CestovanieAktuálne

Vydajte sa na výlet do budúcnosti – tieto miesta musíte v Singapure vidieť!

Singapur je mestský štát, kde sa minulosť stretáva s budúcnosťou. Nájdete v ňom všetko od histórie,  až po bary, parky, záhrady, finančné centrá a obchody. Je jedným z najpokrokovejších štátov sveta a pokrok aj niečo stojí. Singapur sa preto radí k najdrahším miestam sveta. 

Letisko Changi

Singapur ponúka veľa zaujímavého k videniu už v momente, keď vystúpite z lietadla. Ocitnete sa na letisku Changi, ktoré sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch svetových letísk na najvyšších priečkach. A to oprávnene.

Okrem prvotriedneho vybavenia sa môže pochváliť aj nekonečnými spôsobmi trávenia času. Okrem bežných miest ako reštaurácie, kaviarne a obchody sa dá pozrieť film v kine, ísť si zaplávať do bazénu s výhľadom na odlietajúce lietadlá či vyblázniť sa na šmykľavkách.

Počas čakania na odlet si tam viete skrátiť čas aj prechádzkami po prírode. Vnútri. Na letisku vybudovali lesné údolie, kvetinové záhony a pýšia sa aj motýľou záhradou. Atrakcií je na tomto letisku toľko, že na webe letiska nájdete niekoľko sprievodcov podľa toho, aké sú vaše záujmy.  

letisko changi singapur vodopad park
Na letisku Changi v Singapure nájdete aj vodopád (Zdroj – Freepik)

Historické štvrte, centrum rôznorodých kultúr

Singapur bol multikultúrnym centrom už od devätnásteho storočia, kedy sa začal jeho rozvoj. Do oblasti začali prúdiť rôzne národnosti z okolitých krajín a Európy. Z tejto doby pochádzajú historické etnické štvrte, z ktorých najväčšia je čínska štvrť, Chinatown. 

Chinatown

Ak ste už niekedy navštívili nejaký Chinatown, singapurský je veľmi podobný. Nájdete tu zmes chrámov, stánkov s rôznymi tovarmi a jedlom. A práve tu sa skrýva jeden zaujímavý. Volá sa Hawker Chan a za svoje kura so sójovou omáčkou a ryžou dostal Michelinskú hviezdu. Paradoxne, napriek tomu, že Singapur je jedno z najdrahších miest sveta, bistro Hawker Chan patrí k najlacnejším reštauráciam oceneným v michelinskom sprievodcovi.

hawker chan singapur michelin hviezda
Reštaurácia Hawker Chan ocenená Michelinskou hviezdou (reprofoto – Youtube / Great Big Story)

Popri obchodíkoch s kaligrafiou, dielňami s výrobou drevákov a čajovniach objavíte napríklad chrám bohyne mora Ma Zu – Thian Hock Kieng či taoistický Wak Hai Cheng Bio.

Little India

Pre nadšencov sakrálnych stavieb je neďaleko chrám Sri Veeramakaliamman, pestrý rovnako ako štvrť, v ktorej sa nachádza. Little India hýri farbami, chuťami a hlučnou atmosférou plnou života. Tento bohémsky štýl láka umelcov, ktorí v tejto štvrti s obľubou bývajú.

chram sri veeramakaliamman singapur
Pestrofarebný chrám Sri Veeramakaliamman v štvrti Little India (Zdroj – Wikimedia / ScribblingGeek)

Arab street

O niekoľko sto metrov sa ocitnete opäť v inom svete, na Blízkom východe. Arab street a Haji Lane je domovom moslimskej komunity s jej mešitami, obchodmi s perzskými kobercami či reštauráciami. Farby a umenie tejto časti dodávajú tiež street art a hipsterské kaviarničky. 

haji lane ulica graffiti singapur
Ulica Haji Lane je plná farieb, graffiti a kaviarní (Zdroj – Flickr / Jnzl’s Photos)

Marina Bay Sands

Jednou z najikonickejších stavieb Singapuru je hotelový komplex a zábavné centrum Marina Bay Sands známy svojim nekonečným bazénom na streche budovy. Keďže je Singapur miestom s niekoľkými superlatívmi, Marina Bay Sands nezaostáva. Samotný bazén je najdlhším vyvýšeným bazénom sveta a pojme až 1425 metrov kubických vody. V tomto prípade dúfame, že konštruktéri odviedli dobrú prácu a z bazénu sa nestane jeden z najväčších umelých vodopádov. 

