PikoškyKultúra

Oslavuje sa v Číne Halloween?

Väčšina Číňanov nemá hlboký vzťah k Halloweenu a tradíciám, ktoré sú s ním spojené, preto ho oslavujú menej ako iné sviatky, ktoré sú pre nich historicky a kultúrne významnejšie. Napriek menšiemu záujmu sa Halloween v Číne predsa len v malej miere oslavuje, v našom článku vám prezradíme ako.

Halloween do Číny priniesli zahraniční návštevníci a učitelia 

Halloween má svoje korene v tradičnom keltskom sviatku, ktorý sa odohrával vo Veľkej Británii. Kelti verili, že posledný deň v októbri bol „Dňom mŕtvych“ alebo „Dňom duchov“, kedy sa hranica medzi svetmi živých a mŕtvych prelínala. Tento sviatok sa spájal s vierou, že duchovia a nadprirodzené bytosti mohli preniknúť medzi oboma svetmi. V konečnom dôsledku je v súčasnosti Halloween zaujímavou kombináciou starých kultúrnych zvykov a novodobých osláv, ktoré sa rôzne prelínajú a prejavujú v zábave, kreativite a náboženstve.

Do Číny sa Halloween dostal predovšetkým dvoma hlavnými vplyvmi, a to zahraničnými učiteľmi a prítomnosťou západných návštevníkov.

Halloween v Číne oslavujú deti na školách zo zahraničnými učiteľmi (zdroj obrázku: canva.com)

Ako sa oslavuje Halloween v Číne? 

Najčastejšie sa oslavuje Halloween na školách, kde túto tradíciu približujú deťom zahraniční učitelia. Zvyčajne si deti vyrábajú dekorácie alebo dostávajú Halloweenske sladkosti. Tému Halloweenu využívajú aj bary a reštaurácie, ktoré vedia tomuto sviatku prispôsobiť výzdobu alebo pripraviť špeciálne menu.

Halloween sa oslavuje aj v dvoch veľkých zábavných parkoch – Ocean Park a Disneyland, kde je pre návštevníkov pripravených množstvo aktivít v súvislosti s Halloweenom. Súčasťou je aj pestrá halloweenska výzdoba a masky. 

Čítajte tiež: Toto sú najznámejšie festivaly v Číne

Inak sa Halloween v Číne príliš neoslavuje a namiesto toho majú v Číne ľudia vlastné sviatky a festivaly na pripomenutie si zosnulých. 

Sladkosti sú neodmysliteľnou súčasťou halloweenu (zdroj obrázku: canva.com)

Sviatky v Číne, ktoré sa podobajú Halloweenu

Festival Qing Ming sa uskutočňuje na jar, obvykle 4. alebo 5. apríla, a je známy aj ako „Deň vymetania hrobiek“. Počas tohto dňa rodiny navštevujú hrobky svojich predkov, aby ich upravili a starali sa o ne. Mnohé čínske rodiny dbajú na udržiavanie týchto hrobov a v tento deň ich môžete vidieť, ako kosia trávu, ozdobujú hrobky a pripravujú jedlo na uctenie zosnulých. Tieto návštevy hrobov často naberajú charakter rodinných výletov.

Festival Double Nine taktiež slúži na uctievanie zosnulých. V tento čas rodiny často vykonávajú prechádzky do kopcov a hôr, pričom si pripravia chryzantémový čaj. Tento festival je tiež prepojený s oddelením sa od zlých energií a obnovením životnej energie.

Siedmy mesiac čínskeho lunárneho kalendára sa považuje za najstrašidelnejší mesiac v roku. Prvý deň tohto mesiaca sa spája so starobylým presvedčením, že sa z pekla uvoľňujú duchovia. Práve preto sa označuje ako „Mesiac duchov“ a celý mesiac je považovaný za obdobie, kedy títo duchovia prichádzajú do nášho sveta a túlajú sa po krajine, hľadajúc akúsi formu zábavy.

Posledný deň siedmeho lunárneho mesiaca sa predpokladá, že sa brány pekla opäť zatvoria. Tento sviatok je oslavovaný menej, tí ktorí ho vyznávajú v tento deň pália oblečenie a papierové peniaze, aby si ich duchovia so sebou mohli vziať do pekla. Počas tohto dňa sa často púšťajú aj lampióny po rieke, ktoré majú za úlohu odviesť duchov späť do záhrobia. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button