TechAktuálnePikošky

Vedecký skok do hĺbky: Čína kope 10 000 metrov hlbokú dieru do zeme

Vedci v Číne začali kopať 10 000 metrov hlbokú dieru do zeme. Aký majú na to dôvod? Čínsky tím sa chce dopracovať k horninám, ktoré pochádzajú z obdobia kriedy, teda diera bude taká hlboká, že sa dostane až ku skalám spred 145 miliónov rokov. Informácie z výskumu zároveň poslúžia ako pomoc pri hodnotení environmentálnych rizík, ako sú zemetrasenia a sopečné erupcie.

Aké sú ciele projektu? 

Čínsky projekt vrtania 10 000 metrov hlboko je pre krajinu veľkým krokom v oblasti vedeckého výskumu. Skúmanie hlbokých vrstiev Zeme otvára nové možnosti pre porozumenie geologických procesov, pripravuje pôdu pre lepšie predpovedanie zemetrasení a pomáha v hodnotení environmentálnych rizík.

Táto operácia predstavuje medzník v čínskom hĺbkovom prieskume Zeme a poskytuje bezprecedentnú príležitosť študovať oblasti planéty hlboko pod povrchom. Wang Chunsheng, technický expert na operáciu, povedal, že vŕtanie diery s hĺbkou viac ako 10 000 metrov je odvážnym pokusom preskúmať neznáme územie Zeme.

Čína plánuje vykopať dieru do Zeme do hĺbky 10 000 metrov (reprofoto youtube.com/New China TV)
Čína plánuje vykopať dieru do Zeme do hĺbky 10 000 metrov (reprofoto youtube.com/New China TV)

Veľký krok pre Čínu 

Vŕtanie prvého čínskeho vrtu hlbokého viac ako 10 000 metrov sa začalo začiatkom júna 2023 v Tarimskej panve v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny. Tarimská panva je bohatá na ropu a jednou z najhorších oblastí na preskúmanie kvôli drsnému prostrediu a komplikovaným podzemným podmienkam. Čína sa však rozhodla pre svoj vrt práve na tomto mieste.

Čítajte tiež: Čína predstavila vlaky budúcnosti

Vedecká komunita preto spochybňuje účely čínskeho vrtu a špekuluje o možných skrytých zámeroch. Bez ohľadu na tieto pochybnosti však projekt prináša nové poznatky o zemskom vnútri a podporuje vedecký výskum v oblasti geológie a seizmológie.

Kde sa nachádza najhlbšia diera v zemi?

Diera hlboká 10 000 metrov v Číne je pôsobivým vedeckým úspechom, no nepredstavuje rekord. Titul najhlbšej diery vykopanej človekom na Zemi patrí diere na polostrove Kola v severozápadnom Rusku. Rusi vykopali najhlbšiu dieru na svete ešte 24. mája 1970, tesne po páde Sovietskeho zväzu. Ruská diera je hlboká 11 034 metrov pod hladinu mora. 

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button