AktuálnePikošky

Veľké putovanie slonov sleduje celá Čína

Minulý rok v marci prekvapilo čínskych ochranárov správanie stáda slonov, ktoré opustili svoje prirodzené prostredie a vydali sa na cesty. Doposiaľ prešlo 15 slonov viac ako 500 km a napáchalo obrovské škody. Úrady, ochranári a nespočetné množstvo dobrovoľníkov sleduje ich cestu a snažia sa pochopiť ich správanie. Tento týždeň prvýkrát obleteli svet fotky nádherných slonov pokojne oddychujúcich po únavnej ceste.

Juhozápadná provincia Číny Yunnan na seba strhla pozornosť celého národa potom, ako fotky putujúcich slonov objavila verejnosť. Na sociálnych sieťach sa najskôr objavili fotografie slonov prechádzajúcich cez obytné zóny čo okamžite vyvolalo niekoľko otázok. Prečo slony opustili svoje prirodzené prostredie, kam smerujú a čo ich k tomu viedlo? Situáciu neriešia len ľudia na sociálnych sieťach, ale aj miestne úrady. Na sledovanie slonov bolo najskôr vyhradených 76 áut, deväť dronov a 360 ľudí, ktorí sledujú ich pohyb.

Odlákanie slonov od obytných zón

Aj napriek tomu, že je aktuálne putovanie slonov naprieč Yunnanom obrovskou senzáciou, niektorí obyvatelia radosť nemajú. Počas svojej cesty napáchali slony veľa skazy o čom informujú viaceré prípady. V okrese Eshan vypili slony predajcovi automobilov dve tony vody. Iným poľnohospodárom zase zničili úrodu, pričom najviac si pochutnali na kukuričných poliach. Podľa štátnej televízie CCTV sú škody zatiaľ odhadované na približne 1,07 miliónov dolárov. 

Kvôli sťažnostiam obyvateľov a predídeniu problémov sa úrady rozhodli navýšiť počty ľudí, ktorí majú túto situáciu na zodpovednosť. Aktuálne sa od pondelka venuje putovaniu slonov 410 záchranárov, ktorí majú k dispozícií 374 vozidiel a 14 dronov. S viac ako dvoma tonami potravín pre slony bude teraz ich úsilím odlákanie slonov od obytných oblastí s ľuďmi. Okrem toho boli evakuovaní ľudia, ktorí stáli slonom v ceste. Zatiaľ nedošlo k žiadnym vážnym zraneniam alebo úmrtiam.

Slony pri svojom putovaní napáchali miliónové škody. Cieľom odborníkov je momentálne dostať ich čo najďalej od obytných zón (reprofoto youtube.com/Guardian News)
Slony pri svojom putovaní napáchali miliónové škody. Cieľom odborníkov je momentálne dostať ich čo najďalej od obytných zón (reprofoto youtube.com/Guardian News)

Prečo sa rozhodli slony vydať na cesty?

Na túto otázku bohužiaľ ešte nikto nemá odpoveď. Aj napriek tomu, že putovanie slonov už trvá 15 mesiacov, stále sa záchranárom nepodarilo určiť presnú príčinu ich odchodu z bezpečného prostredia. 

V Yunnnane sa celkovo nachádza približne asi 300 slonov, pričom v roku 1980 bola ich populácia omnoho menšia. V tomto roku sa ich na území Yunnanu nachádzalo len niečo okolo 170. Aj keď je veľmi dobrou správou, že populácia divokých slonov sa rozrastá, ich plocha biotopu sa neustále zmenšuje. Portál Global Times informoval o tom, že pôvodná plocha predstavovala v roku 1976 približne 2 084 km². V priebehu desaťročí sa táto plocha zmenšovala a dnes slony využívajú územie menšie ako 500 km². Možno práve zmenšujúce sa územie bolo dôvodom toho prečo sa slony rozhodli opustiť svoje prirodzené prostredie. Samozrejme, na unáhlené závery je ešte čas a o príčiny budú skúmať skúsení odborníci. Teraz je dôležité najmä to aby sa slony bezpečne bez ďalších väčších škôd dostali späť na svoje územie.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button