KultúraCestovaniePikošky

Toto sú najznámejšie festivaly v Číne

V prípade, že plánujete navštíviť Čínu, svoju dovolenku môžete spojiť s návštevou niektorého z významných festivalov. Tie sú dokonalou prehliadkou kultúry a zvykov, ktoré sa v krajine tradujú stovky rokov.

Čínsky Nový rok 

Najväčším sviatkom v Číne, ale aj ďalších ázijských krajinách sú nepochybne oslavy Čínskeho nového roka. Čínsky Nový rok je tradične obdobím venovaným ucteniu božstiev a predkov, no zároveň sa stáva príležitosťou pre hostiny a stretávanie sa s rodinnými príslušníkmi. Počas Čínskeho Nového roka je zatvorená väčšina tovární a ľudia si v tomto období zvyknú čerpať dovolenku. 

Oslavy Čínskeho Nového roka sú sprevádzané veľkými ohňostrojmi (zdroj obrázku: canva.com)
Oslavy Čínskeho Nového roka sú sprevádzané veľkými ohňostrojmi (zdroj obrázku: canva.com)

Festival Mooncake 

Koná sa v polovici jesene a považovaný je za druhý najvýznamnejší festival hneď po oslavách Čínskeho nového roka. Tento sviatok sa zároveň oslavuje aj v ďalších ázijských krajinách, ako je Singapur, Malajzia, či Filipíny a každý rok pripadá na 15. deň ôsmeho lunárneho mesiaca. Celý festival je pripomienkou príbehu o odvažnej Chang´e, ktorej legendu sme pre vás spracovali v samostatnom článku. S oslavami sa spájajú aj koláčiky mooncakes, ktoré majú v Číne dlhú históriu a často sú suvenírom, ktorý zvyknú turisti nakupovať pre svojich známych. 

Čítajte tiež: Vedeli ste, že existuje festival penisov? V Ázii sa oslavuje veľa zvláštnych sviatkov

Festival dračích lodí 

Festival dračích lodí sa slávi piaty deň piateho lunárneho mesiaca, čo podľa gregoriánskeho kalendára zodpovedá koncu mája alebo začiatku júna. Táto udalosť je sprevádzaná trojdňovým štátnym sviatkom. Okrem Číny oslavuje tento sviatok aj mnoho ďalších ázijských krajín a regiónov, napríklad Malajzia, Indonézia, Singapur alebo Taiwan. 

Podstatou festivalu dračích lodí je spomienka na starodávnu postavu čínskej histórie, básnika a učenca Ču Jua, ktorý sa stal obetným baránkom svojich politických nepriateľov. Keď sa ľudia dozvedeli o jeho smrti utopením v rieke, pustili sa na vodu, aby jeho telo nenašli morské príšery. Týmto spôsobom sa začali súťaže s dračími člnmi sprevádzané  bubnami, ktoré mali odstrašiť zlých duchov.

Počas festivalu súťažia tímy na dračích lodiach (zdroj obrázku: canva.com)
Počas festivalu súťažia tímy na dračích lodiach (zdroj obrázku: canva.com)

Hlavným znakom tohto sviatku sú farebné dračie člny, na ktorých ľudia súťažia na jazerách. Tieto člny sú často zdobené pestrofarebnými vzormi a symbolmi, ktoré odrážajú bohatú symboliku a kultúrne dedičstvo Číny.

Tibet: Festival Shoton 

Festival Shoton predstavuje jeden z najvzácnejších tradičných podujatí v Tibete. Je zasvätený nielen konzumácii jogurtu, ale oslavuje aj tibetských mníchov, ktorí končia svoju intenzívnu meditačnú sezónu. Súčasťou tohto podujatia je tiež sledovanie klasických tibetských dramatických opier, ktoré oživujú bohatstvo tibetskej kultúry, a prehĺbenie pochopenia tibetského budhizmu.

Ľadový festival Harbin

Každoročne sa v Číne koná aj Ľadový festival Harbin, ktorý predstavuje zbierku tých najkrajších ľadových sôch, aké ste kedy videli. Oficiálny otvárací ceremoniál pripadá na 5. januára 2024 , no ľadové a snehové sochy sú verejnosti prístupné od 17. decembra 2023. Neexistuje žiadny záverečný ceremoniál tohto festivalu, ale ľad sa topí zvyčajne v marci.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button