KultúraPikošky

Zaujímavosti zo života Jet Li

Šampión bojových umení a jeden z najznámejších čínskych hercov. Meno Jet Li vám pravdepodobne predstavovať nemusíme. Určite je však veľa vecí, ktoré vás o ňom prekvapia.

1. Rodinné zázemie

Jet Li sa narodil 26. apríla 1963 v Pekingu ako Li Lianjie. Meno Jet mu dala filipínska reklamná spoločnosť, pretože sa lepšie vyslovovalo. Je najmladším z piatich detí. Má dvoch starších bratov a dve staršie sestry. Otec mu zomrel keď mal dva roky.

2. Šampión bojových umení

Ako osemročný sa začal učiť bojové umenie Wushu. O tri roky neskôr vyhral svoje prvé národné majstrovstvá. Precestoval niekoľko krajín vrátane USA. Keď mal 12 stal sa viacnásobným národným majstrom sveta vo Wushu a titul si udržal ďalších 5 rokov. Keď mal 17 rokov ukončil svoju aktívnu kariéru a začal sa venovať herectvu.

3. Filmové začiatky

Jeho prvým filmom bol Shaolin Temple z roku 1982. Ten ho preslávil najmä v Číne a urobil z neho hviezdu. Film mal niekoľko pokračovaní. Ďalším veľkým hitom bol Once Upon a Time in China, kde hral hrdinu bojujúceho proti cudzincom. Film vyšiel v roku 1991 a mal jedno ďalšie pokračovanie. V Hollywoode sa mu podarilo preraziť filmom Lethal Weapon 4 v roku 1998. Prvý krát hral zápornú postavu a zahral si po boku veľký hviezd ako Mel Gibson a Danny Glover. Jet Li sa presťahoval do Los Angeles a začal zlepšovať svoju angličtinu. Dostal ďalšie ponuky na natáčanie a tak si ho diváci mohli všimnúť vo filme Romeo Must Die, Kiss of the Dragon alebo The One.

Jet Li vo filme The Expendables (zdroj obrázku: Flickr/Tatiana T)
Jet Li vo filme The Expendables (zdroj obrázku: Flickr/Tatiana T)

V roku 2002 natočil v Číne film Hero, ktorý bol nominovaný na cenu Oscar za najlepší zahraničný film. Natočil množstvo ďalších filmov a za zmienku určite stojí spolupráca s Jackie Chanom. V roku 2008 spolu natočili snímku The Forbidden Kingdom. Aj napriek tomu, že v posledných rokoch trochu zvolnil tempo a začal sa venovať filantropii stále natáča nové filmy.

Vďaka svojej sláve sa stal tvárou rôznych značiek a jeho značný príjem je najmä z reklám (zdroj obrázku: flickr/paul-henri)
Vďaka svojej sláve sa stal tvárou rôznych značiek a jeho značný príjem je najmä z reklám (zdroj obrázku: flickr/paul-henri)

4. Veľvyslanec Červeného kríža a filantrop

Jet Li sa vo voľnom čase venuje najmä pomáhaniu ľuďom. Od roku 2006 pôsobí ako veľvyslanec červeného kríža. Je tiež ambasádorom neziskovej nadácia The One Foundation, ktorá sa zaoberá prevenciou samovrážd a otázkami o duševnom zdraví. Známy je tiež jeho projekt 1 000 dedín. Spolupracuje na ňom s Tonym Blairom a cieľom je energetická efektívnosť. Je považovaný za jedného z najväčších čínskych filantropov. Často poukazuje na dôležitosť darcovstva a vyzýva veľké spoločnosti k pomoci slabším.

5. Získal množstvo nominácií a ocenení

Počas svojej kariéry získal viacero ocenení. Vyhral napríklad cenu za najlepšieho herca v súťaži Hong Kong Film Awards za film The Warlords. Získal mnoho ocenení aj mimo hereckej kariéry. V roku 2002 mu bola udelená cena Visionary Award za zviditeľnenie ázijsko-tichomorskej americkej komunity. V roku 2003 bol nominovaný za najsexi žijúceho muža časopisom People. 

Má svoju hviezdu na Avenue of Stars v Hongkongu (zdroj obrázku: flickr/Toby Oxborrow)
Má svoju hviezdu na Avenue of Stars v Hongkongu (zdroj obrázku: flickr/Toby Oxborrow)

Aký film v ktorom hral Jet Li je váš obľúbený? Podeľte sa s nami oň do komentára.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button