KultúraPikošky

Známe čínske osobnosti, ktoré pozná celý svet

Každá krajina sa môže pochváliť rodákmi, ktorých mená pozná celý svet. Nejde len o novodobé celebrity, ale aj historické osobnosti, ktorých činy sa v svetových dejinách stali veľmi významnými. Čína je známa svojimi pokrokmi vo vede, technológiách, strojárstve, filmovom priemysle, športe a mnohých ďalších odvetviach. Ktorí známi ľudia pochádzajú z tejto krajiny?

Konfucius (reprofoto youtube.com/The School of Life)
Konfucius (reprofoto youtube.com/The School of Life)

Konfucius 

Jednou z najvplyvnejších postáv čínskej histórie je Konfucius. Bol mysliteľom, politikom, štátnikom a najmä filozofom, ktorého myšlienky vo veľkej miere ovplyvnili životy Číňanov vo Východnej Ázii. Z jeho učenia sa vyvinul Konfucianizmus, ktorý je akýmsi súborom morálnych zásad a princípov, ktorými by sa mali ľudia riadiť. Hlavnými prvkami bola pravdovravnosť, slušnosť, láska k ľuďom, úcta k tradíciám a starším ľuďom. 

I.M. Pei (reprofoto youtube.com/ Showcase)
I.M. Pei (reprofoto youtube.com/ Showcase)

Ieoh Ming Pei 

Meno tohto čínskeho architekta vám možno nie je známe, ale budovy, ktoré navrhol určite poznáte. Medzi jeho slávne diela patrí napríklad sklenená veža Louvre Pyramid v Paríži, Rock Hall of Fame v Ohiu alebo Fragrant Hill v Číne. Navrhol aj množstvo ďalších mrakodrapov a budov, z ktorých boli mnohé odmenené prestížnymi cenami. Tou najznámejšou je Pritzkerova cena, ktorá je ekvivalentom nobelovej ceny pre architektov. 

Jack Ma (zdroj obrázku: flickr/UNCTAD)
Jack Ma (zdroj obrázku: flickr/UNCTAD)

Jack Ma 

Miliardár Jack Ma je zakladateľom spoločnosti Alibaba Group, ktorá má viacero dcérskych spoločností. Jeho cesta k úspechu sa stala inšpiráciou pre mnohých začínajúcich podnikateľov, pre ktorých je živým príkladom odhodlania, tvrdej práce a učenia sa z vlastných chýb. V Číne nežije nikto, kto by nepoznal meno Jack Ma a spoločnosti, ktoré založil sa tešia z úspechu po celom svete.  

Majster bojových umení Bruce Lee.  V takejto póze je zvečnený ako vosková figurína (zdroj obrázku: flickr/Thank You (21 Millions+) views)
Majster bojových umení Bruce Lee. V takejto póze je zvečnený ako vosková figurína (zdroj obrázku: flickr/Thank You (21 Millions+) views)

Bruce Lee

Čínu na filmovom plátne preslávili výkony legendárneho herca Bruca Leeho. Známym sa stal vďaka bojovým technikám, ktoré ovládal. Zmes rýchlych pohybov bolo často nemožné zachytiť na kameru a jeho štýl sa snažia mnohí naučiť dodnes. Za svoj život založil niekoľko škôl Kung-fu a nielen v Číne je považovaný za legendu. Viac zaujímavostí o jeho živote si môžete prečítať tu. Vo filmovom priemysle zožal mimoriadny úspech aj Jet Li a Jackie Chan, ktorí stále pracujú na nových filmoch a podarilo sa im presadiť aj v americkom Hollywoode. 

Yao Ming patrí medzi najpopulárnejších hráčov basketbalu v Číne (zdroj obrázku: flickr/ World Travel & Tourism Council)
Yao Ming patrí medzi najpopulárnejších hráčov basketbalu v Číne (zdroj obrázku: flickr/ World Travel & Tourism Council)

Yao Ming 

Basketbal patrí medzi najpopulárnejšie športy v Číne. Medzi najväčšie ikony tohto športu patrí jednoznačne Yao Ming, ktorému sa podarilo presadiť aj mimo Číny. Ako prvý čínsky hráč sa stal posilou amerického tímu Houston Rockets, ktorý ho draftoval hneď v prvom kole. Osemkrát bol nominovaný do zápasu All-Stars a získal si srdcia fanúšikov po celom svete. V Číne je považovaný za legendu, jeho tvár je dodnes ozdobou mnohých reklamných kampaní a v súčasnosti je prezidentom čínskej basketbalovej asociácie CBA. 

Vera Wang 

Náš rebríček najznámejších ľudí Číny uzavrieme módnou návrhárkou Verou Wang. Tej sa ako jednej z mála podarilo presadiť v drsnej módnej konkurencii a známou sa stala po celom svete. Jej modely svadobných šiat sa stali populárnymi aj medzi hollywoodskymi celebritami. Obliekala napríklad Victoriu Beckham, Mariah Carey, Aliciu Keys alebo bývalú prvú dámu Michelle Obama. 

Samozrejme ľudí, ktorí by si zaslúžili miesto v tomto článku je oveľa viac. Radi vám ich predstavíme nabudúce. Ak pre nás máte tip na osobnosť z Číny, ktorú by sme mali v článku určite spomenúť, nezabudnite sa s nami o vaše nápady podeliť do komentáru. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button