PikoškyCestovanie

TOP 10: Zaujímavostí o Vietname, ktoré by ste mali vedieť

Vietnam je jedinečnou krajinou vďaka svojej nádhernej prírode, zaujímavej histórií a spôsobu života, ktorým tu ľudia žijú. Pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavých faktov o Vietname, aby ste ho mali možnosť lepšie spoznať. 

1. Viete ako vyzerá Vietnam na mape? 

Na geografii sme museli často hádať názvy štátov len podľa ich tvarov na mape. Ak by ste hádali Vietnam, určtie by ste uhádli na prvýkrát. Svojim tvarom na mape táto krajina totiž pripomína dokonalé “S”. 

Vietnam pripomína písmeno "S" (zdroj obrázku: canva.com)
Vietnam pripomína písmeno „S“ (zdroj obrázku: canva.com)

2. Význam vietnamskej vlajky 

Vietnamská vlajka je červenej farby so žltou hviezdou uprostred. Červená farba reprezentuje krv všetkých vlastencov, ktorí obetovali svoje životy za slobodu vo Vietname. Žltá farba reprezentuje farbu pleti vietnamcov. 

Vietnamská vlajka (zdroj obrázku: canva.com)
Vietnamská vlajka (zdroj obrázku: canva.com)

3. Vietnamská abeceda 

Všeobecne sa považuje vietnamský jazyk za veľmi ťažký. Kým naša abeceda má 26 písmen, vietnamskú abecedu tvorí až 29 písmen. Okrem toho využívajú vietnamci vo svojej reči šesť tónov – klesajúci, stúpajúci, spochybňujúci, klesajúci a stúpajúci, nízky a tiež plochý tón. Vďaka týmto tónom sa niektorým turistom často zdá, že vietnamci pri rozprávaní spievajú. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

4. Nízka miera nezamestnanosti

Vietnam je známy pre svoju nízku mzdu práce, kvôli ktorej si túto krajinu vyberajú mnohé svetové spoločnosti, aby tu zahájili svoju výrobu. Podľa Svetovej banky má Vietnam najnižšiu mieru nezamestnosti len 2,3% (údaj z roku 2020

Vo Vietname má väčšina ľudí prácu (zdroj obrázku: canva.com)
Vo Vietname má väčšina ľudí prácu (zdroj obrázku: canva.com)

5. Vietnamská mena 

Od roku 1978 sa vo Vietname platí menou zvanou Dong, ktorú vydáva Vietnamská štátna banka. Sumy na bankovkách sú až prekvapivo vysoké, a tak ak navštívite Vietnam, dajte si pozor pri platení a v zmenárňach peňazí. 

Mena Dong (zdroj obrázku: canva.com)
Mena Dong (zdroj obrázku: canva.com)

6. Tisíce ostrovov v okolí 

V okolí Vietnamu sa nachádza približne 5 800 ostrovov. Niektoré sú malé, iné veľké, ale rozhodne sú nádherné. Väčšina z nich sa nachádza v zálive Halong a na pobreží v centre Vietnamu. Medzi najpopulárnejšie patrí napríklad ostrov Phu Quoc, Con Dao, Vung Tau, Cat Ba, Hon Tre, Ba Lua alebo Chamské ostrovy. 

Ostrovy v zálive Halong (zdroj obrázku: canva.com)
Ostrovy v zálive Halong (zdroj obrázku: canva.com)

7. Nekonečne veľa riek 

Vietnamom preteká približne 392 riek, ktorých dĺžka je neuveriteľných viac ako 6 734 kilometrov. Voda hrá vo vietnamskej kultúre dôležitú úlohu, ľudia sú naučení sa na vode plaviť, stavať si na nej príbytky, alebo na nej obchodovať. Trhoviská na vode patria medzi obľúbené turistické atrakcie, pričom najvýznamnejšími sú delty riek Mekong a Červenej rieky. 

(zdroj obrázku: canva.com)
Aj takto vyzerá život a obchodovanie na rieke Mekong (zdroj obrázku: canva.com)

8. Osem pamiatok UNESCO 

Vietnam má v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO zapísaných až osem pamiatok. Ide o komplex pamiatok Hue, staroveké mesto Hoi An, národný park Phong Nha-Ke Bang, krajinný komplex Trang An, citadelu dynastie Ho, cisársku citadelu Thang Long, My Son Sanctuary (Svätyňu môjho syna) a záliv Halong. 

Vlajka UNESCO (zdroj obrázku: canva.com)
Vlajka UNESCO (zdroj obrázku: canva.com)

9. Dominancia vo vývoze 

Vietnam je na druhom mieste vo vývoze ryže a pokrýva približne 20% svetového exportu. Na prvom mieste je Thajsko. Druhé miesto obsadil Vietnam aj vo vývoze kávy. Celkovo zahŕňa až 10,5% svetového vývozu a vietnamská káva je znalcami uznávaná ako jedna z najlepších. Vietnam tiež dominuje najmä vo vývoze čierneho korenia a kešu orechov.

Vietnamská káva je jednou z najlepších na svete (zdroj obrázku: canva.com)
Vietnamská káva je jednou z najlepších na svete (zdroj obrázku: canva.com)

10. Oslava Nového roka v netradičných dátum 

Na oslavu tradičných udalostí sa vo Vietname miesto gregoriánskeho kalendára využíva lunárny. Nový rok je preto oslavovaný vo februári a známy je tiež ako Tet. Oslavuje sa niekoľko dní a sprevádza ho množstvo tradícií. V roku 2022 sa bude oslavovať od 31. januára do 4. februára. 

Nový rok spolu oslavujú celé rodiny (zdroj obrázku: canva.com)
Nový rok spolu oslavujú celé rodiny (zdroj obrázku: canva.com)

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button