BiznisPikošky

Jack Ma a jeho tajomstvá

Zakladateľ spoločnosti Alibaba Group je plný prekvapení. Patrí medzi najbohatších mužov v Číne a jeho majetok je odhadovaný na viac ako 48 miliárd dolárov. Je úspešným podnikateľom, milujúcim manželom a existuje veľa zaujímavostí, ktoré ste o ňom doteraz nevedeli.

1. V skutočnosti sa nevolá Jack

Prezývku Jack získal od svojho priateľa z Austrálie Davida Morleyho. Tomu sa jeho meno Ma Yun ťažko vyslovovalo. Na oslovenie Jack si rýchlo zvykol a dnes ho pod menom Jack Ma pozná väčšina populácie.

2. Prvý počítač s internetom

Jack Ma svoj biznis založil na vytváraní webov a následne na vytvorení portálu Alibaba. Nič z toho by sa nestalo keby sa nedostal k počítaču. Internet bol v tej dobe v Číne len v začiatkoch a tak čaro technológií objavil až ako 31 ročný v Amerike. Priatelia zo Seattlu mu ukázali, čo dokáže a on bol prekvapený ako málo informácií o Číne našiel. Ihneď začal rozmýšľať nad jeho využitím a dostal niekoľko skvelých nápadov.

3. Názov Alibaba

Keď sa tvoril celý koncept dnes už známej spoločnosti Alibaba bolo potrebné vytvoriť názov. Alibaba mala za cieľ stať sa jedným z desiatich najúspešnejších internetových sprostredkovateľov produktov vo svete. Chceli byť nadnárodnou firmou, a preto potrebovali globálne meno. Pri návšteve Ameriky sa Jack spýtal čašníčky či pozná Alibabu. Okamžite mu odpovedala známym výrokom z rozprávky “Sezam, otvor sa.” Jack sa spýtal ešte niekoľkých ľudí a všetci príbeh o zbojníkovi poznali. A tak bolo rozhodnuté.

Logo Alibaba Group (reprofoto youtube/ Alibaba Group)
Logo Alibaba Group (reprofoto youtube/ Alibaba Group)

4. Nevie kódovať

Jack Ma sa v rozhovore v roku 2010 priznal, že nikdy nič nekódoval. Technológiám sa vraj rozumie len veľmi málo a internet používa len ako bežný užívateľ.

5. Láka ho filmová produkcia

Jack Ma sa vyjadril, že je pre neho Hollywood inšpiráciou. Americký filmový hrdinovia začínajú šťastím skôr ako dosiahnú úspech. Podľa neho v čínskych filmoch končí osud väčšiny hrdinov smrťou. Rozhodol sa sústrediť na aj na produkciu filmov. V roku 2017 debutoval svojim prvým krátkym filmom Kung-fu Gong Shou Dao.

Ukážka z filmu Kung-fu Gong Shou Dao (reprofoto youtube / YOUKU MOVIE)
Ukážka z filmu Kung-fu Gong Shou Dao (reprofoto youtube / YOUKU MOVIE)

6. Zábavné voľnočasové aktivity

Okrem toho, že si rád zahrá golf, je tiež vášnivým milovníkom kníh a dokonca už niekoľko románov napísal. Čo by ste o ňom, ale asi nepovedali je, že rád vystupuje a spieva. Svoje publikum vždy zaujme najmä výberom kostýmu. Zúčastnil sa speváckeho festivalu a vystúpil aj na Alibaba párty k jej 18. výročiu. Niekoľko videí s jeho vystúpeniami nájdete aj na YouTube.

7. Milovník tai-chi

Jack ma je obrovským milovník tai-chi, ktorému sa venuje od roku 2009. Najíma si tých najlepších majstrov a učí sa od nich. Často platí kurzy aj svojim zamestnancom, aby mali možnosť rozšíriť svoje znalosti aj v iných oblastiach. Dokonca sa vyjadril, že by chcel, aby si ho ľudia pamätali najmä ako majstra tai-chi a nie ako podnikateľa.

8. Obálka Forbes

Stal sa vôbec prvým podnikateľom z Číny, ktorého časopis Forbes uviedol na svoju obálku.

Známy je tiež svojimi múdrosťami (zdroj obrázku: flickr/e27singapore)
Známy je tiež svojimi múdrosťami (zdroj obrázku: flickr/e27singapore)

9. Podľa jeho ženy je škaredý

Jeho manželka Zhang Ying sa pre Want China Times vyjadrila, že je škaredý. Poznamenala tiež, že sa do neho zamilovala, pretože dokáže veci, čo pekní muži robiť nemôžu. Čo bolo myslené tými vecami neobjasnila. Vydala sa za neho v roku 1988 a majú spolu tri deti.

10. Získal niekoľko ocenení 

Vďaka úspechu spoločnosti Alibaba Group, svojmu prístupu k podnikaniu a vlastným názorom vyhral desiatky ocenení. Bol zvolený organizáciou OSN za jedného z obhajcov cieľov udržateľného rozvoja. Viaceré magazíny ho označujú ako jedného z najmocnejších ľudí sveta. V roku 2015 vyhral ocenenie Asian Award za najlepšieho podnikateľa roka. 

Prekvapila vás niektorá zo zaujímavostí? Podeľte sa s nami o to čo vás prekvapilo najviac.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button