ŠportPikošky

Najvyšší čínsky basketbalový hráč Yao Ming zahviezdil v NBA

Basketbal patrí v Číne medzi najobľúbenejšie športy. O zvýšenie jeho popularity sa postaral aj najznámejší čínsky hráč Yao Ming, ktorý hral NBA za Houston Rockets. Aké výsledky sa mu podarilo dosiahnuť a čomu vďačí za svoju popularitu?

Začiatky kariéry

Yao Ming sa narodil 12. augusta 1980 v Šanghaji. Obaja jeho rodičia boli basketbalisti a ich výška presahovala 1,8 metra. Netreba sa preto čudovať, po kom je tento muž taký vysoký. Od malička sa týčil nad svojimi spolužiakmi. Od 12 rokov navštevoval miestnu športovú akadémiu a niekoľko hodín denne trénoval basketbal. Keď mal sedemnásť rokov nastúpil do tímu Šanghajskí žraloci. Tento tím bol súčasťou čínskej basketbalovej asociácie CBA. V roku 2000 sa zúčastnil olympijských hier v Sydney a čínsky národný tím pomohol priviesť k úcty hodnému 10. miestu. V tej dobe sa z neho stala národná ikona a jeho meno sa stalo v Číne známym.

Kariéra v NBA

V roku 2002 nastal veľký zlom v jeho športovej kariére. Basketbalový tím Houston Rockets ho draftoval hneď pri svojom prvom výbere. V športovom svete sú drafty pre výber hráčov veľmi dôležité a poradia hráčov pri ich výbere rozhodujú o ich kvalite a následnom podpísaní zmlúv. Mnoho odborníkov a fanúšikov sa na rozhodnutie draftu pozeralo veľmi skepticky, pretože v Amerike išlo o nie príliš známeho hráča. Yao Ming svoje hráčke kvality na pozícia pivota potvrdil hneď od začiatku a vo svojej nováčikovskej kariére sa stal hviezdou. 

Yao Ming pri strielaní trestného hodu za Houston Rockets v roku 2007 (zdroj obrázku: flickr/Gary Denham)
Yao Ming pri strielaní trestného hodu za Houston Rockets v roku 2007 (zdroj obrázku: flickr/Gary Denham)

Vďaka svojim skvelým streleckým schopnostiam a šikovným rozohrávkam sa mu podarilo tím Houston Rockets štyrikrát doviesť do play-off. Stalo sa tak v rokoch 2004, 2005, 2007 a 2009.

All-Stars

24 hviezdnych hráčov NBA sa každý rok počas jedného februárového víkendu zúčastňuje zápasu All-Stars, ktorý má fanúšikov po celom svete. Ide o najväčšiu basketbalovú udalosť, ktorá spája najlepších hráčov rôznych tímoch do dvoch celkov, ktoré si proti sebe zmerajú sily. Yao Ming bol osem krát nominovaný do All-Stars, ale zúčastnil sa len šiestich kvôli zraneniam. Yao Ming je jediným čínskym basketbalistom, ktorý sa dostal do All-Stars. Celkovo počas šiestich zápasov odohral 102 minút, strelil 19 košov, premenil 4 trestné hody a celkovo nazbieral 42 bodov.

Jeho najlepšie športové momenty nájdete na platforme YouTube vo viacerých videách (reprofoto youtube/ Houston Rockets)
Jeho najlepšie športové momenty nájdete na platforme YouTube vo viacerých videách (reprofoto youtube/ Houston Rockets)

Ukončenie kariéry

Ukončenie svojej športovej kariéry oznámil Yao Ming na tlačovej konferencii 20. júla 2011 v Šanghaji. Z posledných šiestich sezón vynechal 250 zápasov kvôli zraneniam. Zranené mal najmä nohy, počas kariéry utrpel viaceré zlomeniny a problémy mal aj s členkom. Rozhodol sa vzdať profesionálneho basketbalu a teraz pokračuje ako prezident čínskej basketbalovej asociácie CBA. V dobe kedy ukončil svoju profesionálnu kariéru bol najvyšším hráčom NBA.

Zaujímavosti zo života

Svoje meno prepožičal viacerým značkám a reklama tvorí značnú časť jeho príjmov (zdroj obrázku: flickr/Peiyi, kafka4prez)
Svoje meno prepožičal viacerým značkám a reklama tvorí značnú časť jeho príjmov (zdroj obrázku: flickr/Peiyi, kafka4prez)

Po tom ako dokončil svoj prvý zápas v NBA proti Indiana Pacers nemal na svojom hracom konte ani jediný bod, iba dva doskoky. Americký legendárny basketbalista Charles Barkley sa vyjadril, že ak vo svojej prvej sezóne bude mať Yao Ming viac ako 19 bodov, pobozká zadok somára Kenyho Smitha. Yao Ming ho prekvapil už po ôsmom zápase, keď mal na konte 20 bodov a tak musel Charles Barkley dodržať svoj sľub a v televíznom nahrávacom štúdiu naozaj pobozkal somárov zadok. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button