Kultúra

Čo by ste mali vedieť o kórejských seriáloch?

Južná Kórea sa v poslednom desaťročí dostala do popredia najmä v oblasti kultúry. Čoraz viac sa dozvedáme o kórejskej kultúre, kozmetike, K-pope a pre mnohých ľudí sú novým pojmom aj K-drámy. Ide o seriály, ktoré vás dokonale vtiahnu do deja a nedovolia vám fungovať bez toho, aby ste nevedeli čo bude nasledovať. Nech to znie akokoľvek prehnane, vo väčšine prípadov je toto tvrdenie naozaj pravdivé.

K-dráma

Kórejské seriály dovolia divákom nahliadnuť do kórejskej kultúry. Pri sledovaní je štylizovaný pohľad na každodenný život v Južnej Kórei, ktorý zahŕňa ukážku módy, hudby, stravovania, vzdelávania, pitia alebo popkultúry. Zahraničným divákom je predstavená sociálna štruktúra, dôraz na komunitu a rodinu spolu s normami a pravidlami, ktoré ich kultúra zahŕňa. 

Samozrejme, rovnako ako v hollywoodskych filmoch, ani v kórejských drámach sa realita nevyjadruje úplne presne. Často je svet v kórejských drámach idealizovanou verziou reality, ktorá v niektorých prípadoch obsahuje nadpozemské zápletky, ktoré majú byť pre divákov únikom a zároveň pobavením. 

Pre lepšie pochopenie kórejských seriálov si môžete pustiť aj toto video: 

Zaujímavosti o natáčaní 

Väčšinou sú kórejské seriály natočené vo formáte minisérie s charakteristickými črtami, ktoré ich odlišujú od západných seriálov a telenoviel. Televízne seriály začala Južná Kórea vysielať v 60. rokoch, pričom dnešný rozsah 12 až 24 epizód je populárnym až od 90. rokov. Kórejské drámy sa natáčajú vo veľmi krátkom čase, veľakrát len niekoľko hodín pred skutočným vysielaním. Scenáre sú často flexibilné a menia sa počas výroby v závislosti od spätnej väzby divákov, ktorí svojimi reakciami hercov dostávajú do zložitej situácie. Aj napriek tomu, že niektoré produkčné spoločnosti majú často finančné problémy, ich drámy sú vysielané vo viacerých krajinách po celom svete. Rozmach kórejských drám súvisí najmä so záujmom ľudí o K-pop a rozšírením streamovacích služieb, ktoré ponúkajú titulky vo viacerých jazykoch. 

Rôzne žánre 

Kým veľa drám obsahuje najmä romantické prvky, okrem nej obsahujú aj zmes humoru, akcie a nevysvetliteľných situácií. Kórejské drámy zahŕňajú množstvo druhov žánrov vrátane akčných, historických, horových, romantických, sci-fi alebo z lekárskeho, právnického či školského prostredia. Hlavnými témami sú rodinné hodnoty, láska a priateľstvo, ktoré sa prelínajú s tradičnými hodnotami konfucionizmu. Ten je porovnávaný so západným vnímaním života, individualizmom a materializmom. Novým trendom je aj preberanie spoločenských otázok, ktoré sa týkajú kórejskej spoločnosti. Rozoberá sa nerovnosť pohlaví, samovraždy, šikana, korupcia, rasizmus a mnohé ďalšie. 

Najlepšie hodnotené 

V prípade, že sa rozhodnete dať kórejským drámam šancu, rozhodli sme sa pridať vám sem pár tipov na najlepšie hodnotené. Ak máte chuť na jazdu emočným kolotočom, určite si pozrite The World of the Married, ktorý odštartoval v roku 2020. Stal sa fenoménom a patrí medzi celkovo najlepšie hodnotené kórejské drámy nielen v Kórei, ale aj zahraničí. Zaujímavý príbeh, vyhrotené emócie a problémy, ktorým hlavný hrdinovia musia čeliť robia z tohto seriálu jednotku na trhu. 

Kórejská dráma Runner-up Sky Castle sleduje vážne problémy kórejskej spoločnosti. Tie spočívajú v konkurenčnom vzdelávaní a posadnutosťou bohatých rodín štúdiom svojich detí na najprestížnejších univerzitách. Seriál sleduje boj bohatých rodín o moc, uznanie, vplyv a túžbu poslať svoje deti na najlepšiu lekársku fakultu v krajine. 

Trojicu najlepšie hodnotených kórejských drám uzatvára Crash Landing on You. Ide o zmes romantiky, komédie a melodrámy. Hlavnou hrdinkou je bohatá dedička, ktorá počas paraglidingu skončí na severokórejskej pôde, kde stretáva vojaka Hyuna. Ten jej sľubuje pomoc s návratom domov, ale pri pomáhaní sa do nej zamiluje. Dej príbehu, ktorí znie ako hlúpe klišé sa nakoniec stalo jedným z najsledovanejších seriálov. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button