PikoškyKultúra

Život na rieke Mekong

Rieka Mekong spája šesť krajín, ktorými sú Čína, Laos, Thajsko, Mjanmarsko, Kambodža a Vietnam. Je jednou z najdlhších riek na svete. Stala sa súčasťou života mnohých ľudí a jej sútoky sú vyhľadávanými miestami mnohých turistov. Ako vyzerá život na rieke Mekong v juhovýchodnej Ázii?

Veľa významných miest juhovýchodnej Ázie leží na brehu rieky Mekong. Celkovo je na rieke závislých približne 60 miliónov ľudí, ktorým pomáha so živobytím. Rieka Mekong je veľmi temperamentná a často počas roka zaživa extrémne premeny najmä v období leta počas monzúnových dažďov. Kvôli jej častým zmenám okolité krajiny skôr rozdeľuje ako zjednocuje. 

Ukážka domov vystavaných priamo na rieke (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka domov vystavaných priamo na rieke (zdroj obrázku: canva.com)

Vietnam 

Význam rieky Mekong je pre Vietnam naozaj veľký. Na juhu Vietnamu žije v okolí rieky 17 miliónov ľudí, ktorým pomáha v zarábaní na živobytie. Väčšina ľudí sa tu živí rybolovom, pričom z rieky Mekong pochádza až jedna štvrtina všetkých sladkovodných rýb na svete. Medzi najčastejšie lovené druhy patrí kapor obrovský, sumec obrovský a sladkovodný rejnok. Pozemky okolo rieky sú ideálnym na pestovanie ryže. Okrem toho je rieka významným centrom obchodu a tradičnými sú plávajúce trhy. Rieka sa využíva na plavbu loďkami, ktoré sú naložené exotickým ovocím a iným tovarom, ktorý len dokazuje bohatosť tejto krajiny. Okrem toho všetkého sa na loďkách dokonca varí a tak si môžete priamo na rieke vychutnať napríklad polievku, rezance alebo chutnú kávu. 

Na rieke sa často predáva najmä ovocie a zelenina (zdroj obrázku: canva.com)
Na rieke sa často predáva najmä ovocie a zelenina (zdroj obrázku: canva.com)

Celé generácie žijúce na vode

Okrem toho, že sú lode hlavným dopravným prostriedkom v regióne rieky Mekong, sú tiež domovom celých generácií, ktoré žijú v hausbotoch na vode. Tisíce ľudí na rieke našli svoju prácu a tak sa jej úplne prispôsobili. Na riekach si vystavali obydlia a prostredníctvom drevených lodí sa na rieke pohybujú, nakupujú alebo predávajú. Už malé deti sa spolu s chôdzou učia na loďkách pádlovať, aby tak počas dospievania mohli byť svojej rodine užitoční a naďalej jej pomáhať. 

Obchod na rieke živí celé rodiny (zdroj obrázku: canva.com)
Obchod na rieke živí celé rodiny (zdroj obrázku: canva.com)

Skvelá turistická atrakcia

Je všeobecne známe, že turisti milujú všetko netradičné a čo je lepším zážitkom ako sa priamo zúčastniť trhu na rieke? Vo Vietname je obľúbeným trhom Can Tho City. Ide o veľký obchodný bazár nielen s potravinami, na ktorých si môžu turisti kúpiť takmer čokoľvek. V minulosti bol trh omnoho väčší, dnes sa rozprestiera na úseku zhruba 800 metrov. Predávať sa na trhovisku začína skoro ráno okolo piatej hodiny, pričom o deviatej už z miesta vyženie predavačov a turistov obrovská horúčava. 

Turistická loď je rozpoznateľná na prvý pohľad (zdroj obrázku: canva.com)
Turistická loď je rozpoznateľná na prvý pohľad (zdroj obrázku: canva.com)

Najčastejšie majú možnosť turisti nakupovať exotické ovocie, pričom najpopulárnejšími sú ananás, mango alebo durian. Súčasťou trhu sú aj ženy v tradičných kuželovitých klobúkoch, ktoré zo svojich kanoe ponúkajú turistom raňajky vo forme misky s rezancami, kávu alebo ryžové koláče. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button