KultúraPikošky

Bruce Lee – 10 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli

Najznámejší predstaviteľ bojových umení Bruce Lee mal za sebou krátky, ale veľmi zaujímavý život. Veľa cestoval, užíval si život, mal dve deti a niekoľko škôl, v ktorých učil bojové umenie. Známym sa stal vďaka účinkovaniu vo filmoch a fanúšikov má dodnes. Existuje však veľa vecí, ktoré ste o ňom netušili.

1. Tanečník

V mladosti sa okrem bojových umení venoval aj tancu. Jeho najobľúbenejším bola ča-ča. Keď mal osemnásť rokov podarilo sa mu vyhrať honkongskú tanečnú súťaž práve v tomto tanci.

2. Všestranný umelec

Okrem tancu bol Bruce Lee všestranným umelcom. Vo voľnom čase rád kreslil, čítal a písal poéziu. Pár jeho veršov bolo vydaných v knihe Tao Jeet Kune Do. Mnohí ho označujú za filozofa s vlastným pohľadom na život.

Okrem toho, že bol všestranným umelcom, stal sa tiež inšpiráciou pre mnohých ďalších. (zdroj obrázku: flickr/Jamie Davies)
Okrem toho, že bol všestranným umelcom, stal sa tiež inšpiráciou pre mnohých ďalších. (zdroj obrázku: flickr/Jamie Davies)

3. Prvé kontaktné šošovky

Bruce Lee trpel krátkozrakosťou. Bol jedným z prvých, ktorí mali možnosť vyskúšať si kontaktné šošovky. Tie mu nevyhovovali, a tak sa rozhodol nenosiť ich.

4. Odstránenie potných žliaz

Niektorí ľudia si nechajú upraviť nos, iní si nechajú zväčšiť pery a Bruce Lee si nechal odstrániť potné žľazy v podpazuší. Urobil tak z estetických dôvodov.

5. Školy bojových umení

Svoju prvú školu založil keď mal 20 rokov a neskôr pribudli ďalšie. Vyučoval v nich bez rozdielu na národnosť a šancu naučiť sa bojové umenie dostal každý, kto si školu zaplatil. Bruce Lee sa stával v Amerike známejším, a keďže škôl s týmto zameraním bolo málo o žiakov nemal núdzu. Vo svojich školách mal aj niekoľko slávnych žiakov. Medzi tých najznámejších patrí napríklad Steve McQueen, Kareem Abdul Jabbar, James Coburn, Chuck Norris alebo Roman Polanski.

Bruce Lee ako vosková figurína v obľúbenom múzeu Madame Tussauds (zdroj obrázku: flickr/Paul Sullivan)
Bruce Lee ako vosková figurína v obľúbenom múzeu Madame Tussauds (zdroj obrázku: flickr/Paul Sullivan)

6. Súboj s Muhammadom Ali

Bruce Lee sa kedysi vyjadril, že by sa rád bojoval s Muhammadom Ali. Ten bol jeho veľkým vzorom a obdivoval jeho prácu v ringu. Nikdy sa im však nepodarilo bojovať proti sebe. Fanúšikovia na internete v rôznych fórach diskutujú o tom, ktorý z protivníkov by mal viac šancí. Výsledok už sa bohužiaľ nedozvieme.

7. Teórie o úmrtí

Legenda bojových umení zomrela 20. júla 1973. Ako hlavná príčina smrti je uvedený edém mozgu. Existuje však niekoľko teórií, ktoré rozoberajú iné dôvody. Medzi najznámejšie tvrdenie patrí, že zomrel po dotyku smrti. Tento úder funguje tak, že sa prejavuje až po niekoľkých týždňoch, mesiacoch alebo rokoch a spôsobuje smrť. Táto a podobné iné historky boli vyvrátené, ale fanúšikovia sa k nim radi vracajú. Bruce Lee je pochovaný na cintoríne Lake View v Seattli vo Washingtone. 

8. Inšpiroval tvorcov videohier

Nezameniteľný bojový štýl zaujal aj tvorcov videohier, ktorí sa pri tvorbe postáv inšpirovali práve ním. V hre Mortal Kombat je stvárnený ako Liu Kang, V Street Fighter II ako Fei Long a v Tekkene ako Law. 

Inšpiráciou bol aj pre vytvorenie hračiek. Záujemcovia si tak môžu kúpiť rôzne predmety, ktoré nesú meno Bruce Lee alebo dokonca jeho podobu. Obľúbenou sa stala hračka s vymeniteľnými časťami a možnosťou zmeny kostýmu. Jej podobizeň vidíte na obrázku nižšie. 

Hračka Bruce Lee (zdroj obrázku: flickr/Borqje)
Hračka Bruce Lee (zdroj obrázku: flickr/Borqje)

9. Once Upon a Time in Hollywood

Postava Kata, ktorú predstavoval Bruce Lee sa objavil aj vo filme Quentina Tarantina Once Upon a Time in Hollywood. Zobrazená bola bitka na filmovom placi medzi ním a hercom Bradom Pittom. Reakcie na túto scénu boli veľmi kritické. Bruce Lee v nich bol vykreslený len ako arogantný a príliš sebavedomý muž. Veľa ľudí z jeho okolia spochybnilo toto stvárnenie.

10. Pamiatky na legendu

Tak ako každá legenda, ktorú si chcú ľudia pamätať aj Bruce Lee má postavenú sochu a nie jednu. Jedna je postavená v Hongkongu a vyhľadávaná je nielen fanúšikmi, ale aj turistami. Bronzovú sochu mu tiež postavili v Bosne a Hercegovine a ďalšia je umiestnená v Los Angeles. Na jeho počesť a prínos k filmovému priemyslu má tiež hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy. 

Pamätnú hviezdu má aj na Avenue of Stars v Hongkongu (zdroj obrázku: flickr/Cliffano Subagio)
Pamätnú hviezdu má aj na Avenue of Stars v Hongkongu (zdroj obrázku: flickr/Cliffano Subagio)

Ak vás zaujíma viac detailov z jeho života môžete si prečítať jednu z jeho biografií. Vyšlo o ňom viac ako 100 kníh a rozhodne si budete mať z čoho vyberať.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button