Cestovanie

Výstup na Mount Everest je od 9. mája opäť možný

Snáď najznámejšia hora na svete je populárna nielen kvôli svojej výške, ale drží si aj mnoho ďalších prvenstiev. Od 9. mája 2021 je opäť sprístupnený po viac ako ročnej pauze verejnosti a tak sme si pre vás pri tejto príležitosti pripravili niekoľko zaujímavých informácií.

Cieľ mnohých cestovateľov, múza umelcov a jeden z najkrajších výtvorov matky prírody vás prekvapí nie len dĺžkou výstupu, ale aj mnohými ďalšími zaujímavosťami. Svoj názov dostal Mount Everest od britského generála Adrewa Waugha, ktorý ho pomenoval po svojom predchodcovi Sirovi Georgovi Everest. 

Výška najvyššej hory sa neustále mení 

Everest sa nachádza na hranici Nepálu a Tibetu. Nepálu prilieha južná strana, kým Tibetu severná. Mount Everest je súčasťou himalájskeho pohoria a patrí medzi svetové vrcholy, ktorých výška presahuje 8 000 metrov. Najvyšší vrchol Everestu bol v roku 2020 8 848,86 metrov. Táto výška sa však po storočiach mení. Je tomu tak preto, lebo sa indická platňa zosúva pod euroázijskú a to spôsobuje zmenu jeho výšky. Tá sa mení približne 4 mm za rok, čo znamená, že za storočie sa jeho výška zvýši približne o 40 cm. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Celkovo sa pri meraní výšky Mount Everestu používajú dve merítka. Jedným je oficiálna výška, ktorá ráta aj so snehovou prikrývkou a uznávaná je aj Nepálom a Tibetom. Tá dosahuje už spomínaných 8 848,86 metrov. Druhou je geologická výška, ktorá je meraná Tibetom a Nepál ju uznáva ako skalná výška. Tá je v roku 2020 8 844,43 metrov.  

Náročný výstup trvá 10 týždňov

Výstup na najvyššiu horu sveta sprevádza najmä prispôsobenia sa vysokým nadmorským výškam. Dôležitý je najmä tréning a správne postupovanie v základných táboroch. To záleží najmä od pripravenosti daného horolezcu, klímy a ďalších poveternostných podmienok. Často musia horolezci v táboroch čakať niekoľko týždňov, kým sa podmienky zmenia k lepšiemu. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Od výšky 5 300 metrov je hora celý rok pokrytá ľadom a snehom. Ničím neobvyklým nie sú ani búrky so silným vetrom. Okrem fyzickej prípravy tak ľudia musia mať pri výstupe aj potrebné vybavenie. Dôležitým je najmä špeciálne teplé oblečenie, ktoré zabraňuje omrzlinám a ochranné okuliare zabraňujúce snehovej slepote. 

Mŕtve telá a absencia zvierat 

Na samotnom vrchole Mount Everest nie je žiadny živý druh, zviera ani rastlina. Je tomu tak kvôli drsnému podnebiu a nedostatku kyslíka. Až v nadmorskej výške pod 6 000 metrov sa nachádzajú vysokohorské zvieratá ako himalájsky jak alebo leopard snežný. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Nakoľko je výstup na Mount Everest veľmi náročný, mnoho ľudí ho nezvládne. Celkovo ide o približne 2 % ľudí, ktorí zahynuli pri výstupe. Z Everestu to tak robí siedmu najsmrteľnejšiu horu sveta. Ak niekto pri výstupe zomrie, jeho telo zostane na vrchu hory. Zakopať telo je kvôli ľadovému povrchu nemožné a kvôli nedostatku kyslíku je jeho znesenie fyzicky veľmi náročné. Často sa tak mŕtve telá stávajú orientačnými bodmi pre ďalších horolezcov. Najčastejšími príčinami úmrtia sú lavíny, vyčerpanosť, hypoxia, hypotermia alebo rôzne zranenia a drobné nehody.

Rozmýšľate, že ho skúsite zdolať?  

V prípade, že vás od výstupu neodradilo riziko smrti budete musieť najskôr poriadne šetriť. Výstup na Mount Everest je poriadne drahý, pretože okrem vybavenia budete potrebovať skúseného sprievodcu a šerpov, ktorí vám pomôžu s kyslíkom a ďalšími nástrojmi. Cena takéhoto dobrodružstva začína od 25 000 eur. Pri výstupe samozrejme nezáleží len na zaplatenej sume, ale aj vašej kondícií. Ak sa teda rozhodnete, že Everest predsa len skúsite začnite poriadne trénovať. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button