presadzovala politiku jedného dieťaťa. Dôvodom bolo veľké preľudnenie v Číne, ktoré spôsobovalo chudobu. Práve proti tej sa prísnym opatrením pokúsila komunistická strana zabrániť. Rastúcou ekonomikou však rýchlo starne práce schopná populácia a tak začína mať vláda obavy z nedostatku pracovných síl. Zrušenie politiky jedného dieťaťa by tak malo opäť zvýšiť populáciu Číny a vychovať ďalšiu generáciu práce schopných ľudí.
Už v roku 2015 robila klesajúca pôrodnosť vládnucej komunistickej strane v Číne vrásky. Práve v tomto roku strana oznámila, že chce znížiť riziká súvisiace s týmto problémom a umožniť manželským párom mať dve deti. V roku 2019 sa pôrodnosť v Číne dostala na najnižšiu úroveň za 70 rokov od založenia Čínskej ľudovej republiky. Nasledujúci rok klesla pôrodnosť o ďalších 18%. Vládnuca komunistická strana tak musí ihneď jednať, pretože majú jednu z najnižších mier plodnosti na svete, ktorá sa dá porovnať s Južnou Kóreou alebo Japonskom, ktoré tak isto bojujú s blížiacim sa demografickým problémom.
Aktuálne vládnuca strana uvoľnila politiku až pre tri deti, ktoré spolu môžu manželské páry mať. Znenie tohto zákona zatiaľ nie je verejne známe a o jeho existencii zatiaľ informovali len čínske médiá. Ako teda bude konkrétne vyzerať v realite a či je skutočným riešením pre tento problém zatiaľ nie je známe.
Prečo je zákon kritizovaný ženami?
Zákon povoľujúci tri deti je kritizovaný nielen ženami, ale aj médiami. Najväčším problémom sú rastúce životné náklady a nerovnosť pohlaví na pracovisku. V Číne sú zakorenené rodové úlohy, ktoré vnímajú ženu ako gazdinú, ktorá má na starosti najmä domáce práce a starostlivosť o deti. S týmto tradičným konceptom vnímania žien sa však väčšina mladých Číňaniek nestotožňuje a mnoho z nich túži po kariére.
Práve kariéra je častým problémom, ktorý ženám nedovoľuje zosúladiť materstvo s prácou. V čínskych rodinách existuje veľká nerovnováha v rodičovských povinnostiach a zatiaľ je neprípustné aby mal muž rodičovskú dovolenku. V pracovnom svete potom dochádza k diskriminácií žien, ktorým spoločnosti nechcú platiť materské dovolenky alebo im je určené, kedy je na materské dovolenky správny čas. Novo zavedený zákon by tak ešte viac mohol zhoršiť podmienky pracujúcich žien, ktoré ani v súčasnosti nie sú v porovnaní s mužmi ideálne.
Okrem vnímania žien v spoločnosti a najmä v práci, sú tiež problémom nerovnosti bohatstva. Mnohí ľudia sa zhodujú, že výchova troch detí je extrémne nákladná a pre väčšinu párov nereálna. Pri počte hodín, ktoré rodičia trávia v práci a stagnácii miezd, si výchovu troch detí niektoré rodiny jednoducho nebudú môcť dovoliť.
Presné znenie zákona zatiaľ nie je známe
Komunistická strana všetky spomínané problémy priznala a zaviazala sa k ich riešeniu. To by malo spočívať vo väčšej ochrane práv žien v zamestnaní. Nová novela by mala sľúbiť, že vláda bude spolupracovať so súkromným sektorom na vystavaní zariadení zameraných na starostlivosť o deti vo verejných priestoroch a na pracoviskách. Zavedené by mali byť aj opatrenia v oblasti daní, poistenia, financií, vzdelávania, bývania a zamestnanosti, ktoré by zmiernili záťaž pre rodiny. Všetky informácie uviedla čínska štátna tlačová agentúra Xinhua.
Kedy bude finálny návrh zverejnený zatiaľ stále nie je známe. Možno vidina lepších podmienok napokon presvedčí čínske ženy o ďalšom dieťati.