KultúraCestovaniePikošky

Štyri významné sviatky sa v Japonsku oslavujú v Zlatý týždeň

Zlatý týždeň je v Japonsku oslavou štyroch významných štátnych sviatkov. Oslavy prebiehajú od konca apríla a pokračujú v máji. Po oslavách Nového roka a Obonovom týždni ide o najrušnejšie prázdninové obdobie v Japonsku. Aké štátne sviatky sa počas Zlatého týždňa oslavujú?

29. apríla Deň Showa 

V tento deň sa v minulosti oslavovalo viacero sviatkov. Od roku 1927 do roku 1948 sa v tento deň oslavovali narodeniny cisára Setsu. Po nich sa až do roku 1988 oslavovali narodeniny cisára Tanjoubi. Potom sa 29. apríl oslavoval ako Deň zelene až do roku 2007. Od tohto roku je označený ako Deň Showa. Pripomína pamiatku zosnulého cisára Showa.

3. máj Deň ústavy 

Deň ústavy sa oslavuje od roku 1949. Slúži ako pripomenutie si udalostí z japonskej histórie. Každý rok sa pre verejnosť otvára snemovňa National Diet, ktorá záujemcov ponúka prehliadku budovy.

National Diet (zdroj obrázku: canva.com)
National Diet (zdroj obrázku: canva.com)

4. máj Deň zelene

Pôvodne sa Deň zelene oslavoval 29. apríla. V máji sa začal oslavovať v roku 2007 keď nahradil Sviatok občianskej dovolenky, ktorý sa pôvodne oslavoval od roku 1988. Deň je venovaný životnému prostrediu, prírode a krásnym rastlinám, ktoré obdivovali mnohí cisári.

5. máj Deň detí 

Počas tohto dňa sa oslavuje chlapčenský festival nazývaný aj Tango no Sekku. V tento deň sa celé rodiny modlia za zdravie a budúci úspech svojich synov. Pri modlitbách vystavujú samurajské bábiky, ktoré symbolizujú silu a úspech v živote. Existuje aj dievčenský festival, ale ten je oslavovaný 3. marca. Známy je aj ako festival bábik, pretože počas neho dievčatá vystavujú svoje bábiky. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Čo robiť počas Zlatého týždňa? 

Počas Zlatého týždňa môžete robiť viacero vecí. Obľúbenými sú najmä vonkajšie festivaly, ktoré sa konajú takmer v každom japonskom meste. Často sú to podujatia na prehliadku kvetov azalky alebo vistérie, kultúrne oslavy alebo historické prehliadky. Počas Zlatého týždňa sa oplatí navštíviť aj Tokio, pretože veľa jeho obyvateľov počas sviatkov oslavuje inde. Vychutnať si tak môžete menej ľudí v parkoch, reštauráciách, záhradách, múzeách alebo iných atrakciách. Tokio pre svojich návštevníkov počas Zlatého týždňa organizuje aj havajský festival a jarný veľký festival vo svätyni Meiji. 

Návšteva Zlatého týždňa 

V Japonsku si mnoho štátnych príslušníkov počas Zlatého týždňa berie platené voľno. Niektoré spoločnosti sú dokonca zatvorené a svojim zamestnancom tak poskytujú voľno, ktoré môžu stráviť oslavami spolu s rodinami. Často ide najdlhšiu dovolenku, ktorú ľudia okrem japonského Nového roka v januári a Obonského festivala v auguste majú.  

Zlatý víkend je obľúbeným obdobím pre cestovanie. Aj napriek zvýšeným cenám za letenky alebo služby sú mnohé hotely úplne vypredané. V prípade, že sa rozhodnete navštíviť Japonsko počas Zlatého týždňa, pripravte sa na mierne komplikácie. Letiská, vlaky a vyhliadkové miesta sú plné ľudí. To isté platí pre ubytovanie v turistických oblastiach, ktoré je potrebné rezervovať si v dostatočnom predstihu. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button