PikoškyCestovanie

TOP 10: Kambodža a neuveriteľné zaujímavosti

Fascinujúcou ázijskou krajinou, ktorá sa pýši preslávených chrámom Angkor Wat je nepochybne Kambodža. Okrem nádhernej prírody svojim návštevníkom ponúka aj ukážku histórie, kultúry a umenia, ktoré ju robí zaujímavou. Kambodža je kráľovstvom a susedí s Thajskom, Laosom a Vietnamom. Jej rozloha je 181 035 km² a hlavným mestom je Phnom Penh. Túžite sa dozvedieť viac? Čítajte ďalej.

Oficiálna vlajka Kambodže (zdroj obrázku: canva.com)
Oficiálna vlajka Kambodže (zdroj obrázku: canva.com)

1. Kambodžská vlajka má na sebe ako jediná budovu 

Kambodža má naozaj zaujímavú vlajku, pretože ako jediná na svete má na nej vyobrazenú stavbu. Konkrétne ide o legendárny Angkor Wat, ktorý je v Kambodži považovaný za najväčšiu pamiatku.  

Angkor Wat (zdroj obrázku: canva.com)
Angkor Wat (zdroj obrázku: canva.com)

2. Angkor Wat bol v minulosti hlavným mestom 

Obrovský chrámový komplex Angkor Wat bol vystavaný v 12. storočí pre kráľa Surjavarmana II., ktorý mal pre neho spĺňať nielen účely chrámu, ale aj hlavného mesta. Angkor Wat je v súčasnosti najväčším a najzachovalejším chrámovým komplexom, ktorý stále zohráva úlohu náboženského centra. Ak sa o ňom chcete dočítať viac informácií, klikajte sem. 

Ukážka starého písma, ktoré sa nachádza v jednom z chrámov Angkor Wat (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka starého písma, ktoré sa nachádza v jednom z chrámov Angkor Wat (zdroj obrázku: canva.com)

3. Viete aký je oficiálny jazyk Kambodže? 

Odpoveď vás pravdepodobne prekvapí, pretože je ním khmérčina. Aj napriek tomu, že sa v krajine rozpráva 19 domorodými jazykmi, khmérsky jazyk je uznaný v celej krajiny slovom aj písmom. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

4. McDonald v Kambodži nenájdete

Kambodža je jednou z mála krajín sveta, v ktorej McDonald nemá svoje zastúpenie. O tejto skutočnosti existuje množstvo dohadov a teórií, prečo tomu tak je. Mnohí sa prikláňajú k tomu názoru, že na trhu má svoje zastúpenie Burger King a tak by mu bol McDonald veľkou konkurenciou. Pravdou však zostáva, že pri rôznych špecialitách, ktoré sa v Kambodži pripravujú si na McDonald väčšina ľudí ani nespomenie. A keby aj, tak Kambodža má svoju vlastnú verziu s názvom Lucky Burger. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

5. Tuk-tuky vládnu cestám 

Mnohé ázijské krajiny sú známe pre špeciálne trojkolesové motorky, ktoré zjednodušujú prepravu ľudí. Známe sú tiež pod názvom auto-rikša, remorque alebo trishaw. V kambodži sú tuk-tuky trošku pozmenené. Tuk-tuk tu pozostáva zo samostatnej motorky ku ktorej je pripevnený náves, v ktorom sa vezú cestujúci. Zvyčajne ide o bezpečnú formu prepravy. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

6. V Kambodži sa neoslavujú narodeniny 

Kambodžania väčšinou oslavujú len veľké sviatky, ako napríklad Nový rok. Najmä vo vidieckych oblastiach niesú narodeniny oslavované vôbec a ľudia si svoj vek uvedomujú len na základe sezónnosti daného roka. 

Samozrejme môže sa stať, že niekoho z mladých ľudí uvidíte oslavovať svoje narodeniny, ale v skutočnosti sa väčšina obyvateľov týmto oslavám snaží vyhnúť. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

7. Oslavy nového roka v apríli 

Budhistický nový rok je označovaný ako “Chaul Chnam Thmey” a známy je tiež ako khmérsky nový rok. Založený je na slnečnom kalendári, takže oslavy nového roka sa zhodujú s koncom obdobia zberu, preto sa koná v apríli. Oslavy trvajú tri dni počas ktorých po sebe ľudia hádžu vodu, čím si vzájomne želajú šťastie. 

8. Pohreb má veľký význam a je veľmi drahý

Pohreb v Kambodži trvá priemerne 3 až 7 dní, počas ktorých zostáva telo s rodinou v domácnosti. Potom je prevezené do krematória, kde sa pozostatky spália. Budhisti veria, že spopolnením môže prejsť duša do ďalšej existencie. Obrad sprevádzajú spevy mníchov, ktorí hrajú v celom obrade významnú úlohu. Priemerný pohreb stojí približne 9 000 dolárov, čo je pri priemernom mesačnom plate 100 dolárov naozaj veľká suma. Na pohreb milovanej osoby sa preto zvyčajne skladá celá rodina, ktorá musí často minúť svoje celoživotné úspory alebo predať veľký majetok, aby si mohla pohreb dovoliť. 

Zaujímavým zistením je aj fakt, že v Kambodži nie je farbou smútku čierna, ale biela. 

Delfín Irrawaddy (zdroj obrázku: canva.com)
Delfín Irrawaddy (zdroj obrázku: canva.com)

9. V Kambodži žijú vzácne druhy zvierat 

Niekoľko vzácnych druhov zvierat našlo svoj domov v Kambodži. Napríklad v rieke Mekong žije delfín Irrawaddy a obrovská softshellová korytnačka Cantor. Krajina je zatiaľ veľmi málo preskúmaná, no odhaduje sa, že veľa vzácnych živočíchov žije aj v jazere Tonle Sap alebo v pohorí Cardamom. 

 (zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

10. Rozšírený cestovný ruch a odevný priemysel 

Odevný priemysel a cestovný ruch patrí k najzárobkovejším odvetviam Kambodže. Vďaka chrámovému komplexu Angkor Wat navštívia Kambodžu ročne milióny ľudí, ktorí pomahajú zlepšovať jej ekonomiku. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button