Budova v tvare inšpirovanom balíčkom kariet bola postavená s plánom zvýšiť turizmus. Staviteľskej firme, ktorá priniesla najlepší návrh, bola garantovaná 30 ročná licencia na prevádzku kasína, mimochodom najväčšieho átriového kasína sveta. V prípade, že by vám po výlete v jednom z najdrahších miest sveta ostal prebytok financií, môžete si zahrať na viac ako 1000 hracích stoloch a 1400 hracích automatoch.

Marina Bay Sands budova architektura

Súčasťou komplexu je aj promenáda pri vode a múzeum vedy a umenia sídliace v budove v tvare lotosového kvetu. Takisto si môžete nakúpiť v obchodnom centre. Keby vás popri nákupnej horúčke rozboleli nohy, do obchodov vás dopravia loďky po umelom vodnom kanáli pripomínajúcom gondoly v Benátkach. 

Orchard road

Potreby nákupných maniakov a maniačiek uspokojuje 2,2 kilometra dlhý nákupný bulvár Orchard Road. Nájdete na nej obchodné domy, outlety, hotely či reštaurácie. Orchard získal svoje meno podľa sadov muškátového orecha a čierneho korenia, ktoré pôvodne rástli na mieste dnešného nákupného raja. 

Mesto parkov a záhrad

Kombináciu tradičnej architektúry a megalomanských supermoderných stavieb dopĺňa zeleň. Jej dôležitosť si vedenie mesta uvedomilo už pred 50 rokmi, kedy vznikol plán na vytvorenie udržateľného mesta. O Singapure sa často hovorí ako o meste v záhrade.

Klasikou, ktorú nájdete v rôznych väčších mestách, je botanická záhrada. Tá singapurská patrí medzi tie staršie, vznikla v roku 1859. Ako prvá pamiatka v Singapuru sa zaradila do zoznamu svetového dedičstva Unesco. 

orchidea botanicka zahrada singapur
Orchidea Ivana Gašparoviča v botanickej záhrade (Zdroj – Michaela Královičová)

Jej súčasťou je záhrada orchideí, ktorá je podobne ako iné miesta v Singapure nositeľkou superlatívu. Hostí totiž najväčšiu výstavu orchideí na svete. Je domovom aj pre orchideu nášho bývalého pána prezidenta, samotného Ivana Gašparoviča. Túto orchideu vyšľachtili pri príležitosti jeho návštevy. V prípade záujmu o pamiatku na tohto slovotvorného ústavného činiteľa si môžete orchideu vypestovať aj vy. Kúpite ju pod názvom Epidendrum Ivan Gasparovic.

Gardens by the Bay

Keď sa povie Singapur, veľa ľudí si predstaví práve toto miesto. Vysoké futuristické umelé stromy obrastené popínavými rastlinami, ktoré sa večer nasvietia do pestrých farieb. Gardens by the Bay však nepozostávajú len so superstromov, ale sú komplexom surreálnej architektúry, nedotknutých hájov a rozmanitých záhrad. 

Tu sa oplatí navštíviť najväčší skleník na svete Flower Dome, kde rastie flóra z celého sveta. Kaktusy, palmy, baobaby z Afriky či tisícročné olivovníky. V susednom dóme sa zase 30 metrový vodopád obklopený orchideami, papraďami a broméliami. 

park zahrada stromy singapur
Ikonické Gardens by the Bay hrajú všetkými farbami (Zdroj – Freepik)

Kam v Singapure za zábavou

Nekonečné množstvo atrakcií na vás čaká na ostrove Sentosa. Hlavným lákadlom je tématický park Universal Studios s Holywoodom, starovekým Egyptom či rozprávkovým kráľovstvom. Na Sentose sa ďalej dajú nájsť múzeum voskových figurín, akvárium alebo symbol mesta, socha Merliona. Takisto sa tu môžete poprechádzať po troch plážach. Zaujímavosťou je, že tu bol piesok navozený z Indonézie. 

Ak vás po celodennom skúmaní rozboleli nohy, Clarke Quay je miesto, kam zájsť. Je to miesto, kde to žije. Nájdete tu bary, reštaurácie, ľudí, hudbu a môžete nasať pravú nočnú atmosféru.

 

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button