PikoškyAktuálneCestovanie

TOP 10: Šokujúce fakty o Ázii, ktoré vás zaručene prekvapia

Slovo “Ázia” je prekladané aj ako tajomstvo. Dá sa povedať, že je verná svojmu významu, pretože stále skrýva množstvo tajomstiev, ktoré doteraz neboli odhalené. My sa dnes zameráme na fakty, ktoré už boli odhalené, ale aj tak o nich stále veľa ľudí nevie. Aké informácie o Ázii vás teda môžu prekvapiť?

Ázia je najväčším kontinentom (zdroj obrázku: canva.com)
Ázia je najväčším kontinentom (zdroj obrázku: canva.com)

1. Najväčší kontinent na svete 

Ázia je najväčším kontinentom na svete, nie však vo svojej veľkosti, ale v počte obyvateľov. Vzhľadom k veľkosti pevniny je Ázia najľudnatejším kontinentom. Ázia sa rozprestiera najmä na východnej a severnej pologuli Zeme a údaje z roku 2018 informujú, že tu žije viac ako 4,56 miliárd ľudí. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

2. Viac ako miliarda obyvateľov žijúca v jednej krajine 

Ázia sa pýši až dvoma krajinami, ktorých počet obyvateľov prekročil jednu miliardu. Údaje z roku 2019 informujú, že v Indii žije 1,36 miliárd ľudí a v Číne 1,39 miliárd. V súčasnosti je počet obyvateľov v oboch krajinách ešte vyšší. 

Singapur (zdroj obrázku: canva.com)
Singapur (zdroj obrázku: canva.com)

3. Najrušnejšie krajiny Ázie

Rýchly životný štýl, množstvo ľudí, zhon a rozšírená infraštruktúra sú častou súčasťou najrušnejších miest na svete. Ak by sme porovnali počet ľudí žijúcich na jeden kilometer štvorcových tak za najrušnejšie krajiny môžeme označiť Bangladéš, Singapur a Bahrajn. 

Maledivy (zdroj obrázku: canva.com)
Maledivy (zdroj obrázku: canva.com)

4. Ktorá ázijská krajina je najmenšia? 

Kým v Európe je najmenšou krajinou podľa rozlohy Vatikán, v Ázii sú to Maledivy. Tie sú najmenšie nielen rozlohou, ale aj podľa počtu obyvateľov. Nachádzajú sa v Arabskom mori, Juhozápadne od Srí Lanky a Indie. Maledivy sú obľúbeným turistickým miestom a ročne ich navštívia tisíce ľudí. 

Púšť Gobi (zdroj obrázku: canva.com)
Púšť Gobi (zdroj obrázku: canva.com)

5. Kde v Ázii by ste rozhodne nechceli žiť? 

Za jedno z najhorších miest na život je jednoznačne označovaná púšť Gobi. Počas dňa sú teploty extrémne vysoké a v noci vedia klesnúť až na – 40°C. Ročne tu padne menej ako 8 palcov zrážok a tak sú podmienky na život o to ťažšie. Nejedná sa len o podmienky pre život ľudí, ale aj zvierat, ktorých sa tu kvôli zlým životným podmienkam nachádza veľmi málo. 

Arabská púšť (zdroj obrázku: canva.com)
Arabská púšť (zdroj obrázku: canva.com)

6. Najpiesočnatejšia púšť na svete 

V Južnej Saudskej Arábií sa nachádza najväčšia súvislá piesočnatá púšť na svete. Nazýva sa Arabská púšť a jej denné teploty dosahujú až 50°C. Nachádza sa medzi Perzským zálivom a Červeným morom a v celej jej oblasti sú významné zásoby zemného plynu a ropy. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

7. Najvyšší vrch sveta 

Ázia sa okrem iných prvenstiev pýši aj najvyšším vrcholom sveta. Reč je o legendárnej hore Mount Everest, ktorej výška je 8 848 metrov nad morom. Nachádza sa na hranici Nepálu a Číny a ročne ju zdolajú desiatky horolezcov. Ak si o nej chcete prečítať viac informácií, môžete tak urobiť v našom článku venovanom tejto hore. 

yangtze river (zdroj obrázku: canva.com)
yangtze river (zdroj obrázku: canva.com)

8. Tretia najdlhšia rieka na svete 

Ázia je domovom tretej najdlhšej rieky na svete. Na prvom mieste sa nachádza legendárna rieka Níl a na druhom mieste Amazonka. Treťou najdlhšou riekou je Yangtze, známa aj ako Chang Jiang, ktorá preteká Čínou. 

Kvet raflésie dosahuje až jeden meter (zdroj obrázku: canva.com)
Kvet raflésie dosahuje až jeden meter (zdroj obrázku: canva.com)

9. Najväčší kvet na svete 

Rafflesia je známa nielen vďaka tomu, že je najväčšia na svete, ale aj kvôli jej smradu. Často je dokonca prezývaná aj ako smradľavá ľalia. Najčastejšie rastie v lesoch Indonézie, Thajska alebo Malajzie. 

10. Najmenší cicavec na svete a ďalšie ohrozené druhy 

Netopier Kitti je najmenším cicavcom na svete. Je veľký približne ako čmeliak a vyskytuje sa najmä v západnom Thajsku. Ázia je však domovom aj ďalších exotických a ohrozených druhov zvierat. Medzi tie najznámejšie patria najmä leopardy, ázijské slony, orangutany, levy alebo tigre. 

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button