Kultúra

Festival dračích lodí sa nikdy nekoná v rovnaký dátum

Tradičným sviatkom v Číne je oslava festivalu dračích lodí. Ide o festival plný tradícií a povier, ktorý úzko súvisí s uctievaním drakov a smrťou Qu Yuana. Čo sa počas festivalu robí, ako vznikol a prečo sa nekoná v rovnaký deň sa dočítate v článku. 

História dlhá 2 000 rokov 

Festival dračích lodí má tak ako mnoho ďalších sviatkov v Číne, zaujímavý príbeh svojho vzniku. Hlavným hrdinom je v tomto prípade básnik Qu Yuan, ktorý žil v čase prvých čínskych feudálnych dynastií v období 343 až 278 rokov pred našim letopočtom. Bol jedným z odvážnych, ktorí verejne podporovali rozhodnutie bojovať proti mocnému štátu. Jeho činy ho priviedli k exilu, ale aj napriek tomu písal, aby ukázal lásku k svojej krajine. 

Legenda vraví, že Qu Yuan po dobytí hlavného mesta svojej krajiny pocítil obrovskú ľútosť. Po dokončení svojej poslednej básne vošiel do rieky Mi Lo a začal ju brodiť ako formu protestu a zúfalstva proti korupcii, ktorá ho obklopovala. Keď sa o tom zúfalo tragickom pokuse dozvedeli ľudia, začali ho hľadať na člnoch. So sebou mali knedle, ktoré hádzali do rieky aby ochránili telo Qu Yuana pred rybami a zlými duchmi. Hľadanie jeho tela bolo neúspešným, ale sprevádzalo ho mlátenie do bubnov a neustále špliechanie vody pádlami. Tento zvyk sa zachoval dodnes vo forme pretekov dračích lodí. Zachoval sa tiež dátum piaty deň piateho mesiaca čínskeho lunárneho kalendára a obľúbené ryžové knedle, ktoré sú dnes známe pod názvom zongzi. 

Tradície súvisiace s festivalom 

Najväčšou tradíciou sú preteky dračích lodí, ktorých sa zúčastňujú tisícky pretekárov. Tí súťažia na drevených lodiach v podobe draka o dĺžke 20 až 35 metrov, na ktorých pádlovanie je potrebných 30 až 60 ľudí. Tí spolu synchronizovanie pádlujú za zvuku bubnov. Preteky sprevádza povera, že víťazov čaká šťastný rok a šťastný život. 

Zongzi (zdroj obrázku: canva.com)
Zongzi (zdroj obrázku: canva.com)

Súčasťou festivalu dračích lodí sú aj vyššie spomínané zongzi. Ide o druh lepkavej ryžovej knedle zabalenej v bambusových listoch. Typickým sú rôzne plnky a pripravovaný je zvyčajne deň pred festivalom. Veľa rodín si toto jedlo dopraje ráno v deň festivalu na pamiatku Qu Yuan. Počas festivalu sú tiež v Číne pripravované rôzne iné netradičné jedlá, ktorými sú napríklad tenké palacinky, vyprážaný koláč Jiandui alebo vajcia dusené na čaji.  

Počas konania festivalu vykonávajú niektorí ľudia v Číne aj tento zaujímavý zvyk. Ide o vešanie mugworty a kalamusu na steny alebo dvere príbytkov. Ide o rastliny, ktorých využívanie je v Číne úplne bežné. Extrakt z čínskej mugworty má insekticídne a protiplesňové účinky. Kalamus má naopak antibakteriálne účinky a spoločne odháňajú mole, komáre a iný hmyz. Ľudia tiež veria, že z ich príbytkov dokážu odohnať zlo a choroby. Tento zvyk je v Číne na ústupe a dodržuje ho čím ďalej menej ľudí. V minulosti tiež nosili ľudia na krku vonné vrecká, ktoré mali tak isto odohnať choroby a tiež zlých duchov. 

Dátum konania festivalu 

Tento rok sa festival uskutočnil 14. júna. Tento dátum sa každý rok mení a je prispôsobený čínskemu lunárnemu kalendáru. Na festival dračích lodí pripadá obdobie od 25. mája do 24. júla. Festival je organizovaný vždy na piaty deň piateho mesiaca čínskeho lunárneho kalendára. Napríklad v roku 2022 je jeho dátum naplánovaný na 3. júna a v roku 2023 na 22. júna. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button