Cestovanie

Bombaj je dokonalou ukážkou protikladov Indie

Z bývalej rybárskej dediny sa časom stalo jedno z najviac osídlených miest na svete. Bombaj je hlavným mestom indického štátu Maháraštra a v súčasnosti v ňom žije viac ako 20 miliónov obyvateľov. Ktoré miesta sú lákadlom pre turistov a čo by ste o Bombaji mali vedieť?

Základné informácie o meste 

Bombaj, vo svete známy ako Mumbai je považovaný za komerčné a finančné centrum Indie. V súčasnosti je Bombaj jedným z najbohatších indických miest. Najviac ho preslávil najmä filmový priemysel, ktorý je v Indii známy ako Bollywood

Bombaj na mape Indie (zdroj obrázku: canva.com)
Bombaj na mape Indie (zdroj obrázku: canva.com)

Bombaj je súborom siedmich ostrovov, konkrétne Isle of Bombay, Old Woman´s Island, Colaba, Mahim, Parel, Mazagaon a Worli. Všetky tieto ostrovy sa v minulosti zjednotili, aby vytvorili obrovskú metropolu, ktorá je dnes známa ako Bombaj. 

Niekoľko zaujímavostí 

Z mesta Bombaj pochádza aj autor jedného z najznámejších príbehov na svete o malom chlapcovi menom Mauglí. Knihu s názvom Jungle Book (Kniha Džungle) napísal Rudyarda Kipling, ktorý sa v Bombaji narodil. 

(zdroj obrázku: flickr/Susanlenox)
(zdroj obrázku: flickr/Susanlenox)

Bombaj je domovom mnohých najbohatších ľudí sveta, ktorí tu s radosťou investujú svoje peniaze. Člen skupiny Reliance Group, podnikateľ Mukesh Ambani si tu dokonca kúpil svetovo najdrahší dom na svete, známy ako Antilia. Cena domu v roku 2014 bola viac ako 2 bilióny amerických dolárov. 

Okrem toho, že je Bombaj jedným z najbohatších miest, nachádza sa tu tiež najväčší slum v Ázii, známy ako Dharavi. Výraz slumy označuje dočasné osady s provizórnymi domami pre bezdomovcov alebo chudobných ľudí. Bombaj je preto dokonalou ukážkou protikladov, ktoré nám denne ukazujú, aký môže byť život ľudí odlišný. 

Ktoré miesta v Bombaji navštíviť? 

Kto by to bol povedal, že jednou z najväčších pamiatok Bombaja bude železničná stanica? Nejde však o hocijakú budovu, ale historickú pamiatku, ktorá je dokonca zapísaná v zozname UNESCO. Jej názov je Chhatrapati Shivaji Terminus, ktorá bola v minulosti známa ako Victoria Terminus. Postavená bola v roku 1888 vo viktoriánskom štýle a dnes patrí medzi najnavštevovanejšie atrakcie mesta. 

Chhatrapati Shivaji Terminus (zdroj obrázku: canva.com)
Chhatrapati Shivaji Terminus (zdroj obrázku: canva.com)

Známou je aj takzvaná “Brána Indie”, ktorej výška má úctyhodných 26 metrov. Nachádza sa na juhu mesta a víta každého, kto sa do mesta rozhodne prísť loďou. Stala sa symbolom Bombaja a nechýba v žiadnom turistickom sprievodcovi mesta. Neďaleko brány sa nachádza turistami obľúbená štvrť Colaba, kde sa nachádza niekoľko múzeí, obchodov so so suvenírmi a tradičné trhy. 

Brána do Indie (zdroj obrázku:canva.com)
Brána do Indie (zdroj obrázku: canva.com)

Obľúbenými sú aj jaskyne Elefante, ktoré sú zasvätené Šivovi, hinduistickému bohovi. V jedinečných jaskynných chrámoch je možné nájsť množstvo kamenných rytína a sôch. Od roku 1987 sú jaskyne zapísané v UNESCO a patria medzi najnavštevovanejšie miesta Bombaja. 

Jaskyne Elefante (zdroj obrázku: canva.com)
Jaskyne Elefante (zdroj obrázku: canva.com)

V Bombaji sa dá okrem spoznávania histórie aj poriadne zabaviť. Nachádza sa tu totiž najväčší vodný park Water Kingdom, ktorý je súčasťou zábavného centra Essel World. Ten sa dá prirovnať k americkému Disneylandu a návštevníkom určite nestačí jeden deň na to, aby vyskúšali všetky jeho atrakcie. 

Samozrejme pamiatok a atrakcií, ktoré sa v Bombaji oplatí vidieť je omnoho viac. V prípade, že sa rozhodnete navštíviť Bombaj, môžete cestovať na vlastnú päsť alebo využiť niektorú z ponúk cestovných agentúr. Šikovní sprievodcovia vás ochotne povodia po meste a ukážu vám tie najkrajšie miesta, tak aby ste toho v krátkom čase stihli vidieť čo najviac. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button