PikoškyAktuálne

Taxíky sa v Thajsku premenili na zeleninové záhrady

Naozaj jedinečný nápad, ako zúžitkovať nepotrebné stojace autá vymysleli v Thajsku. Na strechách parkujúcich automobilov boli vytvorené miniatúrne záhrady, na ktorých sa pestujú uhorky, baklažány, čili papričky, bazalka a ďalšie druhy zeleniny. Akým dôvodom bolo vytvorenie zeleninových záhrad a kto stojí za týmto nápadom?

Koronavírus všetko zmenil 

Na svete snáď neexistuje človek, ktorého by neovplyvnila situácia spojená s ochorením Covid-19. Väčšina krajín sa rozhodla prijať opatrenia, ktoré obmedzili cestovanie, zamedzili návštevnosť rôznych podnikov a znížili počet turistov. Problémy s nedostatkom návštevníkov tak nemá len Thajsko, ale aj ďalšie krajiny. 

Turisti sú v Bangkoku hybnou silou ekonomiky, pričom turistický ruch zabezpečuje pracovné miesta tisíckam ľudí. Nedostatok turistov nepocítili len letoviská, hotely alebo gastronomické zariadenia, ale aj taxikári. Práve tí prišli s jedinečným nápadom, ako využiť nepotrebné autá kvôli nedostatku návštevníkov.

Odstavené autá našli svoje využitie 

Tisíce taxikárov prišli o svoju prácu a niektorí z nich boli dokonca nútení odísť z mesta kvôli neschopnosti splácania lízingu za svoje autá. Stovky vozidiel tak zostali nečinne odstavené na parkoviskách, pretože nemajú koho voziť. Niektorí majitelia taxislužieb už sa na svoje odstavené autá nemohli dívať a tak prišli s novým nápadom, ako ich využiť. 

Strachy áut slúžia ako záhradky (zdroj obrázku: REUTERS/Chalinee Thirasupa)
Strachy áut slúžia ako záhradky (zdroj obrázku: REUTERS/Chalinee Thirasupa)

Združenie Taxi Ratchapruek muselo v priebehu minulého roka stiahnuť z obehu niekoľko stoviek automobilov. Približne 300 z nich sa premenilo na zeleninové záhrady, ktoré teraz poskytujú jedlo pre vodičov a vytvárajú pár pracovných miest. 

Ako funguje pestovanie zeleniny? 

Autá, ktoré sa stali len nehybnými kovmi tak teraz našli úplne iné využitie. Strechy áut sú pokryté igelitmi a zeminou, ktorá zabezpečuje rast zeleniny. Igelit zabezpečuje, že sa autá nijako nepoškodia a po návrate turistov a obnovení cestovného ruchu budú opäť funkčné k prevádzke. Projekt je teda len dočasným riešením, ktoré však z dlhodobého hľadiska vôbec nerieši súčasný stav. 

(zdroj obrázku: REUTERS/Chalinee Thirasupa)
(zdroj obrázku: REUTERS/Chalinee Thirasupa)

Aká je súčasná situácia v Thajsku? 

Situácia v súvislosti s koronavírusom je vážna aj v Thajsku. Zatiaľ bolo zaznamenaných viac ako 1,5 milióna prípadov koronavírusu a približne 15 600 úmrtí. Až 99% z nich bolo zaznamenaných od apríla tohto roku. Očkovanie zatiaľ podstúpilo len 21% populácie a situácia sa príliš nezlepšuje. 

Aj napriek tomu, že je nápad s využitím opustených taxíkov skvelý, určite nie je dlhodobým riešením súčasného stavu. K celej situácií sa vyjadril aj Kamolporn Boonnitiyong, ktorý je správcom spoločnosti. Ten vyzýva vládu, aby začala spoločnostiam postihnutým pandémiou viac pomáhať s prekonaním krízy. 

Zatiaľ v Thajsku stále neexistujú riešenia pre nespokojných majiteľov taxislužieb. Zostáva teda len otázkou času, či budú musieť šoféri čakať kým sa situácia zlepší alebo sa dočkajú podpory zo strany štátu. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button