KultúraCestovaniePikošky

10 Faktov o Južnej Kórei, ktoré vás prekvapia

Južná Kórea je fascinujúca krajina, ktorej kultúra je výrazne odlišná od tej našej. Uhádnete, koľko hodín týždenne pracujú ľudia v Kórei alebo koľko času venujú spánku? Prečítajte si netradičné zaujímavosti o Južnej Kórei.

1. Kórejci milujú nakupovanie 

Jednou z najobľúbenejších voľnočasových aktivít Kórejcov je nakupovanie, čomu sa prispôsobujú aj nákupné centrá. Kým reštaurácie tu zatvárajú okolo 23:00, v mnohých nákupných centrách sa nakupuje až do štvrtej do rána. 

V prípade, že milujete nakupovanie, v Južnej Kórei sa vám bude páčiť. Nachádza sa tu aj jeden z najväčších obchodných domov na svete Shinsegae a platiť sa dá takmer všade kartou. 

2. Odborníci na plastickú chirurgiu 

Kórejci sa snažia o dokonalý vzhľad viacerými spôsobmi a jedným z nich sú aj zákroky plastického chirurga, ktoré sú v tejto krajine úplne bežné. Najčastejšie si nechávajú ľudia v Južnej Kórei operovať dvojité viečka, bradu, nos alebo zmenšiť čeľusť. 

Južná Kórea je vyhľadávaná pre skvelé zákroky plastických chirurgov (zdroj obrázku: canva.com)
Južná Kórea je vyhľadávaná pre skvelé zákroky plastických chirurgov (zdroj obrázku: canva.com)

3. Roboti nahrádzajú klasické profesie 

Ak navštívite Južnú Kóreu pravdepodobne vás prekvapí množstvo robotov, ktorí pomaličky začínajú nahrádzať prácu ľudí. Najčastejšie sa s nimi stretnete v reštauráciách alebo baroch, kde plnia úlohu čašníkov a barmanov. V Južnej Kórei sa však využívajú aj ako dozorcovia, či učitelia. 

V Južnej Kórei vám robot pripraví napríklad chutné espresso (zdroj obrázku: canva.com)
V Južnej Kórei vám robot pripraví napríklad chutné espresso (zdroj obrázku: canva.com).

4. “Sýýýr” vám pri fotení nikto nepovie 

Na Slovensku je zaužívané povedať pred fotením kvôli lepšej fotografii “sýýýr”, aby sa ľudia pekne usmiali. V Kórei slovo “sýýýr” nepoužívajú a miesto toho zvyknú povedať “kimchi”. 

5. Krajina, kde vzniklo taekwondo 

Forma sebaobrany bojového umenia známa tiež ako taekwondo vznikla v Južnej Kórei pred viac ako 2 000 rokmi. V súčasnosti je tu taekwondo národný šport, ktorý sa teší obrovskej popularite. Od roku 2000 je aj súčasťou letných olympijských hier

6. Muži nenosia bradu 

Aktuálne módne trendy v Kórei označujú mužov nosiacich bradu za neudržiavaných a špinavých, takže sa tam všetci muži holia. Nezáleží na tom, či má muž bradu upravenú, všeobecne je neprípustné, aby ju muž nosil. Brada tiež môže byť dôvodom problému nájsť si partnerku alebo novú prácu. 

Brada u mužov v Južnej Kórei rozhodne nie je nič sexi (zdroj obrázku: canva.com)
Brada u mužov v Južnej Kórei rozhodne nie je nič sexi (zdroj obrázku: canva.com)

7. Parky plné eroticky ladených umeleckých diel 

V Južnej Kórei majú parky, pri ktorých návšteve sa budete určite červenať. Vystavených je tu niekoľko sôch a iných umeleckých diel nahých žien, mužov alebo ich vyobrazenie počas milostného aktu, či špeciálne sochy znázorňujúce pohlavné orgány. Najznámejším parkom je Haesindang a Jeju Loveland.

8. Motely lásky sa tešia obrovskej obľube 

Mladí ľudia v Južnej Kórei po dosiahnutí dospelosti ešte zvyčajne dlho žijú so svojimi rodičmi a nemajú priestor na lásku alebo romantické zbližovanie sa so svojim partnerom. Obľúbeným riešením sú preto motely lásky, ktoré sa dajú prenajať na celú noc alebo len niekoľko hodín a ponúkajú všetko, čo zamilovaní ľudia k romantickému večeru potrebujú. 

Vyskúšali by ste motel lásky aj vy? (zdroj obrázku: canva.com)
Vyskúšali by ste motel lásky aj vy? (zdroj obrázku: canva.com)

9. Juhokórejčania majú minimum spánku 

Podľa prieskumov spia obyvatelia Južnej Kórei v priemere okolo 6 hodín za noc. Rýchly životný štýl a najmä množstvo práce majú následný dopad na nespavosť, ktorá trápi nielen ľudí v Južnej Kórei. 

10. Pracovný týždeň má 55 hodín 

Kým u nás je štandardom 40-hodinový pracovný týždeň, v Kórei pracujú ľudia oveľa dlhšie. V priemere tu majú ľudia odpracovaných až 55 hodín týždenne, čo súvisí najmä s predchádzajúcim bodom o nedostatku spánku, na ktorý častokrát jednoducho nemajú čas. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button