KultúraAktuálne

Jackie Chan – 10 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli

Jackie Chan oslávi 7. apríla 67 rokov. Na filmovej scéne sa pohybuje viac ako 50 rokov a natočil viac ako 200 filmov. Je jedným z najznámejších ázijských hercov. Prečítajte si viac informácií o jednom z najlepšie zarábajúcich hercov na planéte. 

Držiteľ oscara

V roku 2016 vyhral Jackie Chan Oscara za celoživotný prínos k filmu. Toto ocenenie udeľuje filmová akadémia vied vždy len jednej osobnosti ročne. Emotívny ďakovný prejav Jackieho Chana nájdete aj na YouTube.

Hovorí siedmimi jazykmi 

Jackie Chan má nadanie na jazyky. Plynule hovorí anglicky, nemecky, kórejsky, japonsky, thajsky a problém mu nerobí ani mandarínsky a kantónsky jazyk. Ovláda tiež americký prízvuk. Svoje jazykové znalosti často využíva pri dabovaní vlastných filmov. 

Početné zlomeniny

Fakt, že pri scénach takmer nepoužíva dabléra sa mu veľakrát stalo osudným. Trikrát si zlomil nos, niekoľkokrát prsty, členok, lícne kosti a lebku. Po jednom z nebezpečných kúskov mu dokonca v hlave ostala malá diera. Napriek všetkým svojim kaskadérskym kúskom priznáva, že má problém hovoriť na verejnosti a bojí sa ihiel. 

Hudobná hviezda Ázie 

Mnohí z nás poznajú Jackie Chena len ako úžasného herca ovládajúceho bojové umenie. Je však tiež producentom, podnikateľom a podporovateľom mnohých charitatívnych organizácií. Okrem toho je v Ázií uznávaným spevákom. Vyhral niekoľko hudobných cien, nahral veľa albumov a piesne k niektorým svojim filmom naspieval sám. Tie sú spolu s videoklipmi zverejnené na YouTube. Za pozretie určite stojí Hero Story, Thank you my love alebo Ordinary people. 

Jackie Chan sa preslávil po celom svete
Jackie Chan sa preslávil po celom svete (Zdroj: Gage Skidmore)

Podnikateľ

Jackie Chan je úspešným podnikateľom a vďaka peniazom, ktoré zarobil vo filmovom priemysle si mohol splniť veľa snov. Jedným z nich bol napríklad návrh vlastného automobilu Mitsubishi Evo-9. Vybudoval niekoľko reštaurácií Jackie´s kitchen, má vlastné kolekcie oblečenia, objavil sa ako postava v počítačovej hre a vznikol animovaný seriál Jackie Chan Adventures. 

Dva zápisy v Guinessovej knihe rekordov

Jackie Chan má hneď dva zápisy v Guinessovej knihe rekordov. Prvý je za počet kreditov, ktoré vo filme mal. Vo filme Čínsky zverokruh robil spisovateľa, režiséra, herca, producenta, výkonného producenta, kameramana, umeleckého riaditeľa, vedúceho jednotnej výroby, koordinátora stravovania, koordinátora kaskadérov, gaffera, skladateľa, speváka tematickej piesne, rekvizitára a kaskadéra. Druhý certifikát získal za početné kaskadérske kúsky v podaní živého herca. 

Knihy

O Jackiem vyšlo niekoľko kníh. Medzi najznámejšie, ktoré boli preložené do niekoľkých jazykov a dostupné sú aj ako audioknihy, patrí kniha od Jeffa Yanga. Nesie názov I Am Jackie Chan: My Life In Action. Ďalšími populárnymi sú napríklad Jackie Chan: Never Grow Up, Only Get Older alebo Jackie Chan: I´m Old, Before I´m Grown Up. 

Hviezda Jackieho Chana na Holywoodskom chodníku slávy
Hviezda Jackieho Chana na Holywoodskom chodníku slávy (Zdroj: Dennis Amith)

Združenie Kaskadérov Jackieho Chana

Vo filme Policajný príbeh bolo zranených niekoľko kaskadérov. Jackie Chan sa rozhodol vytvoriť združenie, v ktorom sa kaskadéri mohli zdokonaliť vo svojej práci. Všetky lekárske účty boli platené z Jackieho vrecka. 

Mŕtva fanúšička 

Sláva so sebou prináša aj menej svetlé okamihy. Jackie Chan mal jeden z najväčších fanklubov v Ázií, do ktorého patrili najmä ženy. Po tom ako sa jedna fanúšička dozvedela, že sa Jackie oženil spáchala samovraždu. O samovraždu sa pokúsila aj ďalšia, tú sa však podarilo zachrániť. 

Plyšové pandy 

Jackie Chan vlastní dve plyšové pandy Chan La a Chan Zy, ktoré s ním cestujú po svete. Jackie si s nimi rád fotí svojich slávnych kolegov a tak sa mohli stretnúť s osobnosťami ako je Sylvester Stallone, Jet Li alebo Bill Clinton. Zobral ich so sebou aj na odovzdávanie oscarov. 

Prekvapilo vás niečo zo života Jackieho Chana alebo viete o ďalšej zaujímavosti? Podeľte sa s nami o ne do komentára.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button