PikoškyKultúra

TOP 10: Zaujímavostí o Pokémonoch

Pokémoni sú fenoménom, ktorý zasiahol svet videohier a obrovskej obľube sa teší už viac ako dve desaťročia. Od svojho prvého vydania v roku 1996 zaznamenali Pokémoni obrovský úspech, čo ich učinilo jednými z najpopulárnejších fiktívnych tvorov na svete. Táto fantastická séria sa však nespája len s hrami, ale aj s televíznym seriálom, kartovou hrou, filmami a mnohými ďalšími produktami. Prečítajte si 10 zaujímavostí zo sveta Pokémonov, ktoré ste pravdepodobne netušili.

1. Prečo práve “Pokémon”?

Názov Pokémon v skutočnosti pochádza zo skráteného spojenia slov „Pocket Monsters,“ čo v preklade znamená „vreckové príšerky.“

2. Celosvetovo sa predalo viac ako 30 miliárd kartičiek Pokémonov 

Karty Pokémon majú obrovskú popularitu a od ich prvého uvedenia na trh v roku 1998 sa po celom svete predali miliardy kariet! Táto kartová hra prináša podobný zážitok ako videohry, avšak hrá sa v reálnom svete. Niektoré z najvzácnejších kariet sa stali nesmierne žiadanými, pričom ich cena sa niekedy vyšplhá až do tisícov eur, a turnaje sa organizujú po celom svete.

Farby pokeballu sú inšpirované známou maľbou Andyho Warhola (zdroj obrázku: canva.com)
Farby pokeballu sú inšpirované známou maľbou Andyho Warhola (zdroj obrázku: canva.com)

3. Farby Pokeballov nie sú náhodné! 

Dizajn Pokeballu je inšpirovaný plechovkou s paradajkovou polievkou, ktorá sa objavuje v ikonických dielach umelca Andyho Warhola. Presné dôvody tejto inšpirácie však nie sú známe.

4. Anime seriál bol naplánovaný len na jednu sériu 

Na začiatku 90. rokov, keď bol prvý diel anime Pokémon vysielaný, bol pôvodný zámer iba propagovať hru. Ale stalo sa to, čo nikto neočakával a Pokémoni sa stali obrovským hitom. Jednorazová séria sa tak zmenila na jeden z najpopulárnejších anime seriálov všetkých čias. A čo je ešte úžastnejšie, pokračovala viac ako dve desaťročia a stala sa jedným z najdlhšie fungujúcich anime seriálov vôbec. 

5. Najmenší a najväčší pokémon 

Najmenším pokémonom je Flabébé, ktorého fanúšikovia milujú pre jeho roztomilosť. Tento malý kvetinový Pokémon má len približne 10 cm a zvyčajne sa nachádza na liečivých kvetoch. Najväčším pokémonom je Eternatus, ktorého výška môže byť až 100 metrov a svojim zjavom pripomína draka. 

6. Minca s Pikachu 

Na ostrove Niue v Tichom oceáne vyšla v roku 2001 špeciálna edícia mincí, na ktorej bol znázornený najznámejší Pokémon Pikachu. Tieto mince boli oficiálnym platidlom a vytvorené boli vo viacerých hodnotách. Dnes sú však považované za zberateľské kúsky a ich cena dávno prekonala ich hodnotu. 

7. Ako zistíte, či je Pikachu samec alebo samica? 

Samec a samica Pikachu sa od seba príliš nelíšia. Samice však majú na svojom chvoste malú priehlbinu, ktorá tvorí tvar srdca, zatiaľ čo samci majú štandardný bleskový chvost. Takže ak zbadáte v hre alebo seriály Pikachu, stačí sa pozrieť na jeho chvost a môžete ľahko určiť, či ide o dievča alebo chlapca. 

Pikachu je najznámejší pokémon (zdroj obrázku: canva.com)
Pikachu je najznámejší pokémon (zdroj obrázku: canva.com)

8. Pikachu a svetový rekord 

V Japonsku sa 26. novembra 2017 konala oslava 1000. epizódy seriálu Pokémon. Pri tejto príležitosti vytvorilo 994 ľudí rekord, keď spoločne vytvorili fotku obrovského Pikachu.

9. Koffing & Weezing boli najskôr pomenovaní po amerických mestách

V beta verzii hier Pokémon Red & Blue mali Pokémoni Koffing a Weezing pôvodne iné mená – Ny a La. Tieto názvy odkazovali na New York City a Los Angeles, dve veľké mestá spájané so silným znečistením. 

10. Existuje takmer 1000 pokémonov 

Prvá generácia pokémonov bola predstavená v roku 1996 a zahŕňala až 151 pokémonov, od Bulbasaura až po Mewa. Doteraz už bolo predstavených 9. generácií pokémonov a v súčasnosti je na National Pokedex oficiálne registrovaných 1008 Pokémonov.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button