ŠportPikošky

Aký šport je v Číne najobľúbenejší?

Každá krajina má svoj obľúbený šport. Kým u nás sú najviac obľúbenými ľadový hokej a futbal, rozmýšľali ste nad preferenciami v iných krajinách? Pozrime sa spoločne na obľúbené športy v Číne.

V posledných rokoch sa na domácom čínskom trhu darí športu. Za nárast je zodpovedná predovšetkým rýchlo rastúca stredná trieda, ktorá ma viac voľného času. Preto začal rásť záujem o šport, do ktorého vláda vložila rozsiahle investície. Reklamné kampane zvýšili povedomie o fitnes. Aký je však najobľúbenejší čínsky šport?

Futbal

Popularita futbalu vzrástla až v polovici dvadsiatych rokov. V súčasnosti je futbal jedným z najsledovanejších športov v krajine a má obrovskú fanúšikovskú základňu. Hlavnou súťažou je Čínska superliga (CSL), ktorá ročne priláka niekoľko miliónov fanúšikov. Potenciál na čínskom trhu využila aj anglická Premier League a európska UEFA. K televíznym obrazovkám prilákali viac ako päť miliónov divákov. 

V Číne sa stavajú tisíce štadiónov pre horlivých fanúšikov a podporu mladých talentov (zdroj obrázku: canva.com)
V Číne sa stavajú tisíce štadiónov pre horlivých fanúšikov a podporu mladých talentov (zdroj obrázku: canva.com)

Aj napriek tomu, že obľuba futbalu v krajine stále rastie výkony čínskych tímov na svetovej úrovni zaostávajú. Prezident sa vyjadril, že by sa ich výsledky mali zmeniť do roku 2050 a za tú dobu vzniknú v Číne tisícky štadiónov. Vystavané budú najmä za účelom výchovy a podpory mladých talentov.

Basketbal

Basketbal má v Číne milióny fanúšikov (zdroj obrázku: canva.com)
Basketbal má v Číne milióny fanúšikov (zdroj obrázku: canva.com)

Možno to niektorých prekvapí, ale medzi obľúbené športy v Číne patrí najmä basketbal. Americká NBA patrí k najsledovanejším programom a dokonca v sledovanosti predbehla aj čínsku ligu CBA. Tá sa snaží do Číny pritiahnuť čo najviac zahraničných hráčov a trénerov. V Číne sa nachádza niekoľko miliónov príležitostných hráčov a podporované sú najmä mladé talenty. Medzi veľké hviezdy patrí napríklad Yao Ming alebo Yi Jianlian.

Yao Ming patrí medzi najpopulárnejších hráčov basketbalu v Číne (zdroj obrázku: flickr/ World Travel & Tourism Council)
Yao Ming patrí medzi najpopulárnejších hráčov basketbalu v Číne (zdroj obrázku: flickr/ World Travel & Tourism Council)

Volejbal

V roku 1984 čínske volejbalistky vyhrali zlatú medailu na olympijských hrách v Los Angeles. Trénerka Lang Ping priviedla svoj tím k víťazstvu a stala sa národnou hrdinkou. Volejbalistky Číny zaznamenali niekoľko významných úspechov čím výrazne zvýšili povedomie o tomto športe v krajine. Ich úspech inšpiroval tisícky športovcov v celej krajine. Kým sa futbalistom ani basketbalistom v Číne nepodarilo uspieť, volejbalistky vo svete dosiahli úspech. Volejbal sa stal v Číne obľúbenou stálicou, ktorej obľúbenosť bude pokračovať ďalšie roky.

Volejbal patrí medzi najobľúbenejšie športy v Číne (zdroj obrázku: canva.com)
Volejbal patrí medzi najobľúbenejšie športy v Číne (zdroj obrázku: canva.com)

Ping Pong

Za národnú loptovú hru je považovaný práve ping pong. Mal výrazný vplyv na históriu a kultúru v Číne. Pôvodne bol ping pong navrhnutý ako oddychová hra pre bohaté britské elity a prvýkrát bola predstavená v Šanghaji na začiatku 20. storočia. Rýchlo sa stala veľmi obľúbenou. V priebehu niekoľkých desaťročí dominovala Čína na medzinárodných pingpongových súťažiach. V súčasnosti hrá v Číne takmer 10 miliónov ľudí ping pong súťažne. Najlepší čínsky hráči sa tešia medzi ľuďmi veľkej obľube na medzinárodných súťažiach. Dostávajú veľkú podporu a v celej krajine je tento šport veľmi sledovaný. Ping pong je zaradený medzi najobľúbenejšie športy v krajine. 

Najpopulárnejším je ping pong (zdroj obrázku: canva.com)
Najpopulárnejším je ping pong (zdroj obrázku: canva.com)

Celkovo je teda najsledovanejšími futbal a basketbal. Ping pong je označený za národnú loptovú hru a volejbal, ktorý je v Číne veľmi divoký patrí medzi populárne. Okrem týchto štyroch je v Číne populárny aj bedminton, beh a e-sport. Čína by chcela investície do športu pretaviť do roku 2050, kedy by sa chcela stať popredným športovým národom. 

Milovaný ping pong má veľkú konkurenciu v zmienených športoch a je len otázkou času ako sa trendy v obľúbenosti športov bude vyvíjať ďalej. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button