PikoškyCestovanie

TOP 10: Pikošiek o dovolenkovom raji – Thajsku

Oficiálny názov Thajska je Thajské kráľovstvo. Nachádza sa tu 3 500 000 chrámov a približne 90% obyvateľov verí v budhizmus. Thajsko tvorí 1 430 ostrov a hlavným mestom je Bangkok. Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej a dozviete sa naozaj zaujímavé informácie.

Pre ukážku thajského písma - takto vyzerá písací stroj v Thajsku (zdroj obrázku: canva.com)
Pre ukážku thajského písma – takto vyzerá písací stroj v Thajsku (zdroj obrázku: canva.com)

1. Thajský jazyk 

O slovenskom jazyku sa vraví, že je ťažký na učenie. Čo by však autor tohto výroku povedal o thajčine? Tá obsahuje 76 písmen z toho 44 spoluhlások a 32 samohlások. Dôležitým je výslovnosť a skloňovanie, ktoré menia význam slov a preto je veľmi ťažké sa tento jazyk naučiť. 

Slony sú v Thajsku považované za ich symbol (zdroj obrázku: canva.com)
Slony sú v Thajsku považované za ich symbol (zdroj obrázku: canva.com)

2. Thajsko a zvieratá 

Thajským národným symbolom je slon. Za posledných 100 rokov sa populácia divoko žijúcich slonov znížila zo 100 000 na 2 000. Preto tu začali vznikať rezervácie, ktoré sa snažia o ich záchranu. 

Okrem slonov je v Thajsku vyhradených 19 druhov divých zvierat, ktoré spadajú pod najvyššiu ochranu. Ich chov, lov, vlastníctvo alebo obchodovanie s nimi je prísne zakázané. Patrí medzi ne napríklad žralok veľrybí a nosorožec sumaterský. 

Vlajka UNESCO (zdroj obrázku: canva.com)
Vlajka UNESCO (zdroj obrázku: canva.com)

3. Pamiatky UNESCO

Thajsko má päť pamiatok zapísaných v svetovom zozname UNESCO. Jedným z nich je lesný komplex Dong Phayayen-Khao Yai. Je domovom stoviek druhov flóry, vtákov, cicavcov, plazov a obojživelníkov, z ktorých sú mnohé ohrozené. Najviac sa o histórií Thajska môžete dozvedieť v historickom meste Ayutthaya, ktoré sa taktiež nachádza na zozname pamiatok UNESCO. Ďalšími na zozname sú prírodné rezervácie Thungyai-Huai Kha Khaeng, archeologické nálezisko Ban Chiang a historické mesto Sukhothai. 

Orchidea (zdroj obrázku: canva.com)
Orchidea (zdroj obrázku: canva.com)

4. Orchidea 

Thajskou národnou kvetinou je orchidea. Krása tohto kvetu je považovaná za nadpozemskú a zároveň je zdrojom vanilky. V Thajsku rastie viac ako 1 500 odrôd orchidei a tak nie je žiadnym prekvapením, že Thajsko je svetovým vývozcom orchideí číslo jedna. 

5. Thajský pozdrav 

Typickým thajským pozdravom je “Wai”. Funguje tak, že si ruky položíte spolu do polohy podobnej modlitbe a zdvihnete ich smerom k tvári, pričom mierne sklonite hlavu. Thajsko je známe ako krajina úsmevov. Celkovo sú thajci usmievaví a srdeční ľudia. Ide o veľmi mierumilovný národ. 

logo red bull energeticky napoj
Logo firmy Red Bull (Zdroj – Flickr / Pscldot)

6. Red Bull

Vedeli ste, že energetický nápoj Red Bull bol vynájdený v Thajsku? Teraz je známy po celom svete a neexistuje človek, ktorý by ho nepoznal. 

7. Prvé siamské dvojčatá 

Úplne prvé siamské dvojčatá sa narodili v Thajsku, odkiaľ pochádza aj tento názov. Prvými siamskými dvojčatami boli bratia, ktorí sa narodili v roku 1811. Záznamy evidujú, že sa im podarilo oženiť a splodiť niekoľko detí. 

8. Tetovanie bambusovou ihlou

Veľmi populárnym sa stalo tetovanie bambusovou ihlou potom, čo sa takto nechala tetovať Angelina Jolie. Ide o chrámové tetovanie Sak Yant, ktoré tradične robia mnísi pomocou bambusovej ihly s oceľovými špičkami. Táto ihla sa namáča do hrnca s atramentom a následne sa aplikuje na kožu. 

Ukážka vozidla Tuk tuk (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka vozidla Tuk tuk (zdroj obrázku: canva.com)

9. Jazda Tuk Tukom 

Tuk Tuk je tradičné thajské vozidlo, ktoré je úplne otvorené a vyzerá ako motorka s pomocnými kolieskami. Vozidlo bolo vyrobené v Thajsku a je mimoriadne obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá umožňuje prepravu po celom Thajsku. 

Pred premietaním filmu v kine v Thajsku sa budete musieť postaviť (zdroj obrázku: canva.com)
Pred premietaním filmu v kine v Thajsku sa budete musieť postaviť (zdroj obrázku: canva.com)

10. Hymna pred spustením filmu 

Ak sa rozhodnete navštíviť kino v Thajsku budete pravdepodobne prekvapení, že ľudia v kine stoja pred začiatkom filmu a spievajú. Pred spustením filmu sa totiž púšťa národná hymna. Ak sa chcete vyhnúť škaredým pohľadom, mali by ste sa z úcty postaviť tiež. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button