Biznis

Qin Yinglin je miliardárom vďaka chovu prasiat

Kto by nechcel byť aspoň milionárom? Ak nemáte možnosť veľa peňazí po niekom zdediť, stále je tu šanca, že dostanete geniálny nápad ako zbohatnúť. To, že všetko sa nedá hneď a na úspech si treba počkať pochopil aj čínsky podnikateľ Qin Yinglin, ktorý je najväčším chovateľom ošípaných na svete a právom je považovaný za ich kráľa. Ako sa mu podarilo vybudovať jeho fungujúci biznis a čo by ste o ňom mali vedieť?

Kto je Qin Yinglin? 

Qin Yinglin je čínsky poľnohospodársky miliardár a najbohatší farmár na svete. Patrí medzi najbohatších ľudí v Číne a jeho hodnota majetku k 26. máju 2021 je 27,5 miliardy dolárov. Je vlastníkom potravinárskej spoločnosti Muyuan, ktorá sa venuje najmä chovu ošípaných a trhu s bravčovým mäsom. 

Ako začínal podnikať? 

Qin sa narodil v roku 1965 v malej dedinke Hexi, kde vyrastal v chudobe. Počas svojho života sa rozhodol študovať na vysokej škole Henan Agricultural University, kde sa naučil veľa poznatkov o poľnohospodárstve a chove ošípaných. Štúdium ukončil v roku 1989 a začal sa venovať chovu zvierat. Najskôr pracoval pre spoločnosť Nanyang Food Company, kde sa zoznámil so svojou budúcou manželkou Qian Ying. Spolu s ňou po troch rokoch spoločnosť opustil a začali spolu podnikať v bravčovom priemysle. Začínali s 22 ošípanými a do roku 1994 už ich mali 2 000. Podnik sa rýchlo rozrastal a v roku 1997 už mali 10 000 ošípaných. V roku 2000 sa rozhodli založiť podnik Muyuan Farming, ktorý je dnes premenovaný na Muyuan Foodstuff. V roku 2010 dostala ich firma významnú pôžičku od International Finance Corporation a v roku 2013 už vlastnila dve dcérske spoločnosti. Od roku 2014 vstúpila na burzu v Shenzhene. Najväčší zlom v podnikaní prišiel však až v roku 2019. 

Nečakaná situácia dostala jeho firmu na vrchol 

Možno budú niektorí z vás presvedčení, že išlo o šťastie, ale skôr ide o využitie jedinečnej príležitosti a dobré obchodné rozhodnutia. O čom je reč? V roku 2019 zasiahol čínsky priemysel chovu ošípaných africký mor, ktorý chovateľom po celej Číne narobil obrovské škody a mnohé podniky úplne zruinoval. Cena bravčového mäsa sa v tomto období vyšplhala o 160% vyššie a dosiahla tak rekordné maximá. Viac ako polovica ošípaných v celej krajine bola po nákaze africkým morom utratená. Prečo však v súvislosti s touto situáciou spomíname šťastie? 

Kým mnoho firiem padlo na svoje dno, zadĺžilo sa alebo úplne skrachovalo, podniku Muyuan sa ale výrazne darilo. Za prvé tri mesiace v roku 2020 sa ich tržby zvýšili o 863 percent a dostali sa tak na čelo rebríčka v predajnosti. Aj vy sa pýtate ako je možné, že sa tejto spoločnosti podarilo prežiť a z celej situácie vyťažiť maximum? Na rozdiel od iných podnikov bola výhoda Qinovej spoločnosti v tom, že vlastnila veľa malých fariem s ošípanými. Tým dokázala lepšie kontrolovať ich hygienu a biologickú bezpečnosť, čím predišli nákaze africkým morom. Kým teda ostatné podniky bojovali s obrovskými stratami a úhynom ošípaných, spoločnosť Muyuan predávala všetko mäso čo mala za najvyššie ceny v histórií. Tým sa jej majiteľovi podarilo stať miliardárom a tiež z jeho spoločnosti vybudovať jeden z najlepších poľnohospodárskych podnikov Číny. Treba však spomenúť, že na všetkom má veľký podiel aj jeho manželka, s ktorou sa o spoločné bohatstvo delia. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button