CestovanieKultúraPikošky

TOP 10: Zaujímavostí o čínskom meste Wuhan

Mesto Wuhan sa dostalo do pozornosti celého sveta pred niekoľkými rokmi, keď sa stalo epicentrom vzniku nového typu koronavírusu. Najľudnatejšie mesto v strednej Číne však skrýva množstvo zaujímavostí, ktoré vás prekvapia.

1. Základné informácie o meste 

Wuhan je hlavným mestom provincie Chu-pej v Číne a je jedným z 9 národných centrálnych miest Číny. Oficiálne bolo mesto založené v roku 1927 a v súčasnosti ho tvorí 13 okresov.

2. Významný dopravný uzol 

Wuhan je významným dopravným spojením medzi západom, východom, severom a juhom. Centrum mesta pretína rieka Yangtze, ktorá je kľúčová pre vnútrozemskú vodnú dopravu v Číne. Wuhan je známy svojím rozvinutým priemyselným sektorom, zahŕňajúcim výrobu automobilov, ocele, elektroniky a mnoho iných odvetví. Mesto je sídlom mnohých veľkých spoločností, ako napríklad Dongfeng Motor Corporation, jedného z popredných automobilových výrobcov v Číne.

Finančné centrum Wuhanu (zdroj obrázku: canva.com)
Finančné centrum Wuhanu (zdroj obrázku: canva.com)

3. Žije tu viac ako 11 miliónov obyvateľov 

Wuhan, hlavné mesto provincie Chu-pej v strednej Číne, vzbudzuje pozornosť nielen svojou bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom, ale aj impozantným počtom obyvateľov. Podľa údajov z roku 2018 žije vo Wuhane viac ako 11,08 milióna ľudí. 

4. Mesto kreativity

V roku 2017 získalo mesto Wuhan významné uznanie, keď ho UNESCO oficiálne vyhlásilo za „Mesto kreativity“. Toto ocenenie je dôkazom, že Wuhan je centrom kultúrnej a umeleckej tvorby, ktoré významne prispieva k svetovému kreatívnemu dedičstvu. 

5. Wuhan je univerzitné mesto 

Wuhan patrí medzi najvýznamnejšie univerzitné centrá na celom svete. Nachádza sa tu až 53 univerzít, čo robí toto mesto v Číne jedným z najväčších univerzitných miest na planéte. S viac ako miliónom univerzitných študentov je Wuhan centrom vzdelávania a akademického výskumu s globálnym dosahom.

Chrám Guiyuan vo Wuhane (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Guiyuan vo Wuhane (zdroj obrázku: canva.com)

6. Náboženské chrámy 

Vo Wuhane nájdete množstvo náboženských chrámov rôznych štýlov, ktoré zahŕňajú prvky indickej, barmskej alebo západnej architektúry. Za najkrajší je mnohými považovaný chrám Guiyuan, ktorého história siaha až do 17. storočia. Medzi ďalšie známe chrámy patrí napríklad pagoda Wuying, chrám Baotong alebo chrám Changchun. 

7. Opera s dlhoročnou históriou

Opera Han vo Wuhane sa v čínskom divadelnom svete radí medzi najstaršie a najobľúbenejšie formy umenia. Jej význam v histórii čínskej opery je nepopierateľný a mala zásadný vplyv na vývoj tohto umeleckého žánru. Koncom dynastie Čching začala opera Han spájať prvky opery Hui, čo viedlo k vzniku Pekingskej opery. 

Čítajte tiež: Aký internetový vyhľadávač používajú v Číne?

Pekingská opera sa neskôr stala jednou z najpopulárnejších foriem tradičnej čínskej opery a je obľúbená dodnes. Opera Han vo Wuhane je často nazývaná „matkou“ Pekingskej opery, pretože prispela k jej vzniku a rozvoju. Jej tradície, štýl a techniky sa preniesli na Pekingskú operu, čím sa stala prúdom, ktorý formoval modernú čínsku operu.

8. Symbolom je slivkový kvet 

Slivkový kvet má v histórii Wuhanu významnú úlohu, keďže sa stal symbolom mesta a jeho kultúrneho dedičstva. Táto symbolika siaha do minulosti a má v súčasnosti stále veľký význam. Počas dynastie Qin a Han boli slivky významnou súčasťou miestnej medicíny, čo naznačuje ich dôležitosť pre zdravie a liečbu. Slivkový kvet v podobe mestského znaku je tak stále živým a relevantným prejavom hlbokých historických koreňov Wuhanu a jeho prepojenia s tradičnou čínskou kultúrou.

Obľúbená slaná pochúťka mianwo (zdroj obrázku: canva.com)
Obľúbená slaná pochúťka mianwo (zdroj obrázku: canva.com)

9. Obľúbená pochúťka mianwo 

Jedným z najobľúbenejších rýchlych pokrmov je slaná šiška zvaná mianwo. Táto jednoduchá, no zaujímavá pochúťka zachováva tradičný charakter miestnej kuchyne a ochutnať ju môžete v uličkách Wuhanu.

10. Tipy na miesta, ktoré navštíviť 

Vo Wuhane môžete okrem krásnych chrámov navštíviť aj viacero historických pamiatok. Turistický sprievodcovia najviac odporúčajú pamätník povstania Wuhang, historickú colnicu Hankou alebo vežu žltého žeriava. Obľúbenou je aj nákupná ulica Hubu Alley, ktorá je lemovaná historickou architektúrou. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button