KultúraCestovaniePikošky

Nepál: Pestrá krajina sviatkov a tradícií

V Nepále sa počas roka oslavuje niekoľko významných sviatkov, ktoré spájajú hinduistické a budhistické tradície v jedinečnej symbióze. Výnimočné sviatky Nepálu sú viac než len podujatiami, sú to príležitosti pre ľudí z celého sveta objaviť túto kultúrne bohatú destináciu. Nechajte sa zlákať farbami, hudbou a unikátnou atmosférou tejto krajiny a my vám prezradíme, ktoré sviatky patria medzi tie najvýznamnejšie.

Nepálsky Nový rok 

 

Noc pred Novým rokom v Nepále je plná radosti a zábavy, keď sa rodiny stretávajú a spoločne vyrážajú do ulíc. Mladí ľudia sa venujú nočnému životu, navštevujú bary, tancujú alebo chodia na koncerty. Na tých vystupujú miestne, ale aj medzinárodné hviezdy, pričom občasné ohňostroje dodávajú večeru ešte väčší náboj.

 

Nový rok sa potom slávi cez deň, kedy rodiny vystupujú v slávnostnom odeve a spoločne sa vydajú na hlavné námestie. V každom meste a dedine sa koná jedinečná slávnosť, kde sa spájajú tradičné a moderné prvky, vytvárajúc nezabudnuteľnú atmosféru pre začiatok nového roku.

 

Festival Holi patrí k najobľúbenejším nepálskym sviatkom (zdroj obrázku: canva.com).
Festival Holi patrí k najobľúbenejším nepálskym sviatkom (zdroj obrázku: canva.com).

 

Festival farieb Holi 

 

Svoj názov má festival podľa démona Holika, ktorý sa symbolicky spaľuje večer pred oficiálnymi oslavami. Ľudia sa schádzajú okolo veľkých ohnísk a spoločne sa modlia. Nasledujúci deň sa ľudia ráno modlia a následne sa stretnú oblečení v bielom na námestiach. Spoločne sa všetci zabávajú tak, že po sebe vzájomne hádžu farebnými práškami a polievajú sa vodou. Na uliciach sú si všetci rovní, vzniká tu množstvo nových priateľstiev a staré spory sú zabudnuté. Večer sa všetci poumývajú a trávia čas s rodinou a priateľmi, aby si popriali príjemnú jar a dobrú úrodu. 

 

Čítajte tiež: TOP 10 Šokujúce fakty o Ázii, ktoré vás zaručene prekvapia

 

Do týchto tradícií sa môžu zapojiť aj turisti, ktorí by sa však mali pripraviť na poriadnu spŕšku farieb. Oslavy tohto sviatku prebiehajú aj v ďalších ázijských krajinách, pričom najväčšie a najbláznivejšie zažijete v Indii. Ak však v období konania vyrazíte do Bangladéša, Pakistanu, Malajzie alebo na Bali, taktiež sa môžete pripraviť na farebnú sprchu.

 

Festival Holi sa oslavuje vo viacerých krajinách Ázie (zdroj obrázku: canva.com).
Festival Holi sa oslavuje vo viacerých krajinách Ázie (zdroj obrázku: canva.com).

 

Dashian 

 

Dashain je najväčší hinduistický festival v Nepále. Trvá 15 dní a zvyčajne sa koná v septembri alebo októbri. Tento čas je venovaný oslave víťazstva dobra nad zlom a vzdávaniu vďaky bohyni Durga za jej ochranu. Rodiny sa v tomto období spájajú, vymieňajú pozdravy a darčeky, čím sa posilňujú väzby medzi členmi spoločenstva. Jedným z tradičných rituálov je aj obeta kozla bohyni Durga, čo symbolizuje odovzdanie a oddanosť. 

 

Tihar je inak známy aj ako sviatok svetiel (zdroj obrázku: canva.com).
Tihar je inak známy aj ako festival svetla (zdroj obrázku: canva.com).

 

Tihar 

 

Tihar, inak známy aj ako festival svetla, trvá 5 dní a je oslavou lásky a svetla. Každý deň je venovaný inému zvieraťu – kozám, kravám, vtákom a ďalším. Ostatné rituály zahŕňajú farebné ozdoby, svietidlá a prípravu špeciálnych jedál. Na záver festivalu ľudia navzájom obdarúvajú, čím vyjadrujú svoju vzájomnú lásku a úctu.

 

Indra Jatra

 

Podstatou osláv tohto sviatku je oslava moci boha dažďa – Indru, a tiež začiatku žatvy. Každoročne sa tento sviatok oslavuje počas Septembra a zahŕňa tradičné tance a hudobné vystúpenia, ktoré zdôrazňujú pýchu a kultúru Nepálu. Celé oslavy pozostávajú z dvoch podujatí, počas prvého vystupujú maskovaný tanečníci a predvzádzajú posvätné obrazy, druhé je venované vozovému sprievodu živej bohyne Kumari. Počas sviatku si tiež ľudia pripomínajú zosnulých v uplynulom roku. 

Oslavy Indra Jatra (zdroj obrázku: canva.com).
Oslavy Indra Jatra (zdroj obrázku: canva.com).

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button