BiznisPikoškyTech

TOP 10: Zaujímavostí o Sony Playstation

PlayStation od spoločnosti Sony zostáva roky neprekonateľným lídrom na poli herných konzol a obrovskej obľube sa teší aj u Slovákov. Rozhodli sme sa preto zhrnúť pre vás 10 zaujímavých faktov o herných konzolách PlayStation.

  1. Prvá herná konzola 

Dňa 3. decembra 1994 uviedla spoločnosť Sony Computer Entertainment na trh svoju prvú hernú konzolu s názvom PlayStation. Tento krok predstavoval vstup Sony do sveta videohier a položil základy pre budúcu hernú revolúciu. Pôvodná konzola PlayStation, známa aj ako PS1 alebo PSX, si získala obrovskú popularitu a stala sa jednou z najúspešnejších herných konzol všetkých čias s celosvetovým predajom presahujúcim 100 miliónov kusov.

  1. Len 8 hier 

Historicky prvý PlayStation v svojom počiatku ponúkal iba osem hier, medzi ktorými sa nachádzali tituly ako Train Simulator, Ridge Racer a 2 Mahjong. Hoci to možno nevyzeralo ako veľký štart, PlayStation sa dokázal presadiť a okamžite získal srdcia hráčov.

Herná konzola Playstation 1 (zdroj obrázku: canva.com)
  1. Logo PlayStation má skrytý význam 

Ikonické logo PlayStation je zložené z kombinácie štyroch symbolických tvarov – kruhu, kríža, trojuholníka a štvorca – pričom každý z týchto tvarov predstavuje rôzne aspekty hrania. Kruh symbolizuje uzavretie, kríž reprezentuje negatívne rozhodnutia, trojuholník predstavuje uhol pohľadu a štvorec značí možnosti.

  1. Sony predalo viac ako 500 miliónov kusov herných konzol 

Neustála snaha spoločnosti Sony inovovať a ponúkať hráčom pohlcujúci herný zážitok sa stala hnacou silou, ktorá viedla k dosiahnutiu najvyšších predajných čísel v histórii herných konzol. Celoživotné predaje po celom svete svedčia o jeho výnimočnej popularite a vplyve na herný priemysel. Do júna 2023 sa od roku 1994 predalo až 579,9 milióna konzol PlayStation po celom svete.

  1. PlayStation 2 je najpredávanejšia herná konzola na svete 

Od svojho uvedenia na trh v roku 2000 spoločnosť Sony predala viac ako 158 miliónov kusov herných konzol PlayStation 2. Veľmi tesne sa na druhom mieste umiestnila legendárna herná konzola Nintendo DS so 154 miliónmi predaných kusov. Medzitým herný systém Xbox 360 od spoločnosti Microsoft stále pracuje na dobehnutí svojich konkurentov s viac ako 85 miliónmi predaných kusov.

  1. PlayStation sa najviac predáva v Európe 

Európa dominuje ako najväčší trh pre PlayStation s viac než 203 miliónmi predaných konzol PlayStation.

  1. Herné konzoly si obľúbili aj ženy 

Svet videohier prechádza významnými zmenami, pričom počet žien, ktoré sa venujú hraniu, neustále narastá. Trend rovnako smeruje k zvýšenému záujmu o herné konzoly PlayStation. V minulosti len 18 % majiteľov pôvodnej konzoly PlayStation boli ženy, avšak v prípade PS4/PS5 sa tento pomer značne zmenil. Až 41 % tých, ktorí vlastnia tieto moderné konzoly, sú ženy.

Tento vývoj je pozitívnym signálom smerujúcim k rovnomernému zastúpeniu pohlaví v hernom svete, čo predstavuje výrazný posun oproti situácii v 90. rokoch. Spoločnosť Sony je na túto pozitívnu zmenu hrdá a tieto štatistiky prezentuje svojim investorom ako dôkaz inkluzivity a rôznorodosti v hernom priemysle.

Herné konzoly Playstation sú najpredávanejšími na svete (zdroj obrázku: canva.com)
  1. Vývoj videohier na PlayStation stojí milióny 

Vývoj videohier je skutočne nákladný, pretože za prepracovaným ovládaním, grafikou a príbehom sú tisíce hodín vývojárov, ktorí sa snažia sprostredkovať hráčom čo najlepší herný zážitok. Podľa štatistík boli najvyššie náklady na hru Red REdemption 2, ktoré dosiahli až neuveriteľných 540 miliónov dolárov. V rebríčku vysokorozpočtových hier nájdeme napríklad Cyperpunk 2077 s nákladmi 316 miliónov dolárov alebo Grand Theft Auto V s rozpočtom 265 miliónov dolárov. 

  1. PlayStation 5 zaznamenalo rekordy v predajnosti 

Spoločnosti Sony sa napriek rôznym výzvam podarilo predať viac ako 7 miliónov kusov herných konzol PlayStation 5 počas jej uvedenia na trh v roku 2020. Toto významné spustenie prišlo na scénu v období vrcholiacej pandémie a čelilo výzvam v dodávateľskom reťazci, čo viedlo k nedostatku konzol na trhu. Napriek týmto ťažkostiam si PlayStation 5 stále udržalo svoje postavenie a dosiahlo najvyššie predajné čísla v roku uvedenia na trh, čím prekonalo aj úspech legendárnej konzoly PlayStation 2. Tej sa v prvom roku od uvedenia na trh predalo “len” 1,4 milióna kusov.

  1. Muž menom PlayStation 2 

Láska k PlayStation dokáže byť naozaj veľká a svoje o tom vie aj 29-ročný muž menom Dan Holmes z Anglicka, ktorý si v roku 2002 oficiálne zmenil meno na Mr. PlayStation 2. Dokonca uvažoval o svadbe so svojou hernou konzolou, tá sa nakoniec nezrealizovala. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button