PikoškyAktuálne

V Thajsku vyrábajú ochranné pomôcky z PET fliaš

Od vypuknutia pandémie mali v Thajsku obrovský problém s nedostatkom ochranných pomôcok. Zároveň krajina dlhšie bojuje s množstvom plastového odpadu. Práve plastový odpad sa v Thajsku rozhodli využiť na výrobu nových ochranných oblekov. Ako výroba prebieha a aká je aktuálna pandemická situácia v Thajsku?

Od apríla tohto roka bolo v Thajsku zaznamenaných viac ako 1,1 milióna prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 12-tisíc úmrtí. Situácia sa zatiaľ nezlepšuje, ochranných pomôcok je nedostatok a tak v Thajsku vymysleli nový spôsob využitia plastov. 

Plastový odpad našiel svoje využitie 

Thajsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou, no ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu ho trápil problém s nadmerným počtom plastového odpadu v krajine. Práve ten sa v krajine rozhodli využiť pre výrobu ochranných oblekov

Milióny plastových fliaš tak našli svoje využitie a slúžia pre výrobu nových ochranných oblekov. Tie sú určené najmä budhistickým chrámom, v ktorých mnísi spopoľňujú obete koronavírusu, ale aj mnohým ďalším ľuďom, ktorí pri svojej práci ochranné obleky využijú. 

Skvelú reportáž spracoval aj kanál CGTN America, pozrieť si ju môžete v nasledujúcom videu: 

Ako prebieha výroba oblekov? 

Do procesu výroby boli zaradené milióny plastových fliaš, ktoré prechádzajú procesom drvenia. Z nich sa vyrábajú nite, ktoré sú spriadané do obrovskej rolky, z ktorej je následne tkaná látka. Tá je v závere upravená tak, aby bola odolná voči vode. Vďaka tejto úprave zabraňuje prenikaniu prachových častíc a kontaktu s vírusom. 

Ukážka z továrne na výroba ochranných oblekov z PET fliaš (zdroj obrázku: Reuters)
Ukážka z továrne na výroba ochranných oblekov z PET fliaš (zdroj obrázku: Reuters)

Továreň na výrobu textilu v provincii Rayong väčšinou spolupracuje s významnými svetovými značkami. Počas pandémie sa rozhodla pomôcť a tak poskytla tkaninu na ochranné pomôcky. 

Výsledné ochranné obleky šijú dobrovoľníci. Väčšinou sú určené mníchom, hrobárom alebo smetiarom. Obleky nie sú určené na lekárske účely, ale aj napriek tomu poskytujú dostatočnú ochranu ľuďom, ktorí to pri svojej práci potrebujú. 

Na výrobu jednej kombinézy je potrebných 18 plastových fliaš. Celkovo bolo zatiaľ využitých približne 18 miliónov plastových fliaš a ochranné obleky boli rozdané tisíckam ľudí. 

Využitých už bolo viac ako 18 miliónov PET fliaš (zdroj obrázku: canva.com)
Využitých už bolo viac ako 18 miliónov PET fliaš (zdroj obrázku: canva.com)

Nezachraňujú len životy, ale aj životné prostredie

Práve táto myšlienka sa stala kľúčovou pri vytváraní ochranných oblekov z plastových fliaš. Thajsko tak dokázalo zredukovať množstvo plastového odpadu a vytvoriť z nich užitočný nástroj slúžiaci k ochrane ľudského zdravia. 

Je len otázkou času či sa Thajskom inšpirujú aj ďalšie krajiny a začnú viac využívať plastový odpad, ktorému dajú druhý život. Kým v niektorých krajinách sveta sa plasty ešte len začínajú recyklovať v iných už ich dokážu využiť na ďalšiu výrobu. 

Ďalšími známymi výrobkami z plastových fliaš sú napríklad oblečenie, koberce, metly, taburetky alebo ďalšie pomôcky bežné pre život. Pozrite si nasledujúce video a skúste si doma z PET fľaše niečo vytvoriť aj vy: 

Čo si myslíte o tomto spôsobe recyklácie plastových fliaš vy? Podeľte sa s nami o váš názor do komentáru. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